לחצו כאן לתאום תור
banner

איך מטפלים? בהתאם לליקוי
מספר טיפולים- משתנה בהתאם לבעיה
זמן החלמה- לרוב אין
תוצאות- לפרקי זמן ארוכים

ההליך יתאים לכל מי שסובל ממגוון תופעות בשיניים ובלסת כתוצאה מטראומה דנטלית

חבלה דנטלית

איך מטפלים? בהתאם לליקוי
מספר טיפולים- משתנה בהתאם לבעיה
זמן החלמה- לרוב אין
תוצאות- לפרקי זמן ארוכים

ההליך יתאים לכל מי שסובל ממגוון תופעות בשיניים ובלסת כתוצאה מטראומה דנטלית

טראומה או חבלה דנטלית יכולות לגרום לפציעה של שיניים, רקמות רכות או עצם הלסת. טראומה יכולה להיגרם מספורט, תאונת דרכים, מכה בשיניים, נפילה או לעיסת דבר או מאכל קשה כמו גם שתיית משקאות רותחים. פציעות המערבות את חלל הפה והשיניים הן בדרך כלל דיי כואבות, ומסתיימות לרוב בדימום, חתכים ו/ או ניקובים. בהמשך נסקור את סוגי החבלות הדנטליות ובעיקר כאלה שמשפיעות רבות על האסתטיקה הדנטלית (חבלה בשיניים קדמיות) בהן: שיניים סדוקות, שיניים שבורות, שיניים שזזו ממקומן, שיניים שיצאו ממקומן, שברים בלסת ועוד.

שימו לב

סובלים מכאבים בלסת או קליקים? קיבלתם מכה בשיניים ואתם סובלים מסדקים, שברים, לוקסציה (שיניים זזות)? גשו להיבדק על ידי מומחה פה ולסת שיאבחן ממה בדיוק התופעה נגרמת וגם ידע איזה טיפול להתאים. על מנת להפחית חרדה ולחצים השתמשו במגן שיניים (סד) במשך הלילה, אשר יעזור למנוע נזקים נוספים לשיניים.


סוגי טראומה דנטלית

סוגים נפוצים של טראומה דנטלית כוללים:

שיניים סדוקות - מלבד חבלה לשן, הרגלים של שחיקה והידוק שיניים או לעיסת דבר קשה יכולים לסדוק שיניים. סימפטומים של שיניים סדוקות כוללים כאב בלתי צפוי מלעיסה או טמפרטורות קיצוניות. גירוי של מוך השן עשוי להסתיים בנזק למוך. סדקים נרחבים עשויים להוביל לזיהום המוך שיכול להתפשט לעצם, לחניכיים ולשיניים סמוכות. כיוון שנזק למוך נפוץ במקרה של סדק בשן לרוב נדרש טיפול שורש. לאחר טיפול השורש רופא השיניים ישחזר את השן עם כתר שיגן עליה. אם הסדק מתפשט מתחת לחניכיים או שהנזק לשן בלתי ניתן לתיקון יהיה צורך לעקור את השן. יחד עם זאת לא תמיד יש נזק למוך, ולכן לא תמיד נדרש טיפול שורש. לדוגמא, כאשר חלק מן המשטח הלעיסי של השן למשל תלולית נשברת או מוסרת על ידי רופא השיניים, המוך לרוב אינו פגוע ולכן נדיר שנדרש טיפול שורש, לרוב רופא השיניים יבצע שיחזור מלא בצורת כתר לשן הסדוקה.

שיניים שבורות - בשברי שיניים קטנים או בשברים שאינם מצריכים טיפול מיידי, חשוב לטפל כדי למנוע מקצוות חדים לחתוך רקמות רכות כמו שפתיים ולשון ובשל סיבות אסתטיות. אם החלק העליון של השן נשבר קלות אז המוך לא נפגע וייתכן שרופא השיניים יחליק אזורים חדים וישלים את החתיכה החסרה באמצעות קומפוזיט בצבע השן. במקרים אחרים ייתכן ויהיה ניתן להדביק את חתיכת השן השבורה למקומה. אם אתם מאבדים חתיכה גדולה מהשן אך המוך לא עבר גירוי בלתי הפיך וניזוק, רופא השיניים יוכל לשחזר ולהגן על השן באמצעות כתר. אם המוך ניזוק בצורה רצינית יידרש טיפול שורש לפני ביצוע כתר. שן עם שבר ורטיקלי או שבר מתחת לקו החניכיים מצריכה טיפול שורש ושיחזור מגן. אם אין מספיק חומר שן להחזיק כתר ייתכן ותידרש עקירה. רופא השיניים ימליץ על גשר דנטלי, שתל דנטלי או תותבת להשלמת השן החסרה.

שיניים שזזו ממקומן (לוקסציה) - כאשר שן נחבלת ייתכן והיא תדחף לצד כלשהו או אל תוך המכתשית. שיניים שזזו ממקומן (עברו לוקסציה או פריקה) צריכות להיות מוחזרות למקום ומקובעות על ידי רופא השיניים בהקדם. ככל שהקיבוע והייצוב מבוצע מוקדם יותר כך הסיכוי להציל את השן לטווח ארוך עולה. שיניים קבועות שזזו ממקומן לרוב דורשות טיפול שורש, טיפול השורש מתחיל לרוב שבוע לאחר החבלה. יתכן וילדים בגילאים 7-12 לא יזדקקו לטיפול שורש כיוון ששיניהם עדיין מתפתחות. מחקרים מצביעים על כך שתאי גזע נמצאים ברקמת המוך אצל ילדים יכולים להיות מגורים ובכך לסייע להשלמת התפתחות השורש והחלמה של המוך לאחר חבלה או זיהום. יש להתייעץ עם אנדודונט (מומחה לטיפולי שורש) כדי לבדוק אם זה המצב במקרה של חבלה של שן אצל ילדך.

שיניים שיצאו ממקומן - אם שן יצאה לגמרי מהמקום יש להגיע לטיפול מיידי. אם ניתן, הכי טוב להחזיר את השן למקום (למעט ילדים מתחת לגיל 12 שעשויים לבלוע את השן). אחזו את השן בכותרת (החלק עליו לועסים), לעולם לא מהשורש. אם השן מלוכלכת נקו אותה עם מים או רוק. אל תשתמשו בסבון או בחומרי ניקוי אחרים, אל תשפשפו או תצחצו את השן. וודאו שהיא פונה למקום הנכון והחזירו אותה למקום במהירות האפשרית. ככל שהשן נמצאת פחות זמן מחוץ למכתשית כך עולים הסיכויים להצלתה (שעתיים זה הזמן המירבי שניתן להציל שן). כדי לייצב את השן ולצמצם את הדימום נשכו בעדינות על גזה נקייה, שקית תה רטובה או חתיכת בד עד להגעה לרופא השיניים או לחדר מיון. אם אינכם יכולים להחזיר את השן למקומה, זה קריטי לשמור עליה לחה. שימו את השן בכוס חלב קר, או רוק או מים קרים עם תמיסת סליין (אך לא במי ברז או תמיסה לעדשות) או תמיסות עזרה ראשונה מיוחדות הנמצאות בבתי מרקחת להצלת שיניים. כמו כן ניתן לשים את השן בין החניכיים ללחי או מתחת ללשון. אם אתם יכולים לגשת לעזרה רפואית תוך 30 דקות והשן נשמרה בתנאים מתאימים, הסיכויים להצלחת השתלה מחדש של השן למקומה הם טובים. רק שיניים קבועות מוחזרות למקום. שיני חלב לא מוחזרות למקום כדי להימנע מפגיעה בשן הקבועה המתפתחת בתוך העצם.

שברים בלסת - אם נגרם לכם שבר בלסת לאחר תאונה וכתוצאה מכך אינכם יכולים לסגור את השיניים, ייתכן והלסת שלכם שבורה. גשו לקבל עזרה רפואית מיידית אצל רופא השיניים או מהרו לחדר מיון. לסת שבורה צריך להחזיר לעמדה תקינה ומיוצבת באמצעות חוטים מתכתיים (שישה שבועות או יותר כתלות בגיל וחומרת השבר). בדרך כלל כירורג פה ולסת מבצע את הטיפול.

שימו לב

סובלים מכאבים בלסת או קליקים? קיבלתם מכה בשיניים ואתם סובלים מסדקים, שברים, לוקסציה (שיניים זזות)? גשו להיבדק על ידי מומחה פה ולסת שיאבחן ממה בדיוק התופעה נגרמת וגם ידע איזה טיפול להתאים. על מנת להפחית חרדה ולחצים השתמשו במגן שיניים (סד) במשך הלילה, אשר יעזור למנוע נזקים נוספים לשיניים.


איך מטפלים בחבלה דנטלית?

הטיפולים תלויים בסוג, מקום וחומרת הטראומה הדנטלית. לא משנה כמה קטנה החבלה הדנטלית אתם צריכים להיבדק באופן יסודי על ידי רופא שיניים כדי לטפל ביעילות בפגיעות שלא אובחנו בשיניים סמוכות, בחניכיים ובעצמות.

טראומה מינורית לדוגמא ברקמות רכות עשויה לדרוש קרח בלבד להורדת הנפיחות והכאב. כדי לשלוט בדימום ניתן להפעיל לחץ באמצעות פד גזה. חתכים או ניקובים עשויים להצריך תפרים. לכאב ניתן להשתמש במשככי כאבים. בקשו עצה מרופא השיניים לגבי משככי כאבים המתאימים לסוג החבלה שלכם וההיסטוריה הרפואית שלכם. אכלו מאכלים רכים והימנעו מנוזלים בטמפרטורות קיצוניות.

במקרים של חבלות שאינן מצריכות טיפול חירום כמו שבר קטן בשן קבעו תור רגיל לרופא שיניים כללי. במצבים רגילים (לא חירום) יש לפנות אל רופא השיניים לאחר חבלה (מצבים רגילים כגון: רגישות לחום קור או כאב מתגבר או התכהות של השן).

 

מי מטפל בטראומה דנטלית?

רופא השיניים הכללי שלך יכול לאבחן ולטפל ברוב הטראומות אך מקרים מורכבים עשויים לדרוש הפנייה למומחים כגון:

אנדודונט - מומחה לטיפולי שורש, יכול לטפל בטראומה אשר מערבת את מוך השן וסב חוד השורש באמצעות טיפול שורש או ניתוח אנדודונטי. נוסף לכך, אנדודונטים יכולים לטפל בשן עם סדקים ולטפל בבעיות הקשורות לשיניים שיצאו ממקומן בעקבות חבלה.

פריודונט - מומחה למחלות חניכיים מיומן בהשתלות שיניים וניתוחי חניכיים וכן הוא יכול לסייע ולטפל במקרים בהם הזרם נזק לרקמת החניכיים או לעצם הלסת.

כירורג פה ולסת - הכירורג יכול לטפל בחתכים, לטפל בקליקים בלסת כתוצאה מטראומה באמצעות מגוון טכניקות, לאחות שברים ולתקן נזק עצבי ופציעות נוספות בפנים, כולל ביצוע שתלים דנטליי.


מניעת טראומה דנטלית

על אף שטראומה דנטלית אינה ניתנת למניעה באופן מוחלט, ישנם צעדים שניתן לנקוט כדי להפחית את הסיכויים לחבלה. להלן טיפים למניעת טראומה דנטלית:

  • אל תלעסו דברים קשים כגון קרח, סוכריות קשות או עטים.

  • אל תהדקו או תשחקו את שיניכם, אם אתם מהדקים או שוחקים את שיניים בלילה, צריך לישון עם סד לילה.

  • תמיד חיגרו, ודאגו לכך שילדיכם ישובים בכסא מתאים לגילם ברכב.

  • מגנו את הבית כנגד החלקות. נקטו צעדים בטיחותיים עבור ילדים קטנים כמו שער בטיחות ליד מדרגות, וריפוד לקצות שולחן לדוגמא.

  • שאלו את רופא השיניים שלכם אלו עוד צעדי מניעה אתם יכולים לנקוט למניעת חבלות דנטליות.

  • אם ילדיכם נמצא בספורט מגע או הולך לחוגי כדרול למשל, דאגו לו לסד מגן.

  • שאלו את רופא השיניים שלכם אלו עוד צעדי מניעה אתם יכולים לנקוט למניעת חבלות דנטליות.