לחצו כאן להשוואת מחירים
banner

משך ההליך- בהתאם לאופי הטיפול
מספר טיפולים- לרוב מפגש בודד
זמן התאוששות מהגז- 15 דקות
כמה עולה- מאות שקלים בודדים

טיפולי שיניים לילדים מבצעים בדרך כלל במרפאות המתמחות בילדים תחת גז נייטרוס (גז צחוק) למגוון בעיות בשיניים כגון סתימות, כתרים וכדומה.

פדודונטיה

משך ההליך- בהתאם לאופי הטיפול
מספר טיפולים- לרוב מפגש בודד
זמן התאוששות מהגז- 15 דקות
כמה עולה- מאות שקלים בודדים

טיפולי שיניים לילדים מבצעים בדרך כלל במרפאות המתמחות בילדים תחת גז נייטרוס (גז צחוק) למגוון בעיות בשיניים כגון סתימות, כתרים וכדומה.

פדודונטיה (רפואת שיניים לילדים) היא ענף ברפואת שיניים העוסק בהשגחה ותחזוקה של בריאות הפה אצל ילדים. תפקידה של פדודונטיה היא לאבחן ולטפל בילדים, היא מגלה אנומליות אפשריות של מצב הלסתות או השיניים, מאתרת ומטפלת בבעיות אורתודונטית ועוסקת בשיקום במידת הצורך. הטיפול השיקומי מורכב בעיקר מטיפולים בטראומה, שימוש בסתימות האוטמות לרוב סדקים בשיניים, טיפול בריקבון ועששת וההשלכות שלהם.

ההבדל העיקרי בין רפואת שיניים כללית לפדודונטיה הוא טיפול בעששת בשיני חלב אצל ילדים אשר מחייב טיפול שונה, פחות שמרני ויותר אגרסיבי מזה שנהוג לבצע בשיניים קבועות, וזאת כדי למנוע במקרים החמורים, מתן טיפול שאינו מספיק לשן הזמנית. טיפול לא מתאים בשיני חלב עלול להשפיע באופן שלילי על השיניים הקבועות.

פדודונט הוא רופא שיניים מומחה שסיים את לימודיו כרופא כללי, שהמשיך להשתלמות נוספת והתמחות בהשגחה כוללת על ילדים גם ברפואת שיניים כללית וגם באורתודונטיה, תקופת התמחותו ולימודיו נמשכת 4 שנים נוספות (לאחר סיום לימודיו והכשרתו כרופא כללי). פדודונט מתמחה בטיפול בצרכים של הפה והשיניים של תינוקות, ילדים ובני נוער.

חשוב שתדעו

הילד צריך לעבור טיפול לא נעים בשיניים ומעוניינים לסיים עם זה מהר? אפשר לעבור טיפולים בגז צחוק ולהפחית למינימום את חרדת הילד מהטיפול, התייעצו עם המומחים שלנו עכשיו, הם מתמחים בטיפולי שיניים לילדים ובגז צחוק.


מהי פדודונטיה?

פדודונטיה נחוצה כדי להעניק טיפול שיניים כוללני לילדים, עם דגש מיוחד על מניעה ואבחון מוקדם. לפי האפיונים הייחודיים של כל מטופל, לפדודונט צריכה להיות הכרה מיוחדת בהתפתחות הפסיכולוגית ובשליטה בטכניקות מתקדמות כדי לשנות, להשריש ולנפות דפוסי התנהגות לא נכונים או לאמץ הרגלי שיניים נכונים מול הילד.

כל הטיפולים והתהליכים ברפואת שיניים לילדים הם ייחודיים עבור הילד, שמוערך ושונה ממבוגר עם דרישות ובעיות השייכות רק לו שמשתנות במהירות במהלך התקופות השונות של הילדות. למערכת השיניים הזמנית (מגיל 6 עד גיל 12 שנים בערך) יש את אותם התפקודים (לעיסה, פונטיקה ואסתטיקה) בדומה למערכת השיניים הקבועה בהבדל אחד, המערכת הקבועה ממשיכה לאורך כל חיי האדם. לדעת רבים, פדודונטיה היא רפואת שיניים כללית לילדים, אולם אין להקל בכך ראש שכן חשוב להבליט את הצורך בהכרה ייחודית ובטיפולים ספציפיים המבוצעים בעיקר עבור ילדים.

חשוב שתדעו

הילד צריך לעבור טיפול לא נעים בשיניים ומעוניינים לסיים עם זה מהר? אפשר לעבור טיפולים בגז צחוק ולהפחית למינימום את חרדת הילד מהטיפול, התייעצו עם המומחים שלנו עכשיו, הם מתמחים בטיפולי שיניים לילדים ובגז צחוק.


מאיזה גיל יש לקחת את הילד לפדודונט?

שיני החלב מתחילות לקבל צורה ולהיווצר עוד במשך ההיריון, לכן, כבר בשלב ההיריון, על האם לשמור על תזונה מוגדרת שמשפיעה ישירות על היווצרות השיניים של הילוד. על האם לצרוך כמות מספקת של סידן, זרחן וויטמינים וכדומה, שיעזרו ליצור מבנים נכונים של השיניים. באותה צורה, ההשלכות הקשורות להיריון בעייתי או לידה בטרם עת עלולות ליצור אנומליות בהיווצרות ובהתפתחות של השיניים.

ישנן עצות רבות שפדודונט יכול לתת להורים כדי למנוע מחלות לפני שאלו יופיעו. הילד נולד ללא עששת וכדי למנוע זאת מוקדם עוד לפני שלילד צמחו שיניים, יש לנקות את החניכיים לאחר כל הנקה. אפשר להשתמש בפד גאזה ולנקות לא רק את החניכיים אלא גם את הלשון, להסיר שיירים של חלב ולבצע פעולות היגייניות נוספות. מרגע בקיעת השיניים הראשונות, אפשר להשתמש באצבעונים מסיליקון או לטקס ועד למברשות קטנות ולזכור שהאחריות על צחצוח נכון נופלת על ההורים לפחות עד גיל 8 או 9 שנים.

מומלץ לקחת את הילד בפעם הראשונה לפדודונט כאשר מלאה לו שנה לערך, בצורה זו אפשר למסד מערכת יחסים טובה בין הילד לרופא. בנוסף, בביקור נהוג לערוך בדיקה כללית שמטרתה איתור בעיות, הדרכת הורים על צחצוח נכון, התרעה על מנהגים נלוזים כמו מציצת אצבע. בנוסף, יעריך הפדודונט את הצורך של הילד בפלואוריד שחשוב מאוד להגנה מפני עששת. התחלת ביקורים אצל הרופא מגיל צעיר תעזור לילד לקיים אורח חיים תקין עם מנהגים דנטליים טובים.

 

 


פדודונטיה שאלות ותשובות נבחרות

ש. מדוע לוקחים את הילד לפדודונט?

ת. השיניים הראשונות או שיני החלב של הילד הן מאוד חשובות. שיניים ראשונות חזקות ובריאות יעזרו לילד ללעוס טוב יותר, ללמוד לדבר בבהירות, לחייך ולהיראות טוב, ובנוסף לתת צורה ואיזון לפניו של הילד. הבריאות הכללית של הילד עשויה להיות מושפעת במידה ובשיניים הראשונות יופיע זיהום או שברים שלא יטופלו מוקדם ובזמן. עששת בשיני חלב עלולה להשפיע גם על בקיעת השיניים הקבועות, במידה ונושרת שן חלב בטרם עת, הילד יזדקק לשומר מרווח עד לבקיעה של השן הקבועה. אי שימוש במתקן הזה עלול לגרום לשן הסמוכה לנטות לכיוון החלל הריק שנוצר, והדבר יוביל לכך שהשיניים הקבועות יבקעו עקומות על כל המשתמע מכך (טיפול מייגע וארוך ליישור שיניים, עלויות כספיות ועוד).

 

ש. אחת לכמה זמן מומלץ לקחת את הילד לרופא שיניים לילדים?

ת. לא קיים סטנדרט לכך, אך ילדים צריכים ללכת לרופא שיניים כל חצי שנה, אם כי הצרכים של כל ילד שונים והרופא יוכל להורות על תדירות ביקורים שונה שתתאים לכל מקרה. הדבר כמובן יהיה תלוי במנהגי האכילה, ניקיון שיניים, האם הילד שותה מים עם פלואוריד וגורמים אחרים שיכולים לשנות את הנטייה של הילד לסבול ממחלות שיניים.

 

ש. מה בדרך כלל קורה בפגישה הראשונה אצל פדודונט?

ת. בפגישה הראשונה הרופא יבדוק את השיניים והחניכיים של הילד וינסה לאתר האם קיימת עששת מהבקבוק או בעיות כמו סגר צלבי, סגר פתוח וכדומה. במידת הצורך הוא יבצע ניקיון שיניים או יקבע פגישה נוספת לשם כך. הרופא יכול לקחת גם צילום רנטגן כדי לבחון אם עצמות הפנים והשיניים מתפתחות בצורה טובה ונכונה או בכדי לאתר עששת סמויה כלשהי. בפגישה הראשונה הרופא גם ידריך וייעץ על דרכים ושיטות לתחזוקת שיניי הילד.

 

ש. מתי מומלץ להתחיל ביישור שיניים לילדים

ת. הגיל הטוב ביותר כדי להתחיל טיפולים ביישור שיניים לילדים תלוי בעיקר בבעיה של הילד. בדרך כלל החל מגיל 7 אפשר לאבחן בעיות עתידיות ביישור שיניים ולהתחיל בטיפול מונע. יישור שיניים מוקדם נע בין השנים 3 עד 6 ומשתמשים במתקן מניעה שונים לשרירי הפה והפנים כמו נגד מציצת אצבע או הרכבה של שומר מרווח כאשר נופלת שן חלב בטרם עת. בגיל 7 עד 11 שנים משתמשים במתקנים שמגבילים צמיחה של לסת עליונה או תחתונה, זה הגיל המתאים ביותר כדי לנתב גדילה נכונה של הלסתות על ידי מרחיבים (Expander) ללסת העליונה להרחבת חך צר. את מצב של השיניים לא מתקנים בשלב זה ועדיף לחכות עד אשר יבקעו כל השיניים הקבועות. יישור שיניים קבוע מתחיל בעיקר מגיל 12 עד 18 והחל מגיל זה אפשר להשתמש בשיטות יישור השיניים הרגילות, המסורתיות או הבלתי נראות. יישור השיניים לילדים כמעט תמיד נכלל בשני קטגוריות עיקריות שהן הרחבה של קשת השיניים שבה מזיזים קבוצה של שיניים כדי להרחיב את מדד הקשת והזזה ומיקום חדש ונכון של שיניים בתוך הקשת העליונה או התחתונה.