לחצו כאן להשוואת מחירים
banner

משך ההליך- כחצי שעה למפגש
מספר טיפולים- שני מפגשים
רגישות- קלה במיוחד
תוצאות- 5 - 20 שנה

הארכת כותרת נחוצה לעתים בכדי להציל שן שאיבדה מבנה כתוצאה משבר, ריקבון או שחיקת סגר הפה.

הארכת כותרת

משך ההליך- כחצי שעה למפגש
מספר טיפולים- שני מפגשים
רגישות- קלה במיוחד
תוצאות- 5 - 20 שנה

הארכת כותרת נחוצה לעתים בכדי להציל שן שאיבדה מבנה כתוצאה משבר, ריקבון או שחיקת סגר הפה.

הארכת כותרת היא טכניקה כירורגית בעזרתה ניתן לחשוף את מבנה השן על ידי הסרת רקמות חניכיים רכות וקשות. הארכת כותרת היא פתרון לבעיות חניכיים, שיקום ואסתטיקה (חיוך חניכיים) והיא נחוצה לעתים בכדי להציל שן שאיבדה מבנה בגלל שבר, ריקבון או שחיקת סגר הפה. ע״י ניתוח הארכת כותרת, חושפים כמות מספקת של רקמות שיניים בריאות לאחיזה טובה של השיקום העתידי והנחת השן. אם לא עוברים הארכת כותרת כאשר מתעורר הצורך בכך, עלול להיגרם שבר לשורש, כשל בשיקום, ריקבון חדש ומחלת חניכיים כרונית מקומית.

שימו לב

במצבים מסוימים כאשר שן או מספר שיניים נגועות במחלת העששת או כאשר יש שבר מתחת לקו החניכיים ולחילופין כאשר אין מספיק מבנה שן לצורך שיקום של כתר או גשר מבצעים הארכת כותרת. בחרו היטב את רופא השיניים שלכם, יש כאלו שיעדיפו לבצע פעולה אחרת ולא דווקא את הפעולה ההכרחית!


הארכת כותרת מסיבות שיקומיות

המטרה של שיקום שיניים היא להאריך את חיי השיניים ככל האפשר וסילוק גורמים כמו הצטברות של פלאקה בקטריאלית שמובילה למחלות חניכיים ומשליכה על העצם המכתשית, להלן מצבים שיקומיים בולטים המצריכים ניתוח הארכת כותרת:

אחיזה שאינה מספקת - אורך הכתר אינו מתאים לשן הקיימת מעל לחניכיים בגלל אבדן של חומר דנטאלי. מצב זה מחייב לחפש אחר אחיזה איתנה שמבוצעת על ידי הארכת הכותרת, כלומר, המבנה הבריא של השן חייב להיות האמצעי העיקרי של קיבוע הכתר.

ריקבון מתחת לחניכיים - כאשר מופיע ריקבון מתחת לחניכיים, מרחיקים את קצה השוליים של החניכיים באזור הנגוע. זהו שימוש נוסף של הארכת כותרת היוצר גישה לאזור במצב בו לרופא אין גישה להסרת הריקבון העמוק שנמצא מתחת לחניכיים. כדי לבצע זאת יש להפשיל את החניכיים ולכרסם עצם כדי להגיע לריקבון ולאחר מכן לתפור בחזרה את החניכיים בגובה נמוך יותר. כמות עצם משמעותית תוסר כדי לפנות מקום לחניכיים שיתחברו מחדש לשן.

שבר שורש השן, חור או סחיפה בשורש מתחת לחניכיים של הכתר - כאשר אחד מהמצבים הללו מתרחש, מבצעים ניתוח הארכת כותרת שיקל על פעולות השיקום וימנע השפעה שלילית על החניכיים הסמוכות.

שימו לב

במצבים מסוימים כאשר שן או מספר שיניים נגועות במחלת העששת או כאשר יש שבר מתחת לקו החניכיים ולחילופין כאשר אין מספיק מבנה שן לצורך שיקום של כתר או גשר מבצעים הארכת כותרת. בחרו היטב את רופא השיניים שלכם, יש כאלו שיעדיפו לבצע פעולה אחרת ולא דווקא את הפעולה ההכרחית!


הארכת כותרת מסיבות אסתטיות

השילוב של כתר שן טבעית עם קו חיוך גבוה יוצר חשיפת יתר של החניכיים במהלך דיבור או חיוך, תופעה זו מכונה בשמות “חיוך חניכיים” או ״חיוך החושף חניכיים״ (Gummy Smile) שהוא פגם אסתטי משמעותי הפוגע בהערכה העצמית שכן השיניים הן נקודת מיקוד מרכזית בפנים.

ישנן מספר סיבות שעשויות להוביל לעודף בחניכיים כגון פגם שלדי, שפה עליונה קצרה, פריצה של רקמות חניכיים וכדומה. האבחון הקליני-אסתטי המגדיר חיוך חניכיים חייב להכיל את חישוב אורך הכתר הקליני (החל משולי החניכיים ועד לשפה ההתחלתית) ואורך הכתר האנטומי (מהחיבור לאמייל ועד לשפה ההתחלתית), המימד של החניכיים, מיקום הצמרת המכתשית ומיקומה של השן.

יש לערוך צילום רנטגן כדי לוודא אורך שורש מתאים וקיום של עצם תומכת הדרושה לשם כך. ב״מבחן חיוך״ בודקים את התחומים האנכיים והאופקיים. ממדים אידאלים אנכיים של חיוך רחב, הם ששולי החניכיים של השיניים הקדמיות והניבים נוגעים בקצה השפה העליונה. בתחום האופקי, הגבול של הארכת כותרת מתרחב עד לטוחנת הראשונה ומקנה עומק והרמוניה לחיוך.

הדירוג של “חיוך חניכיים” או חניכיים בולטות נעשה כפונקציה בין שולי צוואר שורש השן החותכת המרכזית העליונה והקצה של השפה העליונה ומחולק לשלושה סוגים שונים: הראשון נקרא “חיוך נמוך” שנוצר כאשר נחשפים פחות מ- 75% של הכתרים בשיניים העליונות הקדמיות. הסוג השני נקרא “חיוך אמצעי” בו רואים בין 75% עד ל- 100% מהכתרים של השיניים הקדמיות העליונות. לסוג השלישי קוראים “חיוך גבוה” - הפציינט חושף את כל כתר השן של השיניים הקדמיות העליונות ואת קו החניכיים. חשיפה מתונה של 2 - 3 מ”מ של קו חניכיים תשפר את החיוך ללא היכר.

 

 


כיצד מבוצעת הארכת כותרת שיקומית?

רופא שיניים ימליץ על הארכת כותרת לשיקום קוסמטי כאשר השן או השיניים אחוזות בעששת או כשיש שבר מתחת לקו החניכיים או כשאין מספיק מבנה שן לשיקום של כתר או גשר. לפני ביצוע ההליך יסקור המומחה לחניכיים את העבר הרפואי ויבצע צילום רנטגן תוך קביעת מועד לניתוח. במידה והשן זקוקה לכתר, הוא יתקין כתר זמני שמגן על השן.

ניתוח הארכת כותרת מבוצע תחת הרדמה מקומית, משך הניתוח תלוי במספר השיניים בהן מטפלים. הארכת כותרת תכלול לרוב גם טיפול בשיניים סמוכות עובדה שתאפשר לרקמות לחזור לצורתן בהדרגה. במידה וצריך להסיר גם עצם (בנוסף לרקמות), התהליך יתארך. המנתח יבצע חתך שירחיק את החניכיים מהשן ובכך הוא יחשוף את שורש השן והעצם האופפת אותה.

במקרים מסוימים מסיתים מעט רקמה על מנת שניתן יהיה למקם כתר או סתימה אך ברוב המקרים הרופא יסיר גם עצם מסביב לשורש של השיניים. לאחר שהמנתח יחשוף מספיק שן, אזור הניתוח יישטף עם מי מלח סטרילי, ולאחר מכן הרופא יתפור את החניכיים בחזרה ויחבוש את המקום.


הארכת כותרת בלייזר

ניתן לבצע הארכת כותרת גם בטכניקת הלייזר שניחנת במספר יתרונות בולטים כגון חוסר דימום, קיצור משך ההליך ובקרה ופיקוח הדוק. ישנן שתי טכניקות לייזר להארכת כותרת כאשר כמות הרקמות שרוצים להסיר קובעת באיזו טכניקה ישתמש הרופא. במידה והכמות קטנה, משתמשים בטכניקת אִיּוּד שבה משוגרת אנרגיית הלייזר הלוך ושוב כדי לאייד את הרקמות עם עליות קטנות בכל פעימה. התנועות של ידית הלייזר דומות לשימוש במחק המסיר כתיב של עיפרון מנייר. תהליך זה נמשך עד להסרה של הכמות הרצויה.

כאשר יש להסיר כמות גדולה של רקמות משתמשים בטכניקת הכריתה שבה הלייזר משמש כסכין מנתחים. הרופא מתחיל לרוב את התהליך עם אנרגיית לייזר המכוונת אנכית לאורך השן, מניע את ידית הפעלה הלוך וחזור עד שנותרת רקמה בעובי של כ- 0.5 מ”מ המכסה את השן, מסירים את ידית הלייזר ומרכיבים את ידית האידוי שמסירה את הרקמה שנותרת. את טכניקת הכריתה כמעט תמיד משלימים עם טכניקת האידוי בכדי לתת לרקמות שנשארו את ההיקפים הרצויים.


לאחר ניתוח הארכת כותרת

השעות הראשונות שלאחר ההליך מלוות באי נוחות קלה, מומלץ להניח קרח או שקית אפונה קפואה כדי להפחית נפיחות. תתבקשו לחזור למנתח לאחר 7 עד 10 ימים על מנת שזה יסיר את התפרים ולאחר 4 עד 6 שבועות לביקורת ומעקב. החניכיים צריכות להחלים לחלוטין לאחר תקופה של כשלושה חודשים לאחריה מכינים את השן לכתר הסופי כאשר החניכיים יתכווצו וירפאו, במידה ולא ממתינים מספיק זמן עד שהמקום מבריא לחלוטין, קצוות הכתר עלולים להיראות או להתבלט בזמן החיוך ולכן יש להיאזר בסבלנות עד המקום מבריא.


סיכונים, סיבוכים ותופעות לוואי

יתכן כי יופיע דימום באזור למשך פרק זמן מסוים לאחר הניתוח, בנוסף, עלול להתפתח זיהום, אלו הם סיבוכים אשר עשויים להתרחש לאחר כל סוג של ניתוח כירורגי. גם שיניים רגישות במיוחד לשינויי טמפרטורה של חום וקור עקב החשיפה של שורש השן היא תופעה שעלולה להתרחש. הרגישות תחלוף במשך הזמן, או כאשר יורכב הכתר על גב השן. בגלל שמסירים עצם ורקמות, עשוי להיווצר מצב בו השן הנגועה עלולה להיראות ארוכה יותר מאשר השיניים הסמוכות אולם זה כמעט ולא מורגש. הסרת עצם מסביב לשן מחלישה את השן וכאשר השן אבודה, יהיה קשה יותר להניח שתל שיניים במקום.