לחצו כאן להשוואת מחירים
banner
prescription

תותבת חלקית

prescription

אם אתם סובלים מחוסר של שן אחת או יותר, זה חשוב עבור בריאותכם הדנטלית להשלים שיניים מהר ככל שניתן. גם אם חסרה לכם שן אחורית ולא שן קדמית בולטת, עדיין יכולות להיות לכך השלכות שלילות. למרבה המזל, יש הרבה אפשרויות להחליף שן או שיניים חסרות, אחת האופציות הכי נגישות כלכלית היא תותבת חלקית. יחד עם זאת, תותבות חלקיות אשר עשויות מחומרים איכותיים הן יקרות למדי. במאמר זה נפרט על תותבות חלקיות אשר משמשות להשלמת שיניים חסרות.

נשאלת השאלה מהי תותבת חלקית? תותבת חלקית היא מכשיר פרוטטי הכולל פלטה עם שן מלאכותית אחת או יותר המתחברת אל הפלטה. הבסיס של המכשיר הפרוטטי הוא בצבע חניכיים והמסגרת עשויה ממתכת קובלט-כרום או מפלסטיק. תותבות חלקיות משמשות אנשים שחסרות להם שיניים אך נותרו להם שיניים בקשת. תותבת חלקית מותאמת לפיך באמצעות ווים סביב שיניים קיימות, המסייעים להחזקת התותבת במקומה. תותבות חלקיות הן נשלפות בדיוק כמו תותבות שלמות, בניגוד לשתלים הן לא מחליפות את שורשי השיניים.

שימו לב

אם חסרות לכם שיניים בפה חשוב להשלים את המחסור ולא רק מסיבות אסתטיות אלא גם בשל סיבות בריאותיות. אם החוסר בשיניים קיים זמן רב, עצם הלסת תתחיל להיספג והשיניים הסמוכות עשויות לזוז למרווח הנותר על יד השן החסרה. תותבות חלקיות לא יכולות לתרום הרבה לעצם (בניגוד לשתלים דנטליים) יחד עם זאת הן יכולות למנוע מהשיניים הסמוכות לזוז למרווח השן החסרה, ולמנוע משרירי הפנים לשקוע פנימה. טיפולים מורכבים ויקרים שכאלה חשוב לעבור אצל רופאים מנוסים! לגבי חסכון בכסף אנחנו כבר נעזור, מלאו פרטים בטופס וקבלו רק הצעות משתלמות.


סוגים של תותבות חלקיות

ישנם מספר סוגים של תותבות חלקיות, ישנן תותבות מפלסטיק, מתכת או תותבות חלקיות גמישות. תותבות חלקיות גמישות הן יקרות, תותבות חלקיות מפלסטיק נחשבות להכי זולות, אך זה לא הגורם היחיד שיש לשקול כאשר מחליטים איזה סוג תותבת הוא המתאים ביותר עבורך. ייתכן ורופא השיניים יעדיף את החומר הזול ביותר על פני היקר. כל פה הוא שונה ויש אנשים שמוצאים חומרים מסויימים לא נוחים, ואילו אחרים חושבים שזה הפתרון הכי טוב. רופא השיניים שלך יסייע לך בבחירת הפתרון הכי טוב עבורך.

תותבות חלקיות נשלפות מאקריל - תותבות חלקיות מאקריל (או פלסטיק) בנוית מפלטה שהיא מפלסטיק ושיניים מלאכותיות המושקעות בפלטת הבסיס. תותבת חלקית להוצאה מאקריל מוחזקת בפה באמצעות ווים מתכתיים קטנים על גבי השיניים הקיימות. לעיתים תותבות חלקיות מסוג זה יכולות להיות נפחיות יותר לעומת תותבות חלקיות ממתכת, אך הן גם קלות יותר להתאמה ונגישות יותר כלכלית. תת סוג נפוץ של תותבות אלו משמש כאשר חסרה שן אחת או שתיים ונקרא פליפר שיניים.

תותבות חלקיות יצוקות - זהו כנראה הסוג הכי נפוץ של תותבות חלקיות. תותבת חלקית יצוקה בנויה מסגרת מתכתית של קובלט כרום יחד עם מחברי דיוק מתכתיים. מחברי דיוק מתכתיים מועדפים כיוון שהם פחות בולטים לעין, אך הם יקרים יותר לעומת האופציה של ווים מתכתיים. המסגרת אינה נראית כיוון שהיא מכוסה בחומר סינטטי בצבע חניכיים. מסגרת של מתכת יצוקה מועדפת על פני פלסטיק אלא אם המטופל סובל ממחלה פריודונטלית. כיוון שמחלה פריודונטליות יכולה להוביל לשינויים דרסטיים בצורת הפה ולכן התותבת תצטרך לעבור התאמות פעמים רבות, ויותר קל לבצע התאמות אלו על תותבות חלקיות מפלסטיק. לתותבת יצוקה ממתכת קוראים גם בשם תותבת ויטליום אשר נחשבת לחזקה מאוד, יחד עם זאת היא דקה ונוחה באופן יחסי למתרפא.

תותבות חלקיות גמישות - תותבות חלקיות גמישות הן אופציה עבור מתרפאים שאלרגיים לאקריל או חווים אי נוחות מהתותבות החלקיות הרגילות שעשויות פלסטיק או מתכת. תותבות אלו עשויות מפלסטיק דק מאוד שהוא למעשה גמיש. הן בדרך כלל בצבע החניכיים ומותאמות באמצעות ווים אל השיניים הקיימות בפה. תותבות אלו הן יקרות יותר לעומת תותבות חלקיות מסורתיות. לתותבות חלקיות נשלפות קוראים גם תותבת ואלפלסט המותאמת בגוון שלה בצורה אופטימלית לגוון החניכיים להשגת מראה אסתטי מושלם. לתותבת ואלפלסט יש יתרונות נוספים בהם: גמישות רבה, חוזק, ויותר מכל פיזור של הלחץ מכוחות הלעיסה באופן שווה על השיניים. יתרונות נוספים של תותבת ואלפלסט הם שרידות ארוכה, רכות ונוחות, אין ווים מתכתיים, חומרים בעלי טרנסלוצנטיות שנראית טבעית מול החניכיים, קלות משקל ועוד.

שימו לב

אם חסרות לכם שיניים בפה חשוב להשלים את המחסור ולא רק מסיבות אסתטיות אלא גם בשל סיבות בריאותיות. אם החוסר בשיניים קיים זמן רב, עצם הלסת תתחיל להיספג והשיניים הסמוכות עשויות לזוז למרווח הנותר על יד השן החסרה. תותבות חלקיות לא יכולות לתרום הרבה לעצם (בניגוד לשתלים דנטליים) יחד עם זאת הן יכולות למנוע מהשיניים הסמוכות לזוז למרווח השן החסרה, ולמנוע משרירי הפנים לשקוע פנימה. טיפולים מורכבים ויקרים שכאלה חשוב לעבור אצל רופאים מנוסים! לגבי חסכון בכסף אנחנו כבר נעזור, מלאו פרטים בטופס וקבלו רק הצעות משתלמות.


תותבת חלקית שאלות ותשובות

ש. כמה זמן תותבת חלקית שורדת?

ת. תותבות חלקיות עוברות הרבה בלאי ושחיקה ואין זה משנה כמה טובות הן, הן לא נועדו להיות חזקות כמו שתלים או שיניים טבעיות. תותבות חלקיות יכולות להיסדק, להישחק או להיות מוכתמות, כך שיהיה צורך להחליפן. נוסף על כך, הפה שלנו משתנה עם הגיל, ועצם לסת אובדת בייחוד כאשר חסרות שיניים. לכן, ייתכן שהתותבות לא יהיו מתאימות כמו שהיו בעבר, אם זה קורה יש להחליפן. על אף האמור לעיל, עם תחזוקה מתאימה הן אמורות להחזיק כ- 5 שנים שנים ויותר.

ש. האם ניתן לאכול עם תותבת חלקית?

ת. תותבות חלקיות מעוצבות כך שאין צורך להסירן כאשר אוכלים. כדאי לאכול מאכלים שהם לא דביקים או קשים מדי העשויים לפגוע בתותבת. כאשר אתם רק מתחילים להתסגל לתותבת, ייתכן ויהיה לכם קשה לאכול, התחילו בחתיכות קטנות ומאכלים רכים ועם הזמן אתם תמצאו שהרבה יותר קל לכם לאכול עם שיניים מלאכותיות מאשר עם שיניים חסרות. רופא השיניים ינחה אתכם לגבי הוראות תחזוקה.

ש. עבור מי מיועדות תותבות חלקיות?

ת. כל אדם שחסרות לו שיניים אך לא מחוסר קשת שלמה של שיניים הוא מועמד מתאים לקבלת תותבות חלקיות. ניתן להתאים תותבת חלקית לחוסר שיניים קדמי, אחורי, עליון או תחתון. אנשים רבים תוהים אם ניתן לקבל תותבת חלקית עבור חוסר שן בודדת והתשובה לכך היא כן (באמצעות פליפר לשיניים כאמור).

ש. מה היתרונות של תותבת חלקית?

ת. חוסר שיניים יכול לגרום למנשך להשתנות ולשיניים לזוז. תזוזה זו יכולה לגרום לשיניים סמוכות לנסות לגשר על הרווח. לאחר אובדן שן הרקמות הרכות והעצם התומכת מתכווצות באזור. כל אלו יכולים להשפיע על המראה שלך ולהוביל לבעיות שיניים נוספות. תותבת חלקית גורמת לכך שהמבנים בפיך קרי: חניכיים, עצם הלסת ושרירי הפנים משתתפים בפעילות הפה. תותבת חלקית מונעת משיניים אחרות בפיך לזוז, ומאפשרת לך ליהנות מחיוך עם שיניים מלאות.

ש. איזה חומר הוא הכי טוב לתותבת חלקית?

ת. החומר הכי טוב תלוי בסיטואציה הספציפית. מתכת היא עמידה יותר לעומת פלסטיק וגם יקרה יותר. אולם זהו לא הטיפול הכי טוב למטופל שסובל ממחלה פריודונטלית, כיוון שבמקרה זה הפה משתנה מהר יותר ונדרשות התאמות רבות לתותבת. תותבת מפלסטיק קלה יותר לביצוע התאמות וריפודים לעומת תותבות ממתכת. חלק מהאנשים אלרגיים לפלסטיק והם יזדקקו לתותבת ממתכת או תותבות גמישות. רופא השיניים יסייע לכם לקבוע מה הפתרון הכי טוב עבורכם.

ש. כמה עולה תותבת חלקית?

ת. מחיר של תותבות חלקיות ישתנה ממטופל למטופל כתלות בכמות השיניים החסרות, המרפאה בה מתבצע הטיפול והחומרים מהם מיוצרת התותבת החלקית. מחירים של תותבות חלקיות נאמדים באלפי שקלים בודדים. המחיר תלוי בכמות השיניים החסרות והחומר ממנו מיוצרת התותבת. לכניסה למחירון שיניים תותבות המלא.