לחצו כאן להשוואת מחירים
banner

משך ההליך- 6 חודשים עד שנתיים ויותר
מספר מפגשים- משתנה ובהתאם לליקוי
עלות- 8,000 עד 20,000 ש״ח
תוצאות- קבועות

ההליך מתאים למבוגרים ולבני נוער החל מגיל 8 לערך בעלי שיניים עקומות ולא אסתטיות המעוניינים בקשת שיניים ישרה.

גשר בשיניים

משך ההליך- 6 חודשים עד שנתיים ויותר
מספר מפגשים- משתנה ובהתאם לליקוי
עלות- 8,000 עד 20,000 ש״ח
תוצאות- קבועות

ההליך מתאים למבוגרים ולבני נוער החל מגיל 8 לערך בעלי שיניים עקומות ולא אסתטיות המעוניינים בקשת שיניים ישרה.

סמכים אורתודנטים המכונים בשפת העם “גשר בשיניים” הם מכשור אורתודנטי המשמש ליישור שיניים. אנשים רבים עוברים יישור שיניים באמצעות גשר בגיל הנעורים אך גם מבוגרים יכולים לעבור יישור שיניים באמצעות גשר מתכתי או גשר שקוף. המטרה של סמכים אורתודנטים היא יישור השיניים ותיקון של יחסי הלסתות, אשר משפר את האסתטיקה ופעמים רבות גם את התפקוד (לעיסה, אכילה ודיבור). החומרים והטכנולוגיות העדכניים הופכים את חווית יישור השיניים באמצעות גשר בשיניים להרבה יותר נעימה לעומת יישור שיניים באמצעות סמכים בעבר.

גשר בשיניים יכול לטפל במקרים של: צפיפות או עקמומיות של השיניים, רווחים גדולים בין השיניים, מנשך עובר אופקי מוגדל (שיניים קדמיות עליונות בולטות החוצה) אשר מכונה באנגלית Over jet , מנשך עובר אנכי - כאשר המנשך עמוק מדי (שיניים קדמיות תחתונות מכוסות ביתר על ידי שיניים קדמיות עליונות) מכונה באנגלית Over bite, מנשך צלבי קדמי – כאשר השיניים הקדמיות העליונות נמצאות בעמדה אחורית לקדמיות התחתונות מכונה באנגלית Under bite. בעיות אחרות של עמדה לא מיושרת של השיניים או סגר לא תקין אף הן מטופלות באמצעות גשר בשיניים.

הממלצה שלנו!

באופן עקרוני גשר בשיניים יכול להתקין כל רופא שיניים אולם חשוב לעבור לעבור את ההליך אצל רופא שיניים או אורטודנט (מומחה ביישור שיניים) שעבר הסמכה ביישור שיניים שקוף או רגיל (סמכים). ישנן מספר שיטות מובילות בישראל ובעולם, ההמלצה שלנו היא לעבור יישור שיניים מסוג iROK, טכניקת יישור שקופה ומעולה המבוצעת בהצלחה מזה שנים. אנחנו מקשרים לאורתודנטים ורופאי שיניים שעברו הסמכה למגוון שיטות, תוכלו ליצור איתם קשר מהיר באמצעות מילוי טופס צור קשר פשוט.


גשר בשיניים עבור מבוגרים וסיכונים

אם אתם עוברים יישור שיניים באמצעות סמכים לאחר גיל ההתבגרות ייתכן ומשך הטיפול יהיה ארוך יותר לעומת טיפול בגיל צעיר אך עדיין ניתן להשיג תוצאות דומות. בגיל מבוגר עצמות הפנים סיימו את התפתחותן, לכן יתכנו מקרים שלא ניתן לטפל בהם באמצעות סמכים בלבד (ייתכן צורך בשילוב של מספר טיפולים אורתודנטיים, בעיקר במקרים מורכבים). גשר בשיניים באמצעות סמכים הוא תהליך דיי בטיחותי, אך ישנם כמה סיכונים.

סיכונים בטווח הקצר - סמכים יוצרים חללים קטנים העשויים ללכוד מזון ורובד חיידקי סביב השיניים. אם לא מקפידים על ניקוי הסמכים והיגיינה נאותה עשוייה להיגרם: עששת או מחלת חניכיים, אובדן מינרלים (דמינרליזציה) בשכבת האמייל (השכבה החיצונית ביותר של השן) - עשוי לגרום לכתמים קבועים על גבי השיניים.

סיכונים בטווח הרחוק - שורשים קצרים יותר - בתהליך יישור שיניים הכוחות המופעלים גורמים לפירוק עצם בצד אחד ובניית עצם בצד השני ובכך השיניים יכולות לזוז, לעיתים בתהליך זה עשוי להיגרם קיצור של שורש השן (מה שעלול להוביל לשיניים פחות יציבות בעתיד, אולם ברוב המקרים זה לא גורם לבעיות). תזוזה של השיניים - אם לא נשמעים להנחיות האורתודנט לאחר הסרת הגשר, השיניים עשויות להתחיל לזוז למקומן הקודם. לכן יש להישמע להנחיות האורתודנט לגבי שימוש בריטיינר - פלטת קיבוע נשלפת עליה נפרט בהמשך המאמר.

הממלצה שלנו!

באופן עקרוני גשר בשיניים יכול להתקין כל רופא שיניים אולם חשוב לעבור לעבור את ההליך אצל רופא שיניים או אורטודנט (מומחה ביישור שיניים) שעבר הסמכה ביישור שיניים שקוף או רגיל (סמכים). ישנן מספר שיטות מובילות בישראל ובעולם, ההמלצה שלנו היא לעבור יישור שיניים מסוג iROK, טכניקת יישור שקופה ומעולה המבוצעת בהצלחה מזה שנים. אנחנו מקשרים לאורתודנטים ורופאי שיניים שעברו הסמכה למגוון שיטות, תוכלו ליצור איתם קשר מהיר באמצעות מילוי טופס צור קשר פשוט.


יתרונות של גשר בשיניים ע״י סמכים

לטיפול אורתודנטי יש מגוון יתרונות מלבד שיפור האסתטיקה. טיפול אורתודנטי מיישר את השיניים ומזיז אותן לעמדה תקינה יותר, אך דבר זה משפיע לא רק על המראה אלא גם על היכולת לנקות את השיניים בצורה טובה יותר (יש קושי לבצע היגיינת שיניים נאותה כאשר יש צפיפות או עקמומיות גדולה של השיניים). בנוסף, אנשים שיש להם שיניים בולטות, חשופים ונמצאים בסיכון גבוה יותר לחבלה, גשר בשיניים יכול להזיז את השיניים לעמדה תקינה יותר כדי שהללו יהיו מוגנות יותר מאחורי השפתיים.


תהליך ההכנה להתקנת גשר בשיניים

אם רופא השיניים שלכם יבחין בבעיה סגרית ו/או בבעיה בעמדת השיניים, הוא יפנה אתכם אל אורטודנט שמתמחה באבחון, טיפול ומניעה של בעיות דנטליות ובעיות ביחסי הלסתות. שיניים עשויות לעבור שחיקה עם הזמן - דבר שמשפיע על המראה שלהם, כמו כן שחיקה עשויה לגרום לרגישות ואף לגרום לשיניים להיות יותר פגיעות. כאשר ישנן בעיות סיגריות מסוימות עשויה להיות שחיקה מוגברת. כמו כן, בעיות סיגריות מסוימות עשויות להפריע ללעיסה נוחה. אם אתם חשים כאבים בלסת פנו לייעוץ אצל רופא השיניים יפנה אתכם אל אורתודנט במקרה הצורך.

פעמים רבות רופא השיניים ימליץ לחכות עם יישור השיניים עד שמספיק שיניים קבועות בקעו, רוב הילדים עוברים יישור שיניים בגילאים 8-14 כאשר עצמות הפנים עדיין גדלות וקל יותר להזיז את השיניים. בטרם התחלת טיפול אורתודנטי יש להתייעץ ולדון עם האורתודנט, לקבל הסבר על התהליך, למה לצפות, אילו תוצאות ניתן להשיג - מה הן תוצאות ריאליות ועוד.

ההחלטה על התקנת גשר בשיניים כרוכה בשלבים מקדימים הכוללים:

 • בדיקה מקיפה של חלל הפה כולל השיניים והחניכיים.

 • צילומי רנטגן - אתם תופנו לביצוע סדרת צילומי רנטגן כדי לקבוע את עמדת השיניים. לעיתים יבוצעו צילומים נוספים כגון צילומים תלת-מימדיים.

 • מטבעי לימוד - ילקחו מידות של פיכם באמצעות חומרי מטבע רכים, לאחר מכן הרופא יוצק גבס אל המטבעים ובכך מקבל מטבעי לימוד של פיכם. בחלק מהמקרים ניתן להחליף את המטבעים בסריקה אינטרה-אורלית או לסרוק את המטבעים כדי שניתן יהיה לבצע הערכות ותכנונים בפורמט דיגיטלי תלת-מימדי.

 • עקירות - במקרים בהם יש צפיפות יתר, ואין דיי מקום לכל השיניים הקיימות בפה, או בשל סיבות אחרות הקשורות ביחסי לסתות לקויים ייתכן שתידרש עקירת שן אחת או יותר.

 • פרוצדורות נוספות - לעיתים במקרים חמורים נדרשים טיפולים אורתודנטיים נוספים כגון ניתוח אורתוגנטי שמטרתו לתקן את יחסי ועמדת הלסתות בשילוב עם טיפול באמצעות סמכים אורתודנטיים.

 

 

לאחר ביצוע הבדיקות המקדימות רופא השיניים יבנה תוכנית טיפול אישית. במרבית המקרים גשר בשיניים כולל שימוש בסמכים אורתודנטיים המודבקים אל השיניים. תהליך התקנת גשר בשיניים באמצעות סמכים מבוצע בשלושה שלבים, השלב הראשוני, הנחת הסמכים, השלב הבא הוא התאמות תקופתיות והשלב האחרון הוא שימוש בריטיינר - פלטת קיבוע נשלפת לאחר הסרת הסמכים.


רכיבים בסמכים אורתודנטיים

סמכים המודבקים אל השיניים - הסמכים יכולים להיות מודבקים אל הצד החיצוני (גשר בשיניים חיצוני ומוכר) או הפנימי של השיניים (גשר שיניים לינגואלי ויקר בדרך כלל משמעותית מגשר שיניים מתכתי ובולט). סמכים יכולים להיות עשויים ממתכת אל-חלד או בצבע שקוף או בצבע שן - סמכים קרמיים. הסמכים כיום הם קטנים ופחות בולטים לעומת סמכים אורתודנטיים ישנים.

טבעות מתכת - לעיתים מניחים רצועת מתכת עשויה פלדת אל חלד או טיטניום, דמויות טבעת על גבי שיניים טוחנות, פעמים רבות כדי שיהיה ניתן להניח טבעות אלו יש צורך להרחיק מעט את השיניים הסמוכות באמצעות גומיות ספרציה (גומיות קטנות אשר מונחות בין השיניים ומשמשות לפתיחת מרווחיים). בטבעת יש בדרך כלל צינור בצידה החיצוני - בוקלי (הפונה כלפי הלחי) דרכו עובר החוט המתכתי המחבר את הסמכים והטבעת יחד.

חוט מתכת - חוט מתכת גמיש אשר מחבר את כל הסמכים והטבעות. החוט שולט בתזוזת השיניים.

גומיות אלסטיות - גומיות קטנות אלו מונחות על גבי הסמכים כדי לבטח את החוט המתכתי העובר דרכם במקומו. בנוסף, לעיתים יש שימוש בגומיות אלסטיות גדולות שמשמשות לתיקון יחסי הלסתות. לקריאה בהרחבה אודות גומיות בשיניים.

רסן בשיניים - רסן מתחבר לסמכים ומורכב בדרך כלל בלילה, מסייע בטיפול במקרים יותר מורכבים. הרסן מייצר כוח נוסף כדי להזיז את השיניים לעמדה נכונה.

TAD temporary anchorage device - אלו הם מיני ברגים הממוקמים בחניכיים או בעצם הלסת ומשמשים לעיגון כדי שניתן יהיה להפעיל לחץ מתמשך לצורך הזזת שיניים.


סוגי גשרים בשיניים

גשר שיניים מתכתי - סמכים מסורתיים (מכונה גם ברזלים בשיניים או קוביות מתכת בשיניים) שאותם לרוב מבצעים בקופות החולים השונות, גשר שיניים נחות וזול יחסית, בולט במיוחד ומצריך לרוב טיפול ארוך שעשוי להתמשך גם 4 שנים.

סמכים קרמיים - סמכים אלו מיוצרים בצבע התואם את צבע השיניים או בצבע שקוף - כך שהם פחות בולטים לעין לעומת סמכים מתכתיים, מחירם גבוה יחסית לגשר שיניים מסורתי ממתכת. לקריאה בהרחבה אודות סמכים או ברקטים שקופים היכנסו למאמר סמכים שקופים.

גשר לינגואלי בשיניים - סמכים המודבקים אל הצד הפנימי של השיניים (לינגואלי- פונה אל הלשון), סמכים אלו הם יותר נסתרים לעין, מחירם גבוה מאוד והשיטות המובילות בישראל הן mtm ויישור שיניים מסוג win. ההמלצה שלנו היא ללכת על גשר בשיניים שעשוי מקשתיות שקופות.

גשר שקוף בשיניים - בנוסף לשימוש בסמכים קיימות קשתיות שקופות באמצעותן מיישרים שיניים (לבולטים שבהם קוראים Invisalign ואיירוק שנחשבת לשיטה המובילה בישראל). את הקשתיות השקופות מכנים בכינוי השגוי “סמכים נסתרים”- אלו אינם סמכים המודבקים באופן קבוע אל השיניים אלא קשתיות נשלפות. יש צורך לענוד את הקשתיות 22 שעות ביממה כדי שהטיפול יהיה יעיל. הטיפול בשיטה זו כולל סדרה של קשתיות שמתחלפות כל 1-3 שבועות, מסירים את הקשתיות בעת אכילה ושתייה של כל דבר שאינו מים ויש לצחצח את השיניים לפני החזרת הקשתית למקום, ולצורך ביצוע היגיינה אורלית. פעמים רבות קשתיות אלו משמשות ליישור שיניים של מקרים בינוניים וקלים יותר. קשתיות שקופות נחשבות למילה האחרונה בתחום האורתו וגם אנחנו ממליצים


התאמות תקופתיות של גשר בשיניים

לאחר הנחת הסמכים תצטרכו לבקר אצל אורטודנט או אצל הרופא המיישר שיניים באופן קבוע כדי שיבוצעו התאמות כגון: כיפוף או הידוק של החוט המתכתי המחבר את הסמכים. התאמות אלו מפעילות לחץ קל על השיניים כדי להזיזן למקום. עצם הלסת מגיבה ללחץ המופעל על ידי פירוק עצם בכיוון שאליו השן זזה ובניית עצם בכיוון שממנו השן זזה. לעיתים אורטודנט ישתמש בגומיות אלסטיות - הנמתחות בין שתי הלסתות, לתיקון של היחסים בין הלסתות. ייתכן ותחושו רגישות או כאבים לאחר כל התאמה, אך זה חולף לאחר מספר ימים, ניתן להקל על הכאבים באמצעות משככי כאבים שניתן לקנות ללא מרשם. אם הכאבים הם חמורים או שהכאבים מחמירים יש ליצור קשר עם האורטודנט.

התאמות תקופתיות מבצעים גם אם איתרע מזלכם ורכשו עבורכם קשתיות שקופות. את הקשתיות מתאימים לרוב על מחברים שמקשים על השיניים במהלך ההתקנה הראשונית, ההתקנה השוטפת (אחת לתקופה של שבועיים) מתבצעת ע״י המטופל עצמו אולם ישנם מקרים המצריכים התערבות של רופא. לעיתים במהלך התוכנית וכחלק ממנה צריך לבצע סטריפינג או ipr שזה אומר הפחתה קלה של חומר השן במספר מילימטרים וכדי לאפשר מקום במקרה של שיניים צפופות לתזוזת השיניים בהתאם לתוכנית הטיפול ועד לקבלת קשת שיניים ישרה. גשר שקוף בשיניים היא השיטה המובילה היום ורצוי אם המצב מאפשר לעבור יישור שיניים שכזה.


ריטיינרים - פלטת קיבוע נשלפת

לאחר הסרת הסמכים, השיניים המיושרות צריכות להיות מיוצבות במשך תקופה מסוימת כדי למנוע מהן לחזור לעמדתן הישנה. הייצוב מבוצע באמצעות מכשור נשלף מפלסטיק או מפלסטיק בשילוב עם ווי מתכת אשר שומר על השיניים במקומן - פלטות נשלפות. במקום או בנוסף ישנו קיבוע קבוע שהינו חוט מתכתי הממוקם בצד הפנימי של השיניים הקדמיות ושומר עליהן במקומן. לקריאה בהרחבה אודות קיבוע בשיניים.


איך למנוע נזק לשיניים?

להפחתת הסיכון לנזק לשיניים או להתקנת סמכים / קשתיות ליישור שיניים:

 • צמצמו את צריכת הפחמימות - ובכך הפחיתו את הסיכון לעששת.

 • צחצחו שיניים בעדינות פעמיים ביום ואם ניתן לאחר כל ארוחה עם משחת שיניים המכילה פלואוריד. אם אינכם יכולים לצחצח שיניים לאחר כל ארוחה השתדלו לשטוף את הפה עם מים לאחר ארוחה (כדי להפחית את שאריות המזון בפה).

 • השתמשו בשטיפות פה המכילות פלואוריד.

 • ניקוי בין שיני - השתמשו בחוט דנטלי המותאם ליישור שיניים לדוגמא super floss או במברשות בין שיניות קטנות המותאמות לניקוי בין שיני וסביב הסמכים (האורותודנט יכול להדריך ולהמליץ לכם על עזרים מתאימים).

 • הגבלות תזונתיות - הימנעו ממאכלים דביקים כגון מסטיקים, סוכריות גומי או טופי כיוון שהללו עשויות לשלוף או לפגוע בסמכים האורתודנטים או בחוט המתכתי המקשר ביניהם. בנוסף יש להימנע ממאכלים קשיחים גם כן שעשויים לשבור את המכשור האורתודנטי.

 • ביקורות קבועות אצל רופא השיניים והשיננית כדי לשמור ולוודא שהשיניים והחניכיים בריאות.

 • הישמעו להנחיות האורטודנט, חוסר הישמעות להנחיות או שיתוף פעולה עשוי להאריך את זמן הטיפול ולהגביר את הסיכוי לסיבוכים.

סיכום סמכים אורתודנטיים הם דרך יעילה לטפל בעקמומיות בשיניים, בעיות סגירות ויחסי לסתות שאינם תקינים ומאפשרים להעניק חיוך יפה ובריא. הזמן הממוצע של יישור שיניים באמצעות סמכים נע בין שנה לשלוש שנים. לעיתים נדרש להשתמש בריטיינרים למשך שארית החיים כדי לשמור על יציבות תוצאות יישור השיניים.

במרבית המקרים טיפול אורתודנטי הוא מוצלח, אך יש צורך בשיתוף פעולה מצד המטופל, והישמעות להנחיות האורתודנט. הנחיות הכוללות הגבלות תזונתיות ושגרת היגיינה דנטלית קפדנית, לצמצום הסיכון הגבוה למחלת עששת ומחלת חניכיים אשר עולה בעת יישור שיניים באמצעות סמכים כיוון שסמכים מהווים מלכודת לצבירת רובד אם לא מנוקים בהתאם. כדי שהטיפול יצליח מומלץ להישמע להנחיות להקפיד על היגיינה וביקורים שגרתיים אצל רופא השיניים והאורתודנט ולבחור אורתודנט מיומן.

עלות הטיפול באמצעות סמכים שקופים או נסתרים היא גבוהה יחסית לשיטות טובות יותר כמו השיטה השקופה ליישור שיניים איירוק ולכן אין הצדקה לעבור טיפולים יקרים כאשר יש שיטה מעולה שבאמצעותה תוכלו לקבל תוצאה מושלמת וזאת מבלי ״לקרוע״ את הכיס ולשלם כספים מיותרים