לחצו כאן להשוואת מחירים
banner

משך ההליך- בהתאם לטניקת ההשלמה
מספר טיפולים- לרוב שניים
זמן החלמה- בדרך כלל אין
תוצאות- זמניות / קבועות

אם השן שלך סדוקה או שבורה, קרוב לוודאי שהשלמת שיניים שבורות היא בשבילך.

השלמת שיניים שבורות

משך ההליך- בהתאם לטניקת ההשלמה
מספר טיפולים- לרוב שניים
זמן החלמה- בדרך כלל אין
תוצאות- זמניות / קבועות

אם השן שלך סדוקה או שבורה, קרוב לוודאי שהשלמת שיניים שבורות היא בשבילך.

השן היא איבר בפה, חזק מאוד המורכב משלושה חלקים בהם: כותרת השן (החלק שרואים בעין), צוואר השן (תפקידו לחבר בין כותרת השן לשורש) ושורש השן שסמוי מהעין והממוקם בתוך הלסת. במקרים מסוימים השן עלולה להישבר, להתפורר ולהיסדק. הפגיעה בשיניים אצל ילדים עד גיל 13 כתוצאה מחבלה בשיניים קבועות נאמדת בכ- 25%, הווה אומר 1 מכל 4 בני נוער עבר פגיעה בשיניים שעשויה להכאיב ואף לגרום לאי נוחות וחרדה. האמייל בחלק החיצוני של השן, הוא אחד החומרים הקשים ביותר בגוף האדם, ובדרך כלל צריך להפעיל לחץ בכדי לשבור אותו. השן עלולה להישבר במצבים שונים, במיוחד אם מקבלים מכה קשה באיזור הפה.

אם אתה או ילדך חווית שבר בשן כתוצאה מחבלה, למרבה המזל לרפואת השיניים המודרנית יש פתרונות רבים להציע, במיוחד אם תפנה לטיפול מהיר ומתאים. כאשר השן נשברת באופן משמעותי, הכאב יהיה חזק מאחר והעצב בשן נחשף לרוק, לאוויר ולמקורות של חום וקור. כאשר המצב פחות טראומטי והשן רק נסדקת או מתפצלת ו/או מתפוררת מעט, במרבית המקרים אין כאב או סימפטום אחר. אם לא מתקנים שיניים סדוקות, הסדקים מתרחבים והשיניים עלולות להישבר וגם הכאבים מתגברים ואתם עשויים להרגיש בכאב גם בזמן הלעיסה.

אם ספגתם חבלה בשיניים ואתם סובלים משיניים שבורות או סדקים בשיניים, אין דרך קבועה לתקן שברים או סדקים מבלי לראות רופא שיניים. הדבר הטוב ביותר שאת/ה יכול לעשות בינתיים הוא לטפל בכאב ולהגן על השן שלך ועל החלק הפנימי של הפה שלך כדי למנוע פציעה נוספת. סובלים משיניים שבורות או סדקים בשיניים? קבעו פגישה בהקדם, יש הרבה מאוד מה לעשות ויפה שעה אחת קודם! השן נשברה בצורה חמורה? מומלץ לפנות לרופא שיניים או למיון ללא כל שיהוי.

חשוב שתדעו

ישנן כמה טכניקות לתיקון שיניים שבורות כגון - ציפויי חרסינה, הדבקת קומפוזיט ומילואה. חשוב מאוד להתייעץ עם רופא שיניים שיודע לבצע כל אחת מהשיטות ולכן, אם הרופא אינו מנוסה בכולן, יתכן כי הייעוץ שתקבלו לא יהיה אובייקטיבי! אנחנו מקשרים לרופאי שיניים שיודעים להשלים שיניים בכל השיטות, התייעצו איתם עכשיו ע״י מילוי טופס צור קשר קצר.


סוגי שברים ופגמים בשיניים

סדקים ושבבים קלים בשיניים - סדקים המשפיעים על אמייל השן, שהוא המשטח הלבן והחיצוני שלה. לעתים קרובות, הסדקים הם רדודים ולא גורמים לכאבים. הטיפול בסדקים קלים מתבצע באמצעות ליטוש האזור שמחליק את השבבים המחוספסים.

סדקים עמוקים בשיניים טוחנות או קדמיות - הסדק משפיע על השן כולה, החל מהאמייל ועד לעצב. אבחון וטיפול מוקדם הוא קריטי להצלת השן. ללא טיפול, הסדק מתפשט בהדרגה ומחמיר. מסדק בשן אי אפשר להתעלם גם כאשר הוא מזערי. סדקים קטנים נוצרים על משטחי השן (אמייל), והם אינם תמיד גורמים לכאב, עד לרגע שבו יש תחושה קרה או חמה בשיניים. עם סדק זעיר אפשר להתנהל, אולם מומלץ להיבדק בכדי לשלול בעיה עתידית שעלולה להיווצר בשן. יהיה קשה להתעלם מסדקים גדולים יותר, העלולים לחדור עד לחניכיים. סדקים מסוג זה מחייבים טיפול מוקדם ככל האפשר. במידה והסדק הוא לכל אורך השן, החניכיים, ומשם לשורש, העצבים במקום עלולים להינזק, וייתכן כי צריך יהיה לעקור את השן או לבצע טיפול שורש.

שבר בשן - שבר בשן גורם כמעט תמיד לרגישות וכאבים בשיניים מכיוון שהוא מספיק עמוק וגורם לחשיפת העצב. לעתים קרובות, החלק השבור של השן ידמם. שברים קטנים עלולים להיווצר כשנושכים משטח קשה, או כשמכים בשן. שברים קטנים לרוב אינם גורמים לכאב, ולאחר מכן ניתן לתקן את השבר בשן או להשאיר אותו כמו שהוא. אדם הנפגע משבר בשיניים הקדמיות יעדיף תיקון, והרופא המטפל לרוב ימליץ על מילוי משטח השבר.

שן מפוצלת - סוג שבירה זה מתרחש כאשר השן מתפצלת אנכית לחלקים נפרדים. שן מפוצלת היא לעיתים קרובות תוצאה של שן סדוקה לא מטופלת. פיצול שן דומה לסדק, אך במקרה זה, הסדק מפצל את השן לשני חלקים. חצייה של שן נפוצה יותר בשיניים הטוחנות, שהן בעלות מספר שורשים. כדי לטפל בשן מפוצלת, הרופא יבצע טיפול שורש, על מנת להציל את אחד מהשורשים. לאחר מכן הרופא יוציא את השורשים שאי אפשר להציל, ויכסה את המקום עם כתר. במידה והפיצול הוא חמור במיוחד, ולא ניתן להציל אף אחד מן השורשים, יהיה צורך לעקור את השן כולה. כאשר מדובר בשבר פנימי, השבר יתגלה רק בצילום רנטגן, ובמקרה כזה, התוצאה של צילום הרנטגן תשמש כדי לקבוע האם אפשר להציל את השן, או שעקירתה היא הפעולה הטובה ביותר למצב הנתון.

שיניים שבורות שאינן משפיעות על הלעיסה - משטחי הלעיסה המחודדים של השיניים נשברים. שברים שכאלו לא תמיד גורמים לכאב מאחר והם אינם משפיעים על הלעיסה.

שברים בשיניים קדמיות - שבר קטן בקצה הכותרת בשן קדמית נפוץ מאוד גם אצל מבוגרים וגם אצל ילדים. שבר בשן קדמית מהווה פגיעה אסתטית משמעותית מעבר לבעיית התפקודית שן השן. כמו כן, לאחר חבלה בשן קדמית עשוי להתרחש שינוי צבע, השן עשויה לקבל גוון כהה יותר ולעיתים תאלצו לעבור טיפול שורש. אם אין שינוי צבע ולא צריך לטפל בשורש השן לרוב תזדקקו לטיפול מליטה שבו מדביקים קומפוזיט (שרף מרוכב) בגוון של השן הטבעית.

שבר שורש אנכי בשן - משטחי הלעיסה המחודדים של השיניים נשברים. שברים שכאלו לא תמיד גורמים לכאב מאחר והם אינם משפיעים על הלעיסה.

חשוב שתדעו

ישנן כמה טכניקות לתיקון שיניים שבורות כגון - ציפויי חרסינה, הדבקת קומפוזיט ומילואה. חשוב מאוד להתייעץ עם רופא שיניים שיודע לבצע כל אחת מהשיטות ולכן, אם הרופא אינו מנוסה בכולן, יתכן כי הייעוץ שתקבלו לא יהיה אובייקטיבי! אנחנו מקשרים לרופאי שיניים שיודעים להשלים שיניים בכל השיטות, התייעצו איתם עכשיו ע״י מילוי טופס צור קשר קצר.


תיקון שיניים שבורות

חשוב לטפל בשברים בשיניים בהקדם האפשרי גם בכדי למנוע מהקצוות החדים שגורמים השברים בשן לפגיעה ברקמות חלל הפה וגם כמובן מטעמים אסתטיים. אם מוך השן לא נפגע, רופא השיניים ישייף את הקצוות החדים ו/או ידביק וישלים את השבר בשן באמצעות שרף (בדומה לסתימת קומפוזיט) בגוון השן. לעיתים קיימת אפשרות להדביק את שברי השן בחזרה לשן שנפגעה. כאשר נשבר חלק משמעותי מהשן והמוך לא ניזוק באופן מוחלט, אפשר לצפות את השן בציפוי חרסינה מסוג למינייט או ע״י כתרי חרסינה או כתרי זירקוניה.

במידה והפגיעה במוך השן היא משמעותית, חובה לבצע קודם כל טיפול שורש לפני התקנת כתרים. שן שבורה אנכית או שן שהפגיעה בה הוא מתחת לקו החניכיים חייבת לעבור טיפול שורש לשיקום מלא. אם מבנה השן נהרס, ואין אפשרות להתקין כתר תאלצו לעבור עקירה שלאחר מכן תצריך השתלת שתל דנטלי.

השיניים הנפוצות ביותר להישבר הן טוחנות הלסת התחתונה, ככל הנראה בגלל השקעים המחודדים שנלחצים בעוצמה בחריצי הטוחנות בחלק העליון של הפה. עם זאת, כל שן בפה כולל שיניים קדמיות יכולה להישבר. סדקים עמוקים יכולים להתרחב עד לשורש או ממרכז השן אל פנים השן, המכיל עצבים, כלי דם ורקמת חיבור.

יש סדקים שמסתתרים בתוך השן או מתחת לחניכיים ובשורש השן. לחלק מהסדקים והשברים אין תסמינים. באופן כללי ניתן לקבוע כי ככל שהנזק עמוק ורחב יותר, כך הטיפול הנדרש נרחב יותר. רופא שיניים יכול לאבחן את מידת הנזק באמצעות בדיקת השן במיקרוסקופ מיוחד, ביצוע בדיקת נשיכה ולעיתים גם באמצעות צילום רנטגן.

 

 


השלמת שיניים שבורות ומחירים

אופי ההליך שאותו יבצע הרופא נקבע בהתאם לאופי הפגיעה בשן ובמיקום השן בפה. שבר בשן ניתן לטיפול ברוב רובם של המקרים ורק במצבים קיצוניים תחוו אובדן של שן שבורה שתחייב השתלת שן חדשה. להן טכניקות הטיפול לתיקון שן שבורה ומחיר של כל פעולה:

  1. תיקון שן שבורה או סדוקה באמצעות ליטוש והדבקת קומפוזיט - אם הנזק לשיניים קל, רופא שיניים עשוי ללטש את המשטח או להחליק קצה שבור או משונן. אם השבר מעט משמעותי יותר, הרופא עשוי להדביק קומפוזיט (שרף בגוון השן) כדי להשלים את השן וכדי לסגור את הסדק. מחיר של ליטוש + שימוש בסתימת קומפוזיט יעלה בין 400 ל- 700 שקל לשן.
  2. טיפול שורש - סדק או שבר עמוק יותר יצריך תיקון נרחב יותר. לפעמים, הסדק משתרע מטה אל תוך לשכת השן, מה שעשוי לדרוש טיפול בתעלת השורש. במהלך הטיפול, אנדודונט (מומחה לטיפולי שורש) מסיר את החלק המודלק או הנגוע, מחטא את החלק הפנימי של השן וממלא ואוטם אותו בחומר גומי הנקרא גוטה-פרקה. אחר כך הם מכסים אותו במילוי מיוחד או בכתר. עלות טיפול שורש תלויה במספר התעלות שיש בכל שן וגם במי שמבצע את ההליך, אם תבצעו טיפול אצל אנדודונט מדובר באלפי שקלים בודדים, טיפול שורש אצל רופא שיניים ״רגיל״ יעלה החל מ- 400 ש״ח. כתר יעלה בין 650 ל- 3,000 ש״ח לשן.
  3. השלמת שיניים שבורות באמצעות כתרים לשיניים - כתרי שיניים (כתרי זירקוניה או כתרי חרסינה) הם השיטה הטובה ביותר להשלמת שיניים שבורות. התקנת כתר איכותי תחזיק מעמד שנים רבות ולכן ההמלצה היא לא לחסוך על כתר איכותי, רצוי להתכוונן לעבר כתרים מחרסינה שאינם מאוחים למתכת.
  4. השלמת שן שבורה בסתימת אינליי או אונליי - סתימת שן אינליי או אונליי היא דרך מעולה לתיקון פגמים קלים, הסתימות מורכבות משרף קומפוזיט, פורצלן או זהב. בשיניים בעלות רכס שבור מטפלים במילוי עבה, למרות שזה אינו מחזק את השן או שומר עליה מפגיעות נוספות. החסרון, מחזיק הרבה פחות מעמד מכתרים. סתימות אינליי או אונליי יעלו 1,100 ש״ח וצפונה כתלות ברופא שמבצע את ההליך.
  5. ציפויי חרסינה לשיניים מסוג למינייט - מדביקים עלי חרסינה דקיקים במצבים בהם כשליש מהשן חסרה. ציפויי חרסינה לשיניים ישמרו על מבנה השן ויודבקו לדנטין. ציפויי חרסינה נחשבים למאוד אסתטיים והם אף מחזיקים מעמד על פני שנים רבות. מחיר ציפויי חרסינה לשן אחת ינוע החל מ- 2,000 ש״ח ועד 3,500 ש״ח. קראו עוד ובהרחבה על ציפויי חרסינה.
  6. השתלת שיניים כשאין ברירה - לעיתים, טיפול שורש לא מצליח להציל את השן מעקירה. ככל שהסדק עמוק יותר, כך הסיכוי שהאנדודונטים יצילו את השן מעקירה יהיה גדול יותר. במקרה של שן מפוצלת, 98.48 אחוז מהאנדודונטים במחקר שנערך בארצות הברית בשנת 2020 בחרו לעקור את השן. אם איבדת את השן, רק השתלת שיניים ו/או תותבת שיניים, תעזור לגשר על הפער בשיניים. מחיר השתלת שיניים הכוללת שתל + מבנה + כתר מחרסינה תעלה החל מ - 2,500 ש״ח ועד 3,800 שקלים (מחיר השוק) ותאמיר עד לכדי 6,000 ש״ח ואפילו צפונה אצל רופאים מומחי פה ולסת בעלי ניסיון רב.