לחצו כאן להשוואת מחירים
banner

משך ההליך- 30 דקות
מספר טיפולים- לרוב אחד
כאבים- כאב קל שחולף תוך ימים
כמה עולה- 220 עד 1,000 ש״ח

כל מי שעבר יישור שיניים חייב להתקין קיבוע, אחרת השיניים יזוזו ממקומן ותוצאות היישור שעברתם יפגעו משמעותית!

קיבוע בשניים

משך ההליך- 30 דקות
מספר טיפולים- לרוב אחד
כאבים- כאב קל שחולף תוך ימים
כמה עולה- 220 עד 1,000 ש״ח

כל מי שעבר יישור שיניים חייב להתקין קיבוע, אחרת השיניים יזוזו ממקומן ותוצאות היישור שעברתם יפגעו משמעותית!

לקראת סיום הטיפול האורתודנטי ומשיכת השיניים למקומן במגוון שיטות (אינויזליין, דיימון, גשר שקוף בשיטת IROK ועוד) חייבים לעבור שלב “שסוגר” את תהליך יישור השיניים הרמטית. לשלב הסגירה קוראים רטנציה (Retention) או קיבוע בשיניים (Retainer). בסיום ההליך, שיני המטופל נמצאות במקומן הסופי והחיוך יפה מתמיד אולם העצם בחניכיים עדיין לא הסתגלה למצב החדש ולכן השיניים עשויות לסטות ממקומן וכל תוצאות הטיפול יהרסו! כדי למנוע מהשיניים לחזור למצבן המקורי, מתקינים שני סוגי מכשירים (קיבועים) לשיניים, הראשון קבוע ולרוב מודבק על משטחי השיניים הסוג השני הוא קיבוע רטנציה נתיק ונשלף. משתמשים ברטנציה עד שהסיבים והעצם בחניכיים מסתגלים למיקום החדש של השיניים שעברו יישור.

המלצה חשובה!

יישור שיניים וקיבוע בשיניים באופן עקרוני יכול להתבצע ע״י כל רופא שיניים אולם מומלץ לעבור את ההליך אצל אורטודנט, שהוא מומחה ליישור שיניים ונחשב לאוטוריטה בתחום, אנחנו מקשרים לאורתודנטים ורופאי שיניים מנוסים בלבד, תוכלו ליצור איתם קשר מיד באמצעות מילוי טופס צור קשר פשוט.


מהו קיבוע בשיניים?

קיבוע בשיניים הוא טיפול משלים כאמור ליישור שיניים המתבצע מיד עם הורדת המיישרים או הגשרים “שישבו” בפה לאורך חודשים (ולעיתים שנים). הקיבוע הכרחי שכן לשיניים יש נטייה טבעית לזוז בפה. קיבוע שיניים נועד להגן ולשמר את תוצאות היישור לאורך זמן. חשיבות הקיבוע היא קריטית אולם היא אינה מובנת לרוב המטופלים ורובם מזניחים עם הזמן את השימוש בו.

הקיבוע הנפוץ מגיע בצורת חוט מתכת שמוצמד בהדבקה לדופן הפנימי של השיניים ולכן הוא בלתי נראה. חוט המתכת מעוצב בהתאמה למבנה השיניים שלך ולכן כמעט ולא תרגיש/י בו, התקנתו בפה איננה מצריכה קדיחה / שיוף / השחזה והוא מודבק לשיניים עם דבק מיוחד. משתמשים בקיבוע במיוחד בלסת התחתונה אולם ניתן להתקינו במקרים מסוימים גם בלסת העליונה, אם זה בלתי אפשרי להתקין קיבוע בשיניים עליונות צריך להתקין מתקן אחר “שיחזיק” את השניים במקומן. שימוש שגרתי בקיבוע בהתאם להוראות הרופא יבטיחו שתוצאות יישור השיניים יישמרו לצמיתות.

 

 

השימוש בקיבוע בשיניים אחרי גשר בשלבי הטיפול הראשונים צריך להיות ברוב המקרים למשך כל היום ורק לאחר תקופה מסוימת ובהתאם למעקב האורתודנט ניתן לעבור בשלב השני לשימוש לילי בלבד. שלבי הטיפול מכונים רטנציה והיא נמשכת בין מספר חודשים מצומצם ועד לרטנציה קבועה לכל החיים. פרק הזמן שתשתמשו בקיבוע תלוי בתזוזת השיניים שייושרו, במיקומן הסופי בפה ובהרגלי המתרפא. רק לאחר צילומי רנטגן בחלל הפה ובדיקות משלימות נוספות, ניתן יהיה לקבוע כמה זמן תאלצו להתקין את הקיבוע.

מיד לאחר התקנת קיבוע שיניים אתם עלולים לחוש בכאב קל או בלחץ בחלק מהשיניים. אי הנוחות הזו היא טבעית וזמנית, וככל שמתרגלים לקיבוע ומשתמשים בו יותר כך הוא נהפך לנוח יותר. חשוב מאוד בתקופת הרטנציה לצחצח שיניים בזהירות משני צידי הקיבוע וכן על הקיבוע עצמו. בנוסף, רצוי לנקות אבנית ולכלוך שהצטברו באזור הקיבוע אחת לחצי שנה אצל השיננית. בעת תקופת הטיפול, כדאי להימנע ממזונות דביקים מדי או קשים מאוד שעלולים לנתק את הקיבוע ממקומו.

המלצה חשובה!

יישור שיניים וקיבוע בשיניים באופן עקרוני יכול להתבצע ע״י כל רופא שיניים אולם מומלץ לעבור את ההליך אצל אורטודנט, שהוא מומחה ליישור שיניים ונחשב לאוטוריטה בתחום, אנחנו מקשרים לאורתודנטים ורופאי שיניים מנוסים בלבד, תוכלו ליצור איתם קשר מיד באמצעות מילוי טופס צור קשר פשוט.


סוגי קיבוע בשיניים

פלטה לרטנציה מודבקת קבועה (Splint) - הסוג הנפוץ ביותר של קיבוע לשיניים. קיבוע שאינו ניתן לשליפה העשוי מחוט מתכת (לעתים אף מזהב לבן שמונע אלרגיות). החוט מודבק לחלק האחורי של ארבע השיניים הקדמיות העליונות או על שש השיניים הקדמיות התחתונות הנמצאות בין הניבים, כולל הניבים עצמם, ומחבר ביניהן. כיוון שהקיבוע מודבק לשיניים של המטופל, תוצאות הטיפול לא תלויות במטופל, אך קיבוע זה נוטה לצבור עששת, אבנית ולכלוך ולכן יש להקפיד לנקות היטב את חלל הפה.

קיבוע אורתודונטי שקוף - מתקן מפלסטיק שקוף בצורת וואקום המופק במיוחד עבור המטופל לאחר ביצוע מדידות של אזור הפה והלסת. היתרון בקיבוע הוא השקיפות שלו התורמת למראה אסתטי יותר. קיבוע שיניים שקוף נשחק מהר יחסית בהשוואה לקיבוע מודבק קבוע. קיבוע שיניים שקוף “יושב” על כל קשת השיניים והוא נחשב “קל לשימוש”. ישנם מספר דגמים שקופים באמצעותם מבצעים רטנציה בהם פלטה מסוג אסיקס (Essix).

קיבוע שיניים Vivera - רייטנר שעשוי מפלסטיק שמיוצר על ידי חברת אליין טכנולוגיות שנסחרת בנאסדק שמייצרת פלטות שקופות מסוג אינויזליין. קיבוע Vivera מייצרים מחומר חזק מאוד ולכן הוא פחות נוטה להישבר בהשוואה לקיבועים אחרים.

קיבוע שיניים נשלף – נקרא גם “פלטה” בפי המטופלים, זהו קיבוע שיניים המתאים ללסת העליונה בלבד שעשוי משילוב בין מתכת לחומר פלסטי. את הפלטה ניתן להרכיב כל הזמן או רק בלילה ובהתאם להוראות הרופא. היתרון הגדול בקיבוע שיניים נשלף הוא האפשרות לנקות היטב את השיניים ובכך למנוע מחלות חניכיים ועששת. החיסרון הבולט של ריטיינר נשלף הוא שהשימוש בו תלוי במטופל, ולכן, מטופל שאינו מקפיד על שימוש נכון עלול לפגוע בתוצאות יישור השיניים. משתמשים בעיקר בשני סוגי פלטה לשיניים אחרי גשר לרטנציה, לראשונה קוראים הואלי (Hawley) שעשויה מאקריל וווים ממתכת ולשנייה רטיינר בשם פורמד וואקום Formed-Vacuum (מסוג אומניבק) שעשויה מחומר תרמופלסטי המוצמד למודל גבס של השיניים באמצעות מתקן ואקום בטמפרטורה גבוהה. קיבוע שיניים שקוף מסוג אומניבק אינו בה במגע עם החניכיים.

סוג הריטיינר חומר ממנו הריטיינר עשוי קבוע או נשלף טווח מחירים שרידות
קבוע מודבק (Splint) חוט מתכת מקובע לשיניים קדמיות קבוע 220 - 300 ש״ח ללסת עד 20 שנה
פלטת Hawley אקריל וחוטי מתכת נשלף 210 - 750 ש״ח ללסת 5 עד 10 שנים
פלטה שקופה Essix פלסטיק שקוף נשלף 160 - 600 ש״ח ללסת 6 חודשים עד 3 שנים
פלטות שקופות Vivera פלסטיק שקוף נשלף 1,050 - 2,600 לסט של 4 ריטיינרים שנה עד 5 שנים

כמה עולה קיבוע בשיניים?

באופן עקרוני כאשר “הולכים לסגור” תוכנית טיפול ליישור שיניים צריך לסכם גם את עלות הקיבוע. חלק מרופאי השיניים מתמחרים את כל ההליך ביחד ויש כאלה שיגבו מחיר נוסף עבור פלטה לרטנציה בסיום ההליך. חשוב לסכם את הנושא כבר במהלך פגישת הייעוץ עם האורתודנט שכן לפלטה יש עלות נפרדת. מחיר הריטיינר תלוי בסוג הקיבוע ( נשלף, שקוף או מודבק קבוע) ונאמד בכ- 300 ש״ח לקיבוע הפשוט ועד ל 1,450 ש״ח לקיבוע היקר ביותר שלעיתים צריך לעבור התאמות מיוחדות למטופל. מחיר פלטה פשוטה לרטנציה בקופות החולים יתחיל מ- 220 ש״ח למבוטח בביטוח פרימיום (פלטינום, מגן זהב, מכבי שלי, שיא וכדומה) ויגיע עד לכדי 650 ש״ח למבוטח רגיל ולכן ההמלצה שלנו היא להשוות מחירים אצל רופאים פרטיים ולחסוך כסף.