לחצו כאן להשוואת מחירים
banner
prescription

פריודונטיה

prescription

פריודונטיה היא התמחות ברפואת שיניים שמטפלת במחלות פריודונטיות. פירוש פריודונטיה מגיע מיוונית והוא: פריו = מסביב, דונטו = שן, כלומר חניכיים, ובמובן הרחב פריודונטיה כוללת גם את העצם אשר תומכת בשן. הרגלים נלוזים של היגיינת פה, טכניקה של צחצוח לקוי, הרגלי עישון וכדומה גורמים להצטברות של שיירי מזון שמעודדים ריבוי של בקטריות המייצרות חומרים כימיים שמדליקים או מגרים את החניכיים.

מחלה פריודונטית נחשבת לאחת הנפוצות ביותר הפוגעת ברמה כזו או אחרת בכ - 90% מכלל האוכלוסין ולרוב היא אינה מראה סימפטומים עד לאחר שהמחלה נמצאת במצב מתקדם ביותר. הסימפטומים הראשונים מתחילים בדימום של החניכיים בזמן הצחצוח, בתזוזה של השיניים ובריח רע. מחלות חניכיים הן רציניות ועלולות לגרום לאבדן מוחלט של השיניים ולכן אסור להקל בהן ראש, במיוחד כאשר ידוע שאין להן תסמינים בתחילת הדרך.

מחלה פריודונטית כרונית עשויה לעודד הופעה של מחלות אחרות בפה או מחלות ברמה מערכתית ולכן יש לטפל בה בזמן ועל ידי מומחה לחניכיים (פריודונט). פעולת המומחה בהופעת המחלה היא לסלק את כל שאריות הפלאק והאבנית עד שורש השן (הקצעת שורשים) וניפוק של מרשם אנטיביוטי שיגרום להחלמה מהמחלה. לאחר תקופת ההחלמה, השיניים מתייצבות אולם בגלל תהליך ההצטלקות חייבים לשמור על היגיינת פה מחמירה ע״י שיפור טכניקת הצחצוח, שימוש בחוט דנטאלי ושטיפת הפה במי שטיפה.

שימו לב

זקוקים לטיפול עקב מחלת חניכיים קשה? חשוב שאת ההליך תעברו אצל פריודונט ולא אצל רופא שיניים כללי, התייעצו עם מומחי החניכיים שלנו ע״י מילוי טופס קצר.


מה זה פריודונטיה?

פריודונטיה הוא מחקר המתמחה במערכות של רקמות קשות ורכות הנושאות את השיניים על הלסת. למכניזם הזה יש מספר מרכיבי מבנה אשר עובדים יחד. שקע השן, הוא כיס בעצם הלסת העליונה או התחתונה שבה השן ממוקמת. מתחת לחניכיים נמצא השורש אשר תומך את השן, ואשר אינו נראה לעין בפה בריא והוא משתרע עד למטה ולתוך שקע השן המכוסה בשכבת צֶמֶנְט. בין צמנט השן והשקע בעצם ישנו מבוך של סיבים קטנים הידועים כקושרות החניכיים אשר אוחזות את השן במקומה (כמעט כמו לולאה).

בגלל שהמרכיבים השונים של המכניזם הזה עשויים מרקמות חיות, הן יכולים להסתגל לשינויים בפה במשך הזמן, לשנות במעט צורה ועובי ולהחזיק את השיניים יציבות במקומן. פריודונטיה היא טיפול בפציינטים הסובלים מהפרעות בחניכיים ובמבנים התומכים כולל שיניים. פריודונטיה היא מומחיות שכוללת אבחון, טיפול ומניעה של מחלות חניכיים. הדגש הראשוני הוא טיפול ומניעה של זיהום חניכיים חמור כגון פריודונטיזיס וזיהום בקטריאלי שנגרם על ידי הפלאק.

במידה והפלאק אינו מטופל, המחלה עלולה להוביל לכאבים חזקים עם אפשרות לאיבוד שיניים. פריודונטיה שמה גם דגש על מניעת מחלות חניכיים הבאה לידי ביטוי בהדרכה אישית ומנחה כיצד לשמור על שיניים וחניכיים בריאות תוך הדגשת חשיבות הטיפול בקו החניכיים, כמו כן מתדרכים פציינטים על סימני אזהרה למחלות החניכיים כמו חניכיים אדומות ונפוחות, נשימה רעה כרונית וכאבים בפה.

שימו לב

זקוקים לטיפול עקב מחלת חניכיים קשה? חשוב שאת ההליך תעברו אצל פריודונט ולא אצל רופא שיניים כללי, התייעצו עם מומחי החניכיים שלנו ע״י מילוי טופס קצר.


במה מטפלת פריודונטיה?

הלכה למעשה הפריודונטיה מטפלת בכל אותם מצבים אשר גורמים לאבדן התמיכה של השיניים (בעיקר ג׳ינג׳ביטיס) וזיהום חניכיים המייצר דימום ותזוזת שיניים במצבים מתקדמים של התהליך. מחלת חניכיים נוצרת מבקטריה אשר חיה באופן טבעי בפה ולכן היא מוגדרת כמחלה זיהומית. צריך לדעת כי הבקטריה אשר גורמת למחלה נמצאת תמיד בפה והסיבה שאנשים נפגעים מתהליך זה ואחרים לא תלויה בעיקר בשני גורמים: עודף בקטריה והצטברות של פלאק ואבנית תודות להיגיינת פה דלה, ונטייה אישית למחלה בגלל גנטיקה ותורשתיות.

חשוב להדגיש כי אצל ילדים ובני נוער השכיחות של מחלה פריודונטית היא פחותה אך קיימים צורות של מחלות חניכיים לפני גיל ההתבגרות שצריך לקחת בחשבון. ילדים נוטים לפתח תופעות דלקתיות, שהן בעיקר תוצאה של היגיינת פה ירודה, והקושי בניקיון של מכשירים ומתקני יישור שיניים המותקנים בפה (אם מותקנים). תופעות אלו בדרך כלל הפיכות ונעלמות לאחר שמסירים את חוטי המתכת והרצועות או כאשר חל שיפור ברמת הניקיון.

 

 


סימפטומים של בעיות פריודונטיות:

תזוזת השיניים - כאשר אבדן העצם הופך להיות משמעותי, השיניים מאבדות את הרקמות התומכות ומתחילות לנוע כל הזמן עד לנשירתן.

חניכיים אדומות או נפוחות - אדמומיות של החניכיים היא אחד הסימנים הנפוצים למחלה פריודונטית, זוהי תוצאה של הימצאות בקטריה (פלאק) הגורמת לתגובה דלקתית.

דימום חניכיים - בגלל הדלקת והימצאות הבקטריה החניכיים מתחילות לדמם.

רגישות לקור - אחת ההשלכות של מחלה פריודונטית היא הופעת כיסים בחניכיים הגורמת לחשיפה של שורשי השיניים שרגישים במיוחד לקור.

מורסה על החניכיים - באזורים עם כיסים גדולים, החניכיים עלולות להתנפח בליווי מורסה כואבת, זהו מצב הדורש טיפול מיידי.

צריבה או כאב חניכיים - באופן כללי מחלה פריודונטית אינה כואבת, אולם ישנו סוג שכן גורם לכאב ודימום מוגבר בחניכיים - ג׳ינג׳יביטיס נמקית.

טעם רע או ריח רע בפה - ריח רע יכול להגיע מהשיניים או מהחניכיים, אך לרוב הוא קשור לבקטריות שמתיישבות בחלק האחורי של הלשון, מחקר מיקרו-ביולוגי יכול לקבוע את הטיפול הטוב ביותר. בכל מקרה מומלץ לשלול את מחלת החניכיים.

נסיגת חניכיים (שיניים יותר ארוכות) - נסיגת חניכיים היא לא עוד סימפטום שנגרם בגלל ההרס של העצם התומכת בחניכיים, בנסיגת חניכיים צריך לטפל ללא כל דיוחי, הזנחה עלולה לגרום לאבדן כל השיניים בפה!

חיוך של החניכיים - חיוך החושף ״הרבה חניכיים״ נקרא גם ״חיוך חניכיים״ הניתן לטיפול על ידי ניתוח פשוט.

 


איך מטפלים במחלות פריודונטיות?

המטרה העיקרית של הטיפול היא שליטה על הזיהום. סוגי הטיפולים משתנים בהתאם לחומרת המחלה. כל סוג של טיפול דורש מהמטופל היגיינת פה מחמירה על בסיס יומי בבית. הרופא ימליץ גם על שינוי בהתנהגות כמו הפסקת עישון לשיפור תוצאות הטיפול.

ניקיון עמוק והקצעת שורשים - רופא שיניים כללי, פריודונט או שיננית, יסירו פלאק על ידי שיטת ניקיון עמוק הנקראת הקצעת שורשים. ההקצעה מבוססת על הסרת האבנית שהצטברה מעל ומתחת לקו החניכיים. החלקה של שורש השן תעלים אזורים מחוספסים שעשויים להופיע על השן והיכן שמצטברים החיידקים. הניקיון עוזר להעלים את הבקטריות שמעודדות את המחלה. ישנם מקרים בהם משתמשים בלייזר כדי להסיר פלאק ואבנית, זהו תהליך שמדמם פחות ועם פחות דלקות ואי נוחות ביחס לשיטות ניקיון עמוק אחרות.

טיפול תרופתי - את התרופות אפשר לנטול במקביל לטיפולים, אך לא תמיד הן יכולות לבוא במקום ניתוח. בהתאם להתקדמות המחלה, ימליץ המומחה גם על ניתוח. צריך לבחון האם השימוש בתרופות יעיל לאורך זמן ומונע ניתוח. התרופות שניתנות הן בעיקר מי שטיפה אנטי מיקרובית עם מרשם רפואי, צ׳יפ אנטיספטי, ג׳ל אנטיביוטיקה, אנטיביוטיקה מיקרוספרית המדכאת אנזימים ואנטיביוטיקה לבליעה.

ניתוח חניכיים - הניתוח נדרש במידה וקיימים כיסים עמוקים ודלקות ולאחר שבוצעו טיפולים אחרים (ניקיון עמוק, תרופות וכדומה) שלא הניבו תוצאות מספיקות. מומחה לחניכיים יסיר מצבורי אבנית מכיסי החניכיים העמוקים בניתוח המכונה ״ניתוח דש חניכיים״. הניתוח יעזור למטופל ולרופא לשמור על היגיינת שיניים נקיה בחלק זה של הפה. הניתוח מבוסס על הפשלה של החניכיים מעצם הלסת, הסרת אבנית ותפירה של החניכיים חזרה למקומן. לאחר מכן החניכיים מבריאות ומתאימות את עצמן טוב יותר מסביב לשן.

השתלת עצם ורקמות - בנוסף לניתוח דש חניכיים, יתכן כי הפריודונט ימליץ על תהליכים לחידוש עצם או רקמות חניכיים אשר אבדו בגלל מחלת החניכיים. בהשתלת עצם מניחים עצם טבעית או סינתטית באזור בו אבדה העצם, מה שעשוי לקדם צמיחה מחודשת של עצם. אפשר להשתמש בגורמי צמיחה מפרוטאינים אשר עוזרים לגוף לייצר עצם חדשה בצורה טבעית. במקרה של חוסר ברקמות חניכיים, הרופא יכול להמליץ על השתלת חניכיים או רקמות רכות על ידי שימוש בחומר סינתטי או רקמות שנלקחות ממקום אחר בפה כדי לכסות את שורשי השן החשופים. בגלל שכל מקרה עומד בפני עצמו, לא ניתן לצפות האם ההשתלה תצליח לטווח הארוך. תוצאות ההשתלה תלויות בדברים רבים וביניהם - עד כמה הרחיקה לכת המחלה, היכולת לשמור על היגיינת פה בבית ובמספר גורמי סיכון כמו הרגלי עישון שעלולים להקטין את סיכויי ההצלחה.