לחצו כאן להשוואת מחירים
banner

משך ההליך- כחצי שעה עד 45 דקות
מספר טיפולים- לרוב אחד
כמה עולה?- בין 390 ל- 600 ש״ח
זמן החלמה- קצר יחסית

קיטוע מוך יתאים בעיקר לילדים שסובלים מעששת קשה או ילדים שחוו טראומה דנטלית של מוך השן.

קיטוע מוך השן

משך ההליך- כחצי שעה עד 45 דקות
מספר טיפולים- לרוב אחד
כמה עולה?- בין 390 ל- 600 ש״ח
זמן החלמה- קצר יחסית

קיטוע מוך יתאים בעיקר לילדים שסובלים מעששת קשה או ילדים שחוו טראומה דנטלית של מוך השן.

מוך השן הוא החלק של השן המכיל כלי דם ועצבים. ברגע שהמוך מודלק זה עשוי להיות כואב מאוד. איגוד הפדודונטים (רופאי שיניים לילדים) האמריקאי מציין מספר סימנים של דלקת מוך – פולפיטיס הפיכה ובלתי הפיכה. פולפיטיס הפיכה מאופיינת בכאב בעקבות גירוי שחולף או מוקל באמצעות משככי כאבים. פולפיטיס בלתי הפיכה מאופיינת בכאב שיניים ספונטני- שאינו נובע מגירוי, תיתכן ניידות מוגברת ודלקת ברקמה הרכה באזור. פולפוטומי היא פרוצדורה דנטלית שבה מסירים את רקמת המוך הכותרתית, אך משאירים את רקמת המוך הויטאלית הנמצאת בתעלות השורש. פרוצדורה זו מתבצעת בעיקר בשיניים נשירות במקרים שהעששת הגיעה למוך.

חשוב שתדעו

סובלים מעששת או חשיפה טראומטית של מוך השן, חוששים מדלקת מוך כותרתית? התייעצו עם המומחים שלנו שידעו להתאים את הטיפול המתאים, עשו זאת באמצעות מילוי טופס צור קשר קצר.


קיטוע מוך בשיניים נשירות (פולפוטומי)

אם ילדכם מתלונן על כאבים לקור, חום או מתוק, ייתכן והוא סובל מדלקת במוך הנקראת פולפיטיס. פולפיטיס היא דלקת של מוך השן הנגרמת במרבית המקרים מעששת. רגישות מוגברת כפי שצויין לעיל עשויה להיות הסימן הראשון שיצביע על כך שילדכם סובל מעששת.

רופא השיניים יבדוק את ילדכם בדיקה קלינית פעמים רבות בשילוב עם צילומי רנטגן. לאחר מכן יוכל הרופא לקבוע אם יש עששת, במקרים שבהם העששת הגיעה ונמצאת בחלק הכותרתי של מוך השן יבוצע פולפוטומי. במקרים שהעששת גרמה לפולפיטיס בלתי הפיכה - זהו מצב שבו מוך השן ניזוק באופן נרחב יותר, ולא ניתן לבצע פולפוטומי, יבוצע פולפקטומי (כריתת מוך השן) או עקירה של השן. על אף שזהו מצב פחות נפוץ, ישנם מקרים בהם מבוצע פולפוטומי בשן ללא עששת בעקבות טראומה כתוצאה מחבלה. מטרת ביצוע הפולפוטומי הוא שמירה על המוך בתעלות השורש והמשך התפתחות השורש.

ייתכן ואתם תוהים מדוע לבצע טיפול של פולפוטומי ולא לעקור פשוט את השן, הרי זו שן נשירה והיא תתחלף בקבועה בהמשך. הסיבה לכך היא ששמירה על השיניים הנשירות מבטיחה מקום לבקיעת השיניים הקבועות. במקרים של אובדן מוקדם של שן נשירה המרווח עשוי להיסגר, וייתכן והשן הקבועה לא תוכל לבקוע במקומה התקין.

הפירוש הישיר של פולפוטומי הוא חיתוך (קיטוע) של המוך. בפועל המונח פולפוטומי מתאר פרוצדורה שלמה מלבד חיתוך המוך, הכוללת מילוי של החלל בחומר בסיס והנחת חומרי חבישה ותרופות מיוחדת. בדרך כלל פולפוטומי מבוצע בשיניים נשירות אך ניתן לבצע פולפוטומי בהצלחה גם בשיניים קבועות. פולפקטומי לעומת זאת הוא תהליך המתבצע כאשר העששת הגיעה עד מעבר למוך הכותרתי אל המוך בתעלות השורש. פולפוטומי הוא תהליך בטוח יחסית בעל סיכונים מועטים.

חשוב שתדעו

סובלים מעששת או חשיפה טראומטית של מוך השן, חוששים מדלקת מוך כותרתית? התייעצו עם המומחים שלנו שידעו להתאים את הטיפול המתאים, עשו זאת באמצעות מילוי טופס צור קשר קצר.


התוויות לביצוע פולפוטומי

עששת או חשיפה טראומטית של המוך, בשן עם מוך בריא או דלקת מוך כותרתית בלבד.

שן ללא ממצאים רנטגנים פתולוגיים.

שן הניתנת לשיקום.

שן עם ספיגת שורש פיזיולוגית פחות מחצי השורש.


התוויות לביצוע פולפוטומי

שן שעברה נמק או שן עם פולפיטיס בלתי הפיכה או סימנים המצביעים על כך שהמוך אינו בריא - חוסר דימום של המוך או דימום נרחב מידי של המוך, כאבים ספונטנים או ממושכים, נוכחות פיסטולה או נפיחות, שן ניידת, רגישות לניקוש.

אם ברנטגן רואים- ספיגה פנימית או חיצונית בפורקציה או באפקס.

שן שאינה ניתנת לשיקום.


מהלך פולפוטומי

תהליך של פולפוטומי אורך כ- 30-45 דקות בממוצע, לרוב לפחות הורה אחד יוכל להישאר עם הילד בעת הפרוצדורה. האזור סביב השן יאולחש באמצעות ג’ל (אלחוש טופיקלי), לאחר מכן תינתן זריקת הרדמה לצורך הרדמה מקומית. לעיתים מבצעים טיפולים אלו תחת סוגי סדציה שונים לרוב סדציה נשאפת (גז צחוק). במקרים שבהם נדרשת סדציה הרופא ינחה אתכם לפני הטיפול כי נדרשת סדציה.

לאחר אלחוש השן, הרופא יניח סכר גומי כדי לבודד את השן מחלל הפה וכדי למנוע דליפת חומרים לפה ולהפך, אחר כך הרופא יסלק עששת כדי למנוע זיהום של המוך. פותחים את לשכת המוך באמצעות יצירת חלל שעובר את האמייל והדנטין, ברגע שפורצים את תקרת המוך יהיה דימום. כאשר הדימום הוא ברמה סבירה הדבר מצביע על כך שהמוך עדיין בריא. אם לשכת המוך מלאה מוגלה, או שאין דימום או שיש דימום ביתר שאינו עוצר, סימן שהמוך אינו בריא ולא ניתן לבצע פולפוטומי, יש לבצע פולפקטומי או עקירה.

במקרה שהמוך בריא, מסירים את לשכת המוך הכותרתי, לאחר מכן מלחחים את האזור באמצעות כדוריות רטובות כדי לעצור את הדימום ולנקות את האזור. המצב האידיאלי הוא עצירת הדימום תוך דקה-דקותיים, מקסימום 5 דקות, אם הדימום אינו נעצר לאחר מכן זה מצביע על כך שהמוך בתעלות השורש אינו בריא וככל הנראה הזדהם בעקבות העששת כך שנדרש לבצע פולפקטומי או עקירה ולא ניתן לבצע פולפוטומי.

ברגע שהדימום נעצר, מניחים על גבי גדמי המוך שמכסים את המוך בתעלות השורש משחות תרופתיות מיוחדות. תרופות נפוצות בשימוש הם: פורמקרזול, פריק סולפט או MTA) Mineral trioxide aggregate). לאחר מכן לשכת המוך מכוסה על ידי חומר שנקרא ZOE- זינק אוקסיד אאוגנול או חומר בסיס אחר. לבסוף משחזרים את השן באמצעות כתר מתכת - עשוי פלדת אל חלד.

לאחר התהליך ייתכן שהילד יסבול מכאבים או נפיחות. רופא השיניים ינפק לכם מרשם למשככי כאבים כדי להקל על המצב. נוסף על כך רופא השיניים ימיליץ על הנחיות תזונתיות לימים שלאחר הפרוצדורה. בנוסף יש להימנע ממאכלים קשים או דביקים כדי לא לשלוף את הכתר (עד שהשן הנשירה שעל גביה הכתר מתחלפת בשן קבועה).


מניעה

כדי למנוע עששת בשיניים, חשוב שילדכם יאמצו הרגלי היגיינה נכונים. בקשו מרופא השיניים הנחיות לגבי היגיינה אוראלית שגרתית עבור ילדיכם. כמו כן, חשוב להקפיד על ביקורות רגילות אצל רופא השיניים.

פולפוטומי במבוגרים מבוצע באותה צורה שהוא מבוצע בשיניים נשירות, אולם זה לא מבוצע באותה שכיחות כיוון שלרוב מבוצע טיפול שורש בשיניים קבועות אצל מבוגרים.

זה טבעי לחשוש לפני שמבצעים לילדך פרוצדורה רפואית, אולם דעו שפולפוטומי הוא תהליך דיי בטוח וכמעט נטול סיכונים. אם יש לכם דאגות או שאלות דונו בכך עם הרופא לפני הפרוצדורה, וכך תוכלו לחוש בנוח יותר.