לחצו כאן להשוואת מחירים
banner

הטיפול הנפוץ- הסרת אבנית ופלאק
מתי צריך- כשהמחלה מתקדמת ולא בהתחלה
מתי רואים רופא- כל 6 חודשים

אנשים הסובלים משיניים רופפות, נסיגת חניכיים, ריח רע מהפה, דימום מהחניכיים חייבים להקדים ולהיפגש עם רופא שיניים.

ניתוח חניכיים

הטיפול הנפוץ- הסרת אבנית ופלאק
מתי צריך- כשהמחלה מתקדמת ולא בהתחלה
מתי רואים רופא- כל 6 חודשים

אנשים הסובלים משיניים רופפות, נסיגת חניכיים, ריח רע מהפה, דימום מהחניכיים חייבים להקדים ולהיפגש עם רופא שיניים.

מחלת חניכיים היא מחלה המתמקמת על הרקמות שסובבות את השן ותומכות בה – כולל העצם. מחלה זו נובעת מזיהום חיידקי כרוני המהווה את מנגנון התמיכה של השן. התקדמות המחלה בחניכיים יוצרת מעין “כיסים” בין החניכיים לשיניים.

ככל שמחלת החניכיים מתקדמת יותר, פוחתת התמיכה של השן ונוצרים כיסים עמוקים, עד לניידות השן המהווה מקור לזיהום. שמירה על בריאות החניכיים חיונית לבריאות הגוף כולו ויש מספר דרכים טובות לטפל בהם: הדרך הרצויה ביותר, תהיה היעילה ביותר לאותו מקרה ספציפי. השאיפה תמיד תהיה להימנע ככל שניתן מהליך חודרני – אולם כל מקרה נשקל לגופו של עניין.

בשורה התחתונה, במקרים רבים, הדרך לחניכיים בריאים תהיה ברת השגה בעזרת טיפולים שאינם כירורגיים. לפני הכול, הפעולה החשובה ביותר בשיפור מצב החניכיים ועצירת המחלה, היא שמירה על היגיינה אוראלית. היגיינה אוראלית נאותה וניקוי שיניים מקצועי במרפאה, הם שילוב המהווה את “הקו הראשון” בהגנה מפני מחלות חניכיים שיכולים למנוע ברוב המקרים את התקדמות המחלות.

שימו לב

מאחר ודלקת חניכיים נחשבת למחלה הנפוצה ביותר בעולם, חשוב להיבדק אחת לשישה חודשים כדי למנוע התפתחות של מחלה קשה יותר בחניכיים. את הבדיקה אפשר לעשות אצל כל רופא שיניים ולאו דווקא אצל פריודונט. מומלץ גם לצחצח שיניים לפחות פעמיים ביום כדי למנוע פלאק ואבנית שגורמים למחלת חניכיים ודלקות.


כיצד מונעים ניתוח חניכיים?

דלקת בחניכיים היא הרעה החולה השכיחה ביותר - קרוב לוודאי שמעל ל- 90% מכלל האוכלוסייה יסבלו או סבלו מדלקות בחניכיים (ג’ינג’ביטיס). ברוב המקרים דלקות חניכיים נובעות מהצטברות של ״פלאק״ ומאבן (אבנית) שהשיניים סופחות.

הפלאק הוא חומר לבנבן שמכיל חיידקיים שבא לידי ביטוי כשכבה דקיקה שנדבקת לשיניים. כל זמן שהפלאק רך, אפשר להסיר אותו באמצעות צחצוח שיניים יסודי. אם לא מסירים את שכבת הפלאק בזמן הוא מסתייד תוך יממה והופך לאבן. את האבן שנצמדת לשיניים בלתי אפשרי להסיר באמצעות צחצוח וצריך לעבור ניקוי שיננית מקצועי במרפאה.

האבנית מופיעה בעיקר באזורי צווארי השיניים (בסמיכות לחניכיים ומתחתם). קיום האבנית מלווה בדלקות חניכיים כרוניות בעוצמות שונות. הגירוי שגורמת האבנית לחניכיים והחומר שהחיידקים מפרישים בהתהליך הדלקתי, יוצרים את כיסי החניכיים. ניקוי עמוק תת – חניכי (הקצעת שורשים) זהו ניקוי של פני שטח השורשים החשוף לכיס החניכיים. ניקוי זה, תפקידו להוריד רובד תת – חניכי. מחקרים קובעים כי טיפול מסוג הקצעת שורשים (מכונה גם בשם גרידת חניכיים) יעיל בהסרת הדלקת מהחניכיים, גורם לצמצום בעומק ״הכיסים״, תורם לשינוי בהרכב החיידקים וכמובן מונע ניתוח חניכיים!

חשוב בנוסף להבחין בסימנים מחשידים בפה ולא להתמהמה עם טיפולי המניעה. סימנים מחשידים יכולים להיות: דימום מהחניכיים במהלך צחצוח שיניים אבל לא רק, ו/או כאשר החניכיים רכות, מבריקות, נפוחות או כואבות. גם ריח רע מהפה עשוי להצביע על מחלת חניכיים. מחקרים מראים כי מטופלים שמקפידים להופיע לפגישות התחזוקה – שומרים על שיניים וחניכיים בריאות לאורך שנים!

אם התופעות הן חמורות יותר כנראה שלא תצליחו למנוע ניתוח חניכיים. סימנים ותופעות חמורות למחלת חניכיים שכנראה תצריך ניתוח חניכיים עשויים להיות: שיניים רופפות, השפרצת רוק בזמן דיבור, נשירת שיניים שאין בהן עששת, נסיגת חניכיים, מוגלה בחניכיים וגם רגישות קשה למקור חום או קור.

שימו לב

מאחר ודלקת חניכיים נחשבת למחלה הנפוצה ביותר בעולם, חשוב להיבדק אחת לשישה חודשים כדי למנוע התפתחות של מחלה קשה יותר בחניכיים. את הבדיקה אפשר לעשות אצל כל רופא שיניים ולאו דווקא אצל פריודונט. מומלץ גם לצחצח שיניים לפחות פעמיים ביום כדי למנוע פלאק ואבנית שגורמים למחלת חניכיים ודלקות.


ניתוח חניכיים כאשר אין ברירה

ניתוח חניכיים הוא השלב השני של הטיפול במחלת החניכיים. ניתוחי חניכיים, נועדו לטפל בדלקת שלא הצליחה להיפתר באמצעות הטיפול השמרני ותפקידם גם לטפל בפגמים שיצרה המחלה בחניכיים ובעצם. הניתוחים מתחלקים ל – 3 רמות עיקריות:

ניתוחי בלימה - ניתוח בלימה שמטרתו לבלום את התפשטות המחלה. אפשר לבצע במקרים מסוימים טיפול שכולל חומרי שטיפה מיוחדים וטיפול אנטיביוטי וגם טיפול פרמקולוגי מקומי שבמהלכו מחדירים תרופה אל תוך כיסי החניכיים. מחדירים חומרים פעילים לכיסים ע״י פינים, או במזרק ייעודי שמכיל משחה, או ע״י השתלת שבב (פריוצ’יפ) לתוך הכיס שמשחרר חומר פעיל שמתפרק באופן עצמי במהלך הזמן.

ניתוח רגרנטיבי לחניכיים - ניתוח רגנרטיבי הוא ניתוח המשחזר את החניכיים והרקמה התומכת בהם. מדובר בתהליך שבו בונים באופן מושלם את הארכיטקטורה ואת תפקוד מסב השן שנהרס לחלוטין או ניזוק כתוצאה ממחלת חניכיים. מטרת ההליך היא לבנות מחדש שלושה סוגי רקמות ולהשיב עצם שאבדה באמצעות החדרת חומרי מילוי שמעודדים צמיחת עצם.להרחבה אודות ניתוח חניכיים רגרנטיבי תוכלו לקרוא כאן

השתלת חניכיים - בניתוח השתלת חניכיים אותו מומלץ שיבצע פריודונט, משתמש הרופא בחלק מרקמות החך בחלקו הפנימי ומשתיל אותו. קיימות ארבע טכניקות להשתלת חניכיים ובחירה בכל אחת מהן נקבעת בהתאם למתרפא וצרכיו. לשיטה המובילה קוראים השתלת רקמות חיבור. לטכניקה השניה קוראים השתלת חניכיים חופשית, לשלישית קוראים השתלת חניכיים סביבתית ולטכניקה האחרונה קוראים אלודרם. לקריאה בהרחבה אודות ניתוח להשתלת חניכיים.

 

 


מחירון טיפולי חניכיים (פריודונטיה)

כמה עולים ניתוחי חניכיים? מחיר השוק בש״ח
בדיקת פריודונט מומחה 400
קורטאג’ רבע פה 920
כריתת חניכיים רבע פה 2,000
החדרת פריוצ’יפ 240
ניתוח השתלת חניכיים 2,000 - 6,500
הקצעת שורשים (גרידת חניכיים) אצל פריודונט רבע פה 1,000 - 2,500
ניתוח חניכיים שישית פה 1,950
ניתוח לפתיחת החניכיים עד 5,200