לחצו כאן להשוואת מחירים
banner

משך ההליך- עד חצי שעה למפגש
מספר טיפולים- בהתאם לליקוי בסגר
מחיר- 4,500 עד 18,000 ש״ח
הסתגלות למתקן- ימים ספורים

טיפולי אורתו מתאימים למגוון בעיות סגר, רק לאחר בדיקה מקיפה הכוללת צילומים ייעודיים יקבעו את התאמת הטיפול הנכון למטופל.

מנשך צלבי

משך ההליך- עד חצי שעה למפגש
מספר טיפולים- בהתאם לליקוי בסגר
מחיר- 4,500 עד 18,000 ש״ח
הסתגלות למתקן- ימים ספורים

טיפולי אורתו מתאימים למגוון בעיות סגר, רק לאחר בדיקה מקיפה הכוללת צילומים ייעודיים יקבעו את התאמת הטיפול הנכון למטופל.

מנשך צלבי הוא סוג של אי-התאמה דנטלית, מצב שבו השיניים העליונות והתחתונות אינן נסגרות בעמדה נכונה. בדרך כלל רופאי שיניים יכולים לאבחן מאלאוקלוזיה (ליקוי סגר) מסוג מנשך צלבי בגיל מוקדם, סביר שרופא השיניים שלך ימליץ לטפל בליקוי, כיוון שאם המצב נותר לא מתוקן הוא עשוי להוביל לגדילת הלסת בצורה אסימטרית ולמספר בעיות בריאותיות בחלל הפה כגון: סיכון מוגבר לעששת, מחלת חניכיים, שחיקת שיניים מוגברת וסיכוי גבוה יותר לברוקסיזם, נשיכת לחי בעת אכילה וסיכוי גבוה יותר לכאבי ראש בשל מתח. יש מגוון טיפולים עבור מנשך צלבי כולל הרחבת לסת קדמית באמצעות מכשירים כגון עכביש בשיניים, שימוש בגומיות אלסטיות, סמכים (או קשתיות) וניתוח יישור לסת. הטיפול המומלץ עבורך תלוי בחומרת הליקוי ובסוג הליקוי (מנשך צלבי אחורי או קדמי). במאמר זה נסקור את סוגי המנשך הצלבי (קדמי, אחורי, בוקאלי, לינגואלי, דו צדדי וחד צדדי) ואת הפתרונות שיש לרפואה להציע.

חשוב שתדעו

מנשך צלבי היא תופעה אורתודנטית נפוצה שניתן לטפל בה היטב כאשר ״תופסים״ אותה בזמן ולכן מומלץ להגיע לייעוץ עם אורטודנט מומחה כבר בגיל צעיר מאוד (מגיל שש ולעיתים מוקדם יותר) על מנת לטפל בה בזמן ועוד לפני שהתופעה מחריפה וקשה לטיפול.


מהו מנשך צלבי?

בפשטות, זהו מצב שבו השיניים העליונות נמצאות בעמדה פנימית לשיניים התחתונות, המראה החיצוני שעשוי להיווצר במקרה זה הוא של אסימטריה וחוסר שוויון בלסת. סגר צלבי הוא ליקוי שעשוי לנבוע מגורמים גנטיים או בשל צפיפות יתר או בשל מאפיינים התנהגותיים כמו מציצת אצבע. כיוון שיש דרכים רבות בהן מנשך צלבי מתפתח יש גם מונחים רבים לתיאור מנשך צלבי. יש דרכים שונות לסווג מנשך צלבי, כתלות בכמות השיניים המעורבות, האזור בפה ועמדת השיניים, נסקור בקצרה כמה מהסיווגים:

מנשך צלבי קדמי - מנשך צלבי קדמי מכונה גם מנשך הפוך (מנשך עובר אנכי שלילי), מנשך צלבי זה משפיע על השיניים הקדמיות בפה. כלומר השיניים העליונות הקדמיות הן פנימיות לשיניים הקדמיות התחתונות. ישנם מספר גורמים שונים לתופעת מנשך הפוך בין היתר: צפיפות יתר - צפיפות יתר בלסת התחתונה יכולה לגרום לשיניים להידחף קדימה יותר מהיכן שהן אמורות להיות. נשימת פה כילד - נשימת פה מונעת מהלשון לנוח במקומה בגג הפה (חיך), כך שהלשון לא יכולה לסייע להרחיב את הלסת העליונה. מציצת אצבע - מציצת אצבע מפעילה לחץ על גג הפה (חיך) וגורמת לו להיות צר יותר במקום רחב יותר. תיקונים של שפה שסועה - ניתוח לתיקון שפה שסועה יכול להשפיע על התפתחות השיניים. מנשך צלבי בשיניים קדמיות הוא דיי בולט ועשוי לגרום לסנטר לבלוט או ללסת להיראות לא שווה בגודלה.

מנשך צלבי אחורי - בניגוד למנשך צלבי קדמי, מנשך צלבי אחורי משפיע על השיניים האחוריות בפה. הסיבות להיווצרותו דומות לסיבות להיווצרות מנשך צלבי קדמי. גורם תורם נוסף יכול להיות נשירה מאוחרת של שיני חלב ובקיעה של שיניים קבועות בסדר או בעמדה לא נכונה. הטיפול במנשך צלבי אחורי מטופל בקלות בייחוד אם הוא מאובחן מוקדם.

מנשך צלבי בוקאלי - החלק הבוקאלי של הפה הוא האזור הקרוב ללחי, בצד החיצוני לשיניים. מנשך צלבי בוקאלי משמעותו שהשיניים ממוקמות יותר מידי כלפי חוץ, לכיוון הלחי. תוכלו להבחין בזה אם הלשון שלכם מרגישה את המשטח הלעיסי של השיניים כאשר השיניים סגורות.

מנשך צלבי לינגואלי - סגר צלבי לינגואלי בניגוד לסגר צלבי בוקאלי, משמעותו שהשיניים בעמדה קרובה מידי ללשון. גם כאן תוכלו להבחין בכך אם בעת סגירה אתם יכולים להרגיש עם הלשון את המשטח הלעיסי של השיניים.

מנשך צלבי דו-צדדי לעומת סגר חד-צדדי - מנשך צלבי דו צדדי משמעותו עירוב של שני צידי הפה, לעומת מנשך חד צדדי בו רק צד אחד של הפה מושפע. אחת האבחנות היותר נפוצות היא של מנשך צלבי דו צדדי אחורי עם סטייה פונקציונלית. הטיפול שתקבלו מרופא השיניים במקרים השונים יראה דומה, אך המכניקה של הטיפול עשויה להיות שונה.

מנשך צלבי של שן בודדת לעומת מנשך צלבי אזורי - מנשך צלבי של שן אחת, יכול להתרחש כאשר שן תחתונה בולטת יותר מידי קדימה בדרך כלל אחת מהשיניים הקדמיות או הניבים, או כאשר שן עליונה נדחפת יותר מדי פנימה.

מנשך צלבי אזורי - מנשך צלבי אזורי משמעותו שמספר שיניים לא מיושרות. מצב זה בדרך כלל מתייחס לשתיים או שלוש שיניים בשורה הנמצאות בעמדה בוקאלית או לינגואלית (בכיוון הלשון) מידי.

חשוב שתדעו

מנשך צלבי היא תופעה אורתודנטית נפוצה שניתן לטפל בה היטב כאשר ״תופסים״ אותה בזמן ולכן מומלץ להגיע לייעוץ עם אורטודנט מומחה כבר בגיל צעיר מאוד (מגיל שש ולעיתים מוקדם יותר) על מנת לטפל בה בזמן ועוד לפני שהתופעה מחריפה וקשה לטיפול.


אפשרויות התיקון למנשך צלבי

מוטב שהטיפול במנשך צלבי יתחיל בילדות, כיוון שאז יותר קל להזיז את השיניים ולהשפיע על העצם לעומת בסיום ההתפתחות. ישנם מחקרים שמצביעים על כך שכאשר הטיפול במנשך צלבי ע״י הרחבת לסת קדמית מתחיל מוקדם (עד גיל 16) הוא יעיל ב- 80% מהמקרים ואין צורך בטיפול נוסף, אפשר לבצע גם הרחבת לסת קדמית וזאת מבלי לעבור ניתוח עד גיל 23, הגיל שבו המתרפא נמצא זמן קצר לאחר סיום גדילת הלסת. לפני שמתקנים לסת צרה חשוב לבדוק מהי מידת ההרחבה הדרושה. אם ההרחבה לא גדולה אפשר לקיים אותה בכל גיל. היה במידה ונדרש תיקון גדול, הרחבת לסת קדמית תכלול שבירת עצם הלסת, הרחבת לסת מהירה באמצעות מכשור ייעודי וקיבוע של התוצאה. להלן אפשרויות התיקון למנשך צלבי:

 

 

טיפול באמצעות סמכים שמקדים אליו שימוש במכשור להרחבת החיך - תיקון מנשך צלבי אחורי וקדמי מבוצע באמצעות התקנת סמכים אורתודונטיים. הרחבת לסת (הרחבה מהירה של החיך או הרחבה איטית של החיך) היא דרך הטיפול המומלצת כאמור. הטיפול הנפוץ במנשך צלבי בה לידי ביטוי בהתקנת מכשור להרחבת החיך, מכשור זה (מרחיבי לסת כמו: שתי טבעות בכל צד של הלסת העליונה מסוג Quad Helix, Hyrax, פלטה ניידת וכדומה) המכונה גם בשם עכביש מרחיב לסת או עכביש בשיניים פועל כדי להרחיב את הלסת העליונה כך שהשיניים העליונות ייסגרו בצורה נכונה מול השיניים התחתונות. מכשור זה צריך לעבור התאמות באופן קבוע, בצורה זו באינקרמנטים קטנים הם מרחיקים את השיניים. ישנה גם שיטה מהירה להרחבת הלסת שיכולה להשיג תוצאות תוך מספר חודשים - במקרים המתאימים. לאחר הרחבת לסת לגודל הנכון, ייתכן ויידרש יישור שיניים נוסף באמצעות שיטות שונות. בסיום תהליך היישור תידרשו להתקין גם פלטת קיבוע שתמנע מהשיניים לחזור לעמדתן הישנה.

טיפול במנשך צלבי ללא סמכים ע״י קשתיות שקופות נשלפות - לא כולם אוהבים את הרעיון של סמכים אורתודנטיים מתכתיים. למרבה המזל יש אלטרנטיבות אחרות שיעילות עבור מקרים רבים לדוגמא שימוש בקשתיות שקופות (מיישרים). משתמשים בקשתיות שקופות (איירוק או אינויזליין) לתיקון מנשך צלבי קל עד בינוני. היתרון של יישור שקוף ונשלף הוא בכך שלא מבחינים ביישור כמו גם הנוחות בהליך המאפשרת להסיר את הקשתיות עד ארבע שעות ביום לפני האוכל, לצורך צחצוח שיניים וגם לפני אירועים חשובים.

טיפול באמצעות גומיות אלסטיות- לעיתים ניתן לטפל במנשך צלבי אחורי באמצעות גומיות אלסטיות. תהליך זה כרוך בדרך כלל בהנחת וו בצד הפנימי של שן עליונה ובצד החיצוני של שן תחתונה וחיבור בין הווים באמצעות גומייה אלסטית. המטרה היא למשוך את השן העליונה קדימה כך שזו תיסגר באופן נכון מול השן התחתונה. זהו תהליך דיי פשוט האורך זמן קצר של כשלושה - ארבעה חודשים.

ניתוח ליישור עמדת הלסתות - מנשך צלבי ולסת עקומה יכולים להיות בולטים לעין. במקרים היותר חמורים ייתכן ותאלצו לעבור ניתוח יישור לסת. ניתוח יכול להישמע מדאיג, אך זהו תהליך דיי נפוץ. לאחר ניתוח יישור לסת בדרך כלל מתחילים טיפול אורתודנטי באמצעות סמכים למשך 12-18 חודשים המצריך עקירת שיני בינה (אם הן קיימות). זה דרוש כיוון שהניתוח לתיקון אסימטריה בלסת מתרחש באזור האחורי של הפה. בניתוח יישור לסת, שוברים את הלסת ואז ממקמים אותה מחדש ומקבעים אותה באמצעות לוחיות וברגים. כל החתכים מבוצעים בתוך הפה כך שאין צלקות חיצוניות. ההחלמה מניתוח לתיקון מנשך צלבי מצריכה בשלב הראשון שאורך שלושה ימים דיאטה נוזלית. לאחר מכן לוקח כשישה שבועות להחלים ונדרשים עוד 12 שבועות נוספים עד להחלמה מלאה. לאחר ההחלמה מתקינים סמכים ליישור שיניים למשך 4-6 חודשים.