לחצו כאן להשוואת מחירים
banner

משך ההליך- עד חצי שעה למפגש
מספר טיפולים- בהתאם לליקוי בסגר
מחיר- 4,500 עד 18,000 ש״ח
הסתגלות למתקן- ימים ספורים

טיפולי אורתו מתאימים למגוון בעיות סגר, רק לאחר בדיקה מקיפה הכוללת צילומים ייעודיים יקבעו את התאמת הטיפול הנכון למטופל.

מנשך פתוח

משך ההליך- עד חצי שעה למפגש
מספר טיפולים- בהתאם לליקוי בסגר
מחיר- 4,500 עד 18,000 ש״ח
הסתגלות למתקן- ימים ספורים

טיפולי אורתו מתאימים למגוון בעיות סגר, רק לאחר בדיקה מקיפה הכוללת צילומים ייעודיים יקבעו את התאמת הטיפול הנכון למטופל.

מנשך פתוח הוא סוג של מאלאוקלוזיה (ליקוי סגר) שבה השיניים אינן נפגשות בעת לעיסה, מנשך פתוח הוא מצב שמתרחש פעמים רבות במעבר בין משנן חלבי למשנן קבוע. הבעיה בדרך כלל מתקנת את עצמה ולא ממשיכה לבגרות. אך אם ילדיכם מתבגר ועדיין יש לו מנשך פתוח קדמי הוא יזדקק לטיפול כדי למנוע בעיות בעתיד. מנשך פתוח עשוי לגרום למגוון בעיות והוא דורש טיפול ויפה שעה אחת קודם.

חשוב שתדעו

מנשך פתוח הוא תופעה אורתודנטית נפוצה שאפשר לטפל בה היטב כאשר ״תופסים״ אותה בזמן ולכן מומלץ להגיע לייעוץ עם אורטודנט מומחה כבר בגיל צעיר מאוד (מגיל שש ולעיתים מוקדם יותר) על מנת לטפל בה בזמן ועוד לפני שהתופעה מחריפה וקשה לטיפול.


מהו מנשך פתוח?

מנשך פתוח יכול להיות דבר דיי בולט. הוא מתרחש כאשר חלק מהשיניים העליונות והתחתונות אינן במגע בעת סגירת השיניים. העמדה התקינה של שיניים היא כזו שבה השיניים העליונות הקדמיות יושבות מעט קדמית וחופפות מעט אנכית את השיניים הקדמיות התחתונות, והשיניים הטוחנות (השיניים האחוריות) נוגעות האחת בשנייה. במצב של מנשך פתוח השיניים אינן נסגרות בצורה נכונה וישנו רווח בין השיניים העליונות לתחתונות. לעיתים אדם הסובל ממנשך פתוח יסבול מבעיה נוספת של המנשך כגון מנשך צלבי או מנשך עובר אנכי לדוגמא.


מנשך פתוח קדמי ואחורי

מנשך פתוח קדמי מתרחש כאשר השיניים הקדמיות לא נסגרות ואילו השיניים האחוריות נסגרות. בין 1.5-11% מהאוכלוסייה הם בעלי מנשך פתוח בדרגה כזו או אחרת. ההפך ממנשך פתוח קדמי הוא מנשך פתוח אחורי שבו השיניים האחוריות לא נסגרות כאשר השיניים הקדמיות נסגרות. מאלאוקלוזיה זו (של מנשך אחורי פתוח) אינה נפוצה, אולם היא יכולה להופיע כתוצאה מטיפול יישור שיניים באמצעות סמכים או גומיות אלסטיות לתיקון מנשך פתוח, רופא השיניים יאבחן את המצב וינקוט בצעדים מתאימים כדי לתקן את ליקוי הסגר שנוצר.


סימפטומים, גורמים ובעיות עקב מנשך פתוח

קל לזהות מנשך פתוח באמצעות הסתכלות בלבד על השיניים במצב סגירה. רואים מרווח בין השיניים העליונות והתחתונות מקדימה או בצד אחד או שניים של הפה. במצבים בהם המנשך הפתוח הוא בשל בעיה בעצם הלסת, בדרך כלל מדובר בגדילה לא מספקת של הלסת העליונה, מה שגורם לשיניים להיות בעמדה לא מיושרת ולשיניים הקדמיות לבלוט קדימה, מצב היוצר מנשך עובר אופקי (Overjet).

הסיבות למנשך פתוח כוללות: מצב שעבר בתורשה, בעיה בלסת, שיני חלב ושיניים קבועות שבקעו לא לפי הסדר, דחיפת לשון, מציצת אצבע, מוצץ או עיפרון, בעיות במפרק הלסת. הסיבות הגנטיות טרם נחקרו לעומק על ידי הרופאים, אולם אם יש היסטוריה של בעיות בהתפתחות הלסת במשפחה, סביר שילדך יסבול מחוויה דומה. אם המנשך הפתוח נוצר בשל בעיה בעצמות הוא מכונה מנשך פתוח סקלטלי (שלדי). לעומת זאת אם הוא נוצר בשל התנהגויות כמו דחיפת לשון או מציצת אצבע ו/או מוצץ הוא מכונה מנשך פתוח דנטלי.

אם יש לך מנשך פתוח הוא עשוי לגרום למספר בעיות כגון: דימוי עצמי נמוך (אם החיוך שלך בעייתי), ליקוי בהגייה של עיצורים מסויימים או פגמים בדיבור, שחיקה מוגברת של שיניים אחוריות וקושי באכילת מאכלים מסוימים.

חשוב שתדעו

מנשך פתוח הוא תופעה אורתודנטית נפוצה שאפשר לטפל בה היטב כאשר ״תופסים״ אותה בזמן ולכן מומלץ להגיע לייעוץ עם אורטודנט מומחה כבר בגיל צעיר מאוד (מגיל שש ולעיתים מוקדם יותר) על מנת לטפל בה בזמן ועוד לפני שהתופעה מחריפה וקשה לטיפול.


בעיות של מנשך פתוח

זה דיי נפוץ שילדים קטנים יסבלו ממנשך פתוח, מצב זה בדרך כלל מתקן את עצמו סביב גיל 4. כאשר הילד מתחיל לאבד את שיני החלב והשיניים הקבועות בוקעות, זה תקין שהשיניים לא תמיד נפגשות באמצע. רופא השיניים יוכל לבדוק את ילדך כדי לאבחן בעיות פוטנציאליות במנשך. ברגע שבקעו מספר שיניים קבועות, רופא השיניים יוכל לבחון אם יש דפוס של מנשך פתוח, ואם כן להסביר ולהמליץ על אופציות טיפוליות לתיקון המצב. אם הילד מוצץ את האצבע או משתמש במוצץ יותר מידי בתכיפות, או באופן כללי מכניס דברים לפיו ברוב הזמן, זה עשוי להשפיע על המנשך והצורה בה השיניים מתפתחות.

דחיפת לשון - דחיפת לשון היא גורם משמעותי ביצירת מנשך פתוח. דחיפת לשון משמעותה שכשאתה בולע או מדבר, הלשון נדחפת לקדמת הפה. בתהליך זה השיניים נדחפות באופן הדרגתי החוצה ונוצר מנשך פתוח. דחיפת לשון נפוצה בילדים צעירים, אך היא בדרך כלל חולפת בהגעה לגיל 4. בהמשך נדון באפשרויות הטיפול כאשר הילד ממשיך לדחוף לשון וגורם למנשך פתוח.

בעיות במפרק הלסת מפרק הלסת ואנגלית TMJ) temporomandibular joint) מאפשר לנו לפתוח את הפה. חלק מהאנשים חווים בעיות במפרק הלסת כך שהם מניעים את הלסת והלשון כדי להרגיש נוח. ייתכן ולאנשים אלו יהיה נוח להניח את הלשון בקדמת הפה או בין השיניים, אך זה יכול לדחוף את השיניים קדימה וליצור מנשך פתוח. יש לטפל בסיבה שמתחת לפני השטח - בעיה במפרק בשילוב עם טיפול במנשך הפתוח.


אפשרויות הטיפול במנשך פתוח

טיפולים במנשך פתוח הם נפוצים ומובנים היטב על ידי רופאי שיניים ואורטודנטים. אבחון הבעיה בשלב מוקדם ובגיל צעיר מעלה את הסיכויים לטפל בבעיה ללא ניתוח. עבור מבוגרים האופציה הניתוחית היא סבירה יותר. רופא השיניים יוכל לספר לך על אפשרויות הטיפול המתאימות עבורך. הטבלה הבאה מתייחסת למגוון שיטות הטיפול במנשך פתוח בחלוקה לפי גילאים:

גיל המטופל טיפול/ אופציות התערבותיות
0 - 4 ניתן לחבוש “גודר לשון” אם דחיפת הלשון נמשכת לשון ומנשך פתוח הם נורמאליים, אין צורך להתערב, הגבלת מציצת אצבע ומוצץ.
7 - 10 דחיפת לשון ומנשך פתוח הם נורמאליים, רופא שיניים יכול לאבחן אם השיניים הקבועות בוקעות במצב של מנשך פתוח ניתן להתחיל לטפל אצל קלינאי תקשורת בדחיפת לשון.
11 - 17 ניתן להתאים סמכים לתיקון מנשך פתוח, טיפול בדחיפת לשון עדיין יהיה מוצלח.
18 ומעלה ניתוח בלסת יכול להתרחש שכן הלסת סיימה לגדול, מנשך פתוח לא מטופל במבוגרים, מצריך ברוב המקרים ניתוח. טיפול באמצעות סמכים או קשתיות שקופות מסוג אינויזליין או איירוק. ציפויי שיניים הם אופציה בגיל זה.
 

 

טיפול במנשך פתוח באמצעות סמכים אורתודונטיים טיפול במנשך פתוח באמצעות סמכים אורתודונטיים הוא נפוץ. הסמכים (סמכים שקופים או סמכים מתכתיים) מושכים את השיניים אחורה אם הן בולטות מידי עד להזזתן לעמדה תקינה. משך הטיפול יכול לנוע בין 6 חודשים לשנתיים כאשר בסוף ההליך תדרשו להתקין פלטת קיבוע. השימוש בפלטת קיבוע הוא חשוב כדי לוודא שהשיניים לא ינועו חזרה לעמדתן הקודמת.

טיפול בדחיפת לשון אגב התיקון במנשך הפתוח - במקרה בו המנשך הפתוח נובע מדחיפת לשון, תצטרכו לטפל גם בדחיפת הלשון ולא רק במנשך הפתוח. הטיפולים הנפוצים בדחיפת לשון הם: תרפיה ללשון, אימונים ללשון ושימוש במכשירים כמו “גודר לשון” - גודר לשון דומה מעט לקיבוע שמחובר לשיניים הטוחנות. הוא מציב מחסום ללשון כך שהיא לא יכולה לדחוף קדימה. גודר לשון הוא מתקן אורתודונטי שמטפל במנשך קדמי פתוח, גודר לשון מדביקים על השיניים האחוריות בלסת העליונה ותפקידו למנוע ולהוות מחסום ללשון מלהיכנס אל תוך הרווח שבין השיניים הקדמיות. גודר לשון גם מסייע בגמילה ממציצת אצבע. קלינאי תקשורת יכול להתאים ולהציע לך אימונים ללשון. הפסקת הרגל של דחיפת הלשון איננה יכולה לתקן העמדה לא נכונה של השיניים שנגרמו כתוצאה של ההרגל הבעייתי, אך הפסקת המנהג הנלוז תגרום לכך שהמצב לא יחמיר או לכך שהמצב לא יחזור לאחר תהליך סיום יישור השיניים.

קשתיות שקופות מסוג אינוזיליין או איירוק לטיפול במנשך פתוח - התקנת קשתיות שקופות (איירוק, אינויזליין, קליר קורקט ועוד שיטות נוספות ליישור שיניים ותיקון מנשך) שמחליפים כל שבועיים, יזיזו את השיניים בצורה הדרגתית לעמדה נכונה. מנשך פתוח הוא מאלאוקלוזיה אחת מיני רבות שניתן לטפל בה באמצעות קשתיות שקופות ונשלפות.

ציפויי שיניים לתיקון מנשך פתוח קל- אם המנשך הפתוח שלכם הוא בדרגה קלה ביותר, ייתכן וניתן יהיה לטפל בו באמצעות ציפויי שיניים. ציפויי שיניים הם כיסוי דק המיוצר מחומר קרמי (חרסינה) או קומפוזיטי. כדי להתאים את הציפוי לשן נדרש להסיר מעט מאמייל השן. ציפויי שיניים אינם מטפלים במנשך הפתוח אלה מסווים אותו. חלק מהחסרונות של שימוש בציפויי שיניים באופן זה הם: השיניים יראו גדולות יותר, הציפויים צריכים להיות ארוכים יותר מהשיניים הטבעיות כדי לסגור את הרווח. בעיות חדשות בעמדת השיניים עשויות להתעורר בשל הלחצים שמופעלים על השיניים. כל טיפול אורתודונטי עתידי לתיקון המנשך הפתוח יהיה קשה יותר כיוון שסמכים לא נצמדים היטב לציפויי שיניים. הציפויים אינם מטפלים בבעיות הרקע כמו דחיפת לשון או בשחיקה המוגברת של שיניים אחוריות. התייעצו עם רופאי השיניים שלנו בנוגע לטיפול במנשך פתוח באמצעות ציפויי שיניים ובקשו את חוות דעתם. ישנם דברים רבים שצריך לשקול בנוגע לבריאות הפה בטווח הרחוק בטיפול זה. אף על פי כן, עבור מנשך פתוח קטנטן, טיפול באמצעות ציפוי שיניים לא גורר בעיות אכילה או דיבור, והוא דרך נוחה לשפר את החיוך במהרה.

ניתוח אורתוגנטי לטיפול במנשך פתוח - במקרים בהם המנשך הפתוח הוא חמור, לעיתים נדרש ניתוח אורתוגנטי לתיקון המצב. יותר סביר שהטיפול במבוגרים יצריך ניתוח כיוון שעצמותיהם סיימו את תהליך הגדילה וקשה יותר להזיזן. הניתוח מלווה בדרך כלל בתהליך יישור שיניים שמתחיל כשנה לפני הניתוח ומסתיים כחצי שנה אחרי הניתוח. לא תיוותרו עם צלקות כיוון שכל החתכים בניתוח אורתוגנטי מבוצעים בתוך הפה, כן תאלצו להיות בדיאטת נוזלים מספר ימים לאחר הניתוח וסביר להניח שתתלווה להליך נפיחות. ניתוח לתיקון מנשך פתוח מצריך שבירה של העצם והחדרת לוחיות וברגים, זה אולי נשמע קצת מפחיד אבל היתרונות של אכילה משופרת ודיבור תקין וברור שווים את הניתוח ללא כל צל של ספק.