לחצו כאן להשוואת מחירים
banner

משך ההליך- עד חצי שעה למפגש
מספר טיפולים- בהתאם לליקוי בסגר
מחיר- 4,500 עד 18,000 ש״ח
הסתגלות למתקן- ימים ספורים

טיפולי אורתו מתאימים למגוון בעיות סגר, רק לאחר בדיקה מקיפה הכוללת צילומים ייעודיים יקבעו את התאמת הטיפול הנכון למטופל.

מנשך הפוך

משך ההליך- עד חצי שעה למפגש
מספר טיפולים- בהתאם לליקוי בסגר
מחיר- 4,500 עד 18,000 ש״ח
הסתגלות למתקן- ימים ספורים

טיפולי אורתו מתאימים למגוון בעיות סגר, רק לאחר בדיקה מקיפה הכוללת צילומים ייעודיים יקבעו את התאמת הטיפול הנכון למטופל.

מנשך הפוך (Cross bite) הוא מצב מורכב ובעייתי שבו השיניים התחתונות נמצאות קדמית לשיניים העליונות. הפרעת סגר זו, עלולה לגרום למראה פנים לא אסתטי כתוצאה מסטייה של הלסת התחתונה הצידה או לפנים ולכן במקרה של ליקוי סגר רצוי להגיע לטיפול מהר ככל שניתן. פעמים רבות מצב זה הוא גנטי, לרוב מומלץ לטפל במצב זה כדי להימנע מהבעיות הנלוות בהמשך החיים. טיפול במנשך הפוך מתבצע לרוב על ידי סמכים ו/או ניתוח, בשילוב עם טיפולים נוספים. במדריך זה נסקור את כל מה שאתם צריכים לדעת על מאלאוקלוזיה (הפרעת סגר) זו, השפעותיה והאופציות טיפוליות.

חשוב שתדעו

מנשך הפוך הוא תופעה אורתודנטית נפוצה שאפשר לטפל בה היטב כאשר ״תופסים״ אותה בזמן ולכן מומלץ להגיע לייעוץ עם אורטודנט מומחה כבר בגיל צעיר מאוד (מגיל שש ולעיתים מוקדם יותר) כדי לטפל בה בזמן ועוד לפני שהתופעה מחריפה וקשה לטיפול.


מהו מנשך הפוך?

מנשך הפוך מתרחש כאשר הלסת התחתונה ממוקמת קדמית ביחס ללסת העליונה, דבר הגורם לשיניים התחתונות הקדמיות לבלוט החוצה. מנשך הפוך הוא סוג של מנשך צלבי ומתרחש בכ 5-10% מהאוכלוסייה. אצל אנשים רבים מנשך הפוך הוא בקושי נראה אם השיניים התחתונות הקדמיות נחות רק מעט קדמית לעליונות. אולם במקרים חמורים יותר ההבדל בין מיקום הקשתות עשוי להיות גדול ובולט לעין. ללא תלות בחומרת הבעיה, בדרך כלל מומלץ לטפל במנשך הפוך בהקדם כיוון שהשארת המצב עשויה להוביל לבעיות נלוות.

רוב המקרים של מנשך הפוך הם גנטיים, אם לפחות להורה אחד יש או היה בעבר מנשך הפוך הסיכויים שלילדים יהיה מנשך הפוך גדלים בצורה משמעותית. המצב מקושר גם עם חיך ושפה שסועים. כמו כן, מנשך הפוך עשוי לנבוע כתוצאה של התנהגויות מסוימות בילדות כגון: מציצת אצבע, דחיפת לשון, שימוש מוגזם במוצץ ואכילה מבקבוק זמן ממושך מידי. סגר הפוך יכול להתרחש גם אם הלסת העליונה היא קטנה מידי או לא התפתחה כמו שצריך או אם הלסת התחתונה קדמית מידי או בשל שילוב של הגורמים הללו.

הבדל אחד גדול בין מנשך הפוך למנשך עובר אנכי הוא שחפיפה אנכית מסוימת היא טבעית ונחשבת תקינה, ואילו אף סוג של מנשך הפוך אינו נחשב תקין. ישנן בעיות רבות הנלוות למנשך הפוך, וככל שמתעכבים ולא מטפלים בבעיה בזמן כך הטיפול יהיה קשה יותר. אם לילד שלך (או לך) יש מנשך הפוך מוטב להתחיל את הטיפול בגיל צעיר, כאשר העצמות ניתנות להזזה בקלות. ללא טיפול ילדך חשוף לבעיות נלוות פוטנציאליות רבות של מנשך הפוך כולל: בעיות בלעיסה ואכילה, בעיות דיבור הכוללות הגייה לא נאותה של עיצורים מסוימים, כאבי פנים בשל מאמץ אבנורמלי ולחץ על הלסת, סיכוי מוגבר לעששת, שיניים שחוקות ומתאר פנים שאינו נורמלי.

חשוב שתדעו

מנשך הפוך הוא תופעה אורתודנטית נפוצה שאפשר לטפל בה היטב כאשר ״תופסים״ אותה בזמן ולכן מומלץ להגיע לייעוץ עם אורטודנט מומחה כבר בגיל צעיר מאוד (מגיל שש ולעיתים מוקדם יותר) כדי לטפל בה בזמן ועוד לפני שהתופעה מחריפה וקשה לטיפול.


אפשרויות הטיפול במנשך הפוך

אם ילדך סובל ממנשך הפוך, סביר מאוד שתרצה לדעת אילו טיפולים קיימים לתיקון המצב. ישנן מספר דרכים שפותחו כדי לתקן ולטפל בהצלחה במנשך הפוך. רופא השיניים ימליץ על הטיפול הכי מתאים עבורך כתלות במקרה, אך תוכלו למצוא בהמשך סקירה של הטיפולים הנפוצים. בדרך כלל שניים או יותר מהטיפולים מטה משולבים יחדיו כדי להשיג תוצאה יעילה לטווח ארוך עבור ילדך הסובל ממנשך הפוך.

 

 

הרחבת הלסת העליונה - במקרים בהם המנשך ההפוך הוא תוצאה של לסת עליונה שלא התפתחה כמו שצריך, משתמשים במכשיר המרחיב את הלסת כדי לסייע לה להתפתח לגודלה הנכון. מדובר במכשיר מתכתי שמותאם על גבי השיניים האחוריות אשר באופן הדרגתי מרחיב את החיך. חלק מהמכשירים הם נשלפים בדומה לפלטות קיבוע ואחרים הם מקובעים למקום (כגון: 2 טבעות בצידי הלסת העליונה מסוג Quad Helix, Hyrax). מרחיבי הלסת הקבועים מכונים בשם העממי עכביש שיניים שמרחיב את הלסת העליונה כך שהשיניים העליונות ייסגרו בצורה נכונה אל מול השיניים התחתונות. מרחיבי לסת צריכים לעבור התאמות בצורה קבועה, באופן זה ובאינקרמנטים קטנים הם מרחיקים את השיניים. הרחבת הלסת העליונה היא אחד הטיפולים הכי פחות בולטים לעין, מלבד במצב של פתיחת פה נרחבת כיוון שהמכשור מותאם על גבי השיניים הטוחנות האחוריות. אנשים עם מכשור להרחבת הלסת עשויים לחוות אי נוחות וכאבים כיוון שלמעשה מבצעים מניפולציה לעצם הלסת. העצמות לא מתאחות עד סביבות גיל 12-13, ולכן התחלת הטיפול בגיל צעיר תהפוך אותו לקל יותר. השימוש במרחיבי לסת אורך בדרך כלל כשנה אך משך הרכבתו תלויה בתזוזת השיניים הדרושה. בסיום הטיפול צריכים להשתמש בפלטת קיבוע לתקופה נוספת כדי שהעצם החדשה תוכל לגדול, והתיקון יהיה קבוע.

רסן לטיפול במנשך הפוך - שיטה נוספת לטיפול במנשך הפוך היא באמצעות מסכה או רסן שמושכים בצורה הפוכה. זה נשמע דיי מפחיד, אבל זוהי דרך נורמלית לתקן מנשך הפוך. הרסן יושב על המצח והסנטר ומתחבר לסמכים או לפלטה באמצעות גומיות כדי למשוך את הלסת העליונה באיטיות לעמדה תקינה. מחקר שנערך לפני מספר שנים הראה כי שימוש בשיטת הרסן לתיקון מנשך הפוך יעיל בכ- 75% ואף יותר אם הטיפול מתחיל לפני גיל 10. כדי להפיק את מירב התועלת יש לחבוש את הרסן כמה שיותר זמן, בייחוד בלילה ואפילו במהלך היום. ילדך לא יתנגד לחבוש את הרסן בעת צפייה בטלוויזיה או בזמן הכנת שיעורי בית אבל לבישתו לבית הספר זה כבר מקרה אחר. יחד עם זאת, ההמלצה של האורתודונטים היא שימוש ברסן וכמה שיותר וזאת כדי אולי למנוע את הצורך בניתוח לתיקון סגר הפוך.

כיסוי סנטר Chin cap - כיסוי סנטר (צין קאפ קשיח) עובד בצורה מעט שונה מרסן. אביזר אורתודונטי זה יושב מלמעלה בקצה הראש ועד הסנטר ותפקידו להפחית את גדילת הלסת התחתונה על ידי משיכתה אחורה במהלך השנים בהן העצם מתפתחת בילדים. מתקינים מכשיר צין קאפ קשיח בדרך כלל לפני גיל 10 כך שכאשר הלסת העליונה מוזזת לעמדה משופרת, המצב בלסת התחתונה לא מחמיר. משתמשים בכיסוי סנטר גם במהלך השינה וגם לאחר סיום הלימודים כדי למנוע מבוכה מחוץ לבית.

טיפול באמצעות סמכים - משתמשים בסמכים (קרמיים או מתכתיים) בשילוב עם השיטות השונות שהוזכרו לעיל לטיפול במנשך הפוך. סמכים אורתודנטיים מסובבים ומושכים את השיניים לעמדה טובה יותר. ניתן להתקין סמכים פחות בולטים מהסמכים המתכתיים לדוגמא סמכים קרמיים שקופים או קוביות בצבע השן. לאחר השלמת הטיפול באמצעות סמכים תצטרכו להשתמש בפלטת קיבוע אשר שומרת על התוצאה שהושגה.

קשתיות שקופות מסוג איירוק או אינוזיליין לטיפול במנשך הפוך - התקנת קשתיות שקופות המוחלפות אחת לשבועיים (איירוק הנהדרת, אינויזליין, אורטו קאפס הגרמנית קליר אליינר ועוד שמות מסחריים אחרים לשיטת היישור השקוף והנשלף באמצעות סדים או קשתיות), יזיזו את השיניים באופן הדרגתי לעמדה נכונה. הטיפול במנשך הפוך מתבצע באמצעות סמכים או קשתיות שקופות בלבד או שמשולב עם טיפולים נוספים כולל ניתוח לתיקון מנשך הפוך.

ביצוע עקירות שיניים - לעיתים מנשך הפוך נגרם בשל עודף שיניים בלסת התחתונה. במקרה של שיניים עודפות, רופא השיניים עשוי להמליץ על עקירת חלק מהשיניים. העקירות הכרחיות ומאפשרות לסמכים לעבוד היטב ומקום (מרווח) להזיז אליו את השיניים. עקירת שיניים מתבצעת תחת הרדמה מקומית למרות שבמקרים של עקירות מרובות או מורכבות (עקירות כירורגיות המצריכות הפשלה של החניכיים) ניתן לבצע עקירות גם תחת הרדמה כללית. עקירה רגילה היא תהליך נפוץ, מהיר וללא כאבים בדרך כלל. רופא השיניים לוחץ ומסובב את השן כדי לשחרר אותה מהמכתשית ולאחר מכן הוא פשוט שולף אותה.

ניתוח אורתוגנטי לתיקון מנשך הפוך - מקרים חמורים של מנשך הפוך מצריכים ניתוח ליישור לסתות. ייתכן ונדרש לדחוף את הלסת התחתונה אחורה או למקמה מחדש, או שהניתוח מתמקד בלסת העליונה. בכל מקרה ממקמים לוחיות וברגים קטנים סביב העצמות כדי לוודא שהן אינן זזות למצב הקודם. לעיתים יש מקרים בהם שתי הלסתות דורשות התאמות ניתוחיות. ארטיקולטור דנטלי יכול לסייע לתכנן את הניתוח בלסתות. הכירורג יסביר לכם על ההבדלים הצפויים לפני ואחרי הניתוח. בין היתר צפויים השינויים הבאים: דיבור משופר, מתאר פנים שונה, היגיינה דנטלית משופרת. בקשו מהרופא לראות תמונות לפני ואחרי של ניתוחים דומים כך שלא תהיו מודאגים מהשינוי במראה הפנים. באופן נורמלי אין צלקות מניתוח אורתוגנטי כיוון שכל החתכים מתבצעים בתוך חלל הפה. ייתכן ויבוצע קיבוע באמצעות חוט של הלסתות לאחר הניתוח או באמצעות מסגרת פנימית כדי לוודא שהעצם מחלימה בעמדה נכונה. מומלץ לקחת שבועיים חופשת מחלה לאחר ניתוח לתיקון מנשך הפוך. טיפול זה בדרך כלל משולב עם סמכים אורתודנטיים לפני ו/או אחרי הניתוח או גם וגם.