לחצו כאן להשוואת מחירים
banner

משך ההליך- כ- 15 דקות
מספר טיפולים- לרוב אחד
כמה עולה?- כ- 1,500 ש״ח
זמן החלמה- קצר יחסית

פרנקטומי מתאים למבוגרים וילדים הסובלים מתופעה המכונה לשון קשורה.

פרנקטומי לשון קשורה

משך ההליך- כ- 15 דקות
מספר טיפולים- לרוב אחד
כמה עולה?- כ- 1,500 ש״ח
זמן החלמה- קצר יחסית

פרנקטומי מתאים למבוגרים וילדים הסובלים מתופעה המכונה לשון קשורה.

התרת לשון קשורה מכונה בשפה המקצועית פרנקטומי. פרנקטומי היא פרוצדורה דיי נפוצה, פעמים רבות פרוצדורה זו מבוצעת בפעוטות ברוב במקרים. פרנקטומי מתייחס לפרוצדורה אורלית שמטרתה להתיר לשון או שפה קשורה. בפה פרנום מתייחס לרצועת רקמה רכה שמחברת את השפתיים אל החניכיים או את הלשון לפה. אם הפרנום קצר או הדוק מידיי הוא עשוי להפריע לאכילה, בליעה או התפתחות דיבור תקין. ניתן לטפל בפרנום לקוי באמצעות תהליכי פרנקטומי או פרנוטומי. פרנקטומי הוא תהליך של הסרה מלאה של הפרנום כולל את חיבורו לעצם מתחת. ואילו פרנוטומי הוא חתך ומיקום מחדש של חיבור הפרנום.

חשוב שתדעו

סובלים מלשון קשורה או שפה קשורה? פרנקטומי הוא טיפול מהיר ויעיל כאשר הוא מבוצע על ידי רופא מיומן בשיטות חדישות? התייעצו עם המומחים שלנו שידעו להתאים את הטיפול המתאים, עשו זאת באמצעות מילוי טופס צור קשר קצר.


פרנקטומי לינגואלי

הפרנום הלינגואלי מחבר את הלשון לפה. אם מרימים את הלשון כלפי מעלה על החיך ניתן לראות את הפרנום הלינגואלי נמתח מתחת ללשון. ישנן וריאציות באורך הפרנום בין אנשים שונים. ישנם אנשים שנולדים עם פרנום מאוד קצר שמגביל את תנועת הלשון - זה מכונה “לשון קשורה” או “אנקילוגלוסיה”. לשון קשורה מתרחשת בכ- 5 אחוזים מהאוכלוסיה ויותר נפוצה בבנים. לשון קשורה עלולה להפריע לאכילה בגיל הינקות ולהפרעות בהתפתחות הדיבור בשלב מאוחר יותר, ולכן פרוצדורה שנקראת פרנקטומי יכולה לפתור את הבעיה ולתת ללשון טווח תנועה גדול יותר.

חשוב שתדעו

סובלים מלשון קשורה או שפה קשורה? פרנקטומי הוא טיפול מהיר ויעיל כאשר הוא מבוצע על ידי רופא מיומן בשיטות חדישות? התייעצו עם המומחים שלנו שידעו להתאים את הטיפול המתאים, עשו זאת באמצעות מילוי טופס צור קשר קצר.


פרנקטומי לביאלי

הפרנום הלביאלי (שפונה לכיוון השפה) מחבר את השפה אל החניכיים באזור של השיניים הקדמיות. אם הפרנום הזה קצר יותר הוא עשוי לגרום לבעיות בדיבור, מצב זה מכונה היצמדות שפה. היצמדות שפה מקשה על שמירה על היגיינה אורלית באזור הקדמי שבו הפרנום קצר, ולכן מעלה את הסיכון לעששת ומחלת חניכיים באזור. לכן, פרנקטומי מקסילרי מאפשר תנועה חופשית של השפה העליונה והקפדה על הגיינה אורלית.

פרנום שאינו תקין הוא פרנום שמקושר עם וסטיבולום רדוד או היעדר רוחב מספק של חניכיים צמודות. האבחנה שמדובר בפרנום שאינו תקין היא על פי תזוזה של הפיפלה בין השיניים כאשר הפרנום נמתח או אם הוא רחב ו/או באופן חריג או שאין אזור נראה לעין של חניכיים מצומדות באזור החיבור של הפרנום. ישנם קלסיפיקציות שונות שמסווגות את חומרת המצב בהתאם למיקום אחיזתו של הפרנום.


אינדיקציות לפרנקטומי

הפרנום הוא פתוגני ויש להסירו במקרים הבאים:

  • פרנום אשר יוצר דיאסטמה (רווח בין השיניים) בשל מיקום חיבורו הגבוה.

  • חיבור גבוה של הפרנום אשר גורם להשטחה של הפפילה בין השיניים או לנסיגת חניכיים (אשר גורמת לרגישות) ובעקבות זאת הימנעות מהיגיינה אורלית נאותה באזור.

  • פרנום לקוי היוצר וסטיבולום רדוד שגם כן מקשה על היגיינה אורלית נאותה באזור.


פרנקטומי בפעוטות

לרוב, מצבים של שפה קשורה או לשון קשורה מזוהים בפעוטות, פעמים רבות ילדים אלו אינם מצליחים לינוק באופן יעיל ולכן הם בעלי משקל נמוך. בנוסף, האם עשויה לחוות כאבים בעת ההנקה היה והתינוק סובל משפה או לשון קשורה. פרוצדורה של פרנקטומי היא דיי קלה ופשוטה לביצוע בפעוטות, ורופא שיניים יכול לבצע פרוצדורה זו במרפאה. הסיכונים והסיבוכים של פרוצדורה זו הם מועטים.

לאחר ייעוץ עם רופא שיניים או רופא ילדים, הילד מוחזק על גבו בשכיבה. הרופא מניח משחת אלחוש טופיקלית כדי לשכך את הכאב. לאחר מכן הרופא יחתוך באמצעות להב, מספריים כירורגיות או כלי חיתוך אחר כגון לייזר או אלקטרו-כירורגיה את הפרנום. אם השפה קשורה בצורה מסובכת יותר ייתכן ויידרשו מספר תפרים של אזור החיתוך. אורך הפרוצדורה הוא כרבע שעה. בפרנקטומי באמצעות לייזר היתרונות הם הפחתת הסיכון לזיהום ולדימום נרחב.


פרנקטומי במבוגרים

אסתטיקה של החיוך היא אחת הדרישות הכי פופולריות שמובילות אנשים לחפש טיפולים דנטליים כדי להשיג את החיוך המושלם. רווח בין החותכות המקסילריות (העליונות) מכונה דיאסטמה - והוא עשוי להיחשב בעיניי אנשים מסוימים לבעיה אסתטית. פעמים רבות פרנום קצר או הדוק מדי עשוי להיות אחד הגורמים לדיאסטמה. בנוסף על כך, פרנום עשוי לסכן את בריאות החניכיים ואף לגרום לנסיגת חניכיים אם מקום אחיזתו קרוב מדי לשולי החניכיים, כמו כן, פרנום קצר עשוי להקשות על היגיינה אורלית נאותה כיוון שמשיכתו מקטינה את האזור שבו ניתן להכניס את המברשת.

ניתן לבצע פרנקטומי באמצעות סקאלפל (סכין מנתחים) או באמצעות לייזר או ע״י אלקטרו-כירורגיה - אלקטרוסרג’רי הוא מכשיר מהפכני השמיש בעיקר בפרוצדורות ניתוחיות שאינו מצריך בשימוש בסקאלפל. היתרון בשיטות החדישות על פני השיטה המסורתית של סקאלפל הם היענות טובה יותר של המטופל ופחות נטייה לדימום, זיהום וסיבוכים. אולם יש להם חסרונות כגון סיבוכי כווית, הפרעה עם קוצבי לב ועוד.

כיום יש מגוון שיטות לייזר בהם לייזר CO2 להסרת פרנום לינגואלי, זוהי שיטה יעילה ובטוחה, יתרונה טמון בקיצור משך הפעולה, הפחתת הסיכון לזיהום, פחות נפיחות וכאב וצלקת מינימלית אם בכלל. חסרונות השיטה הם החלמה איטית יותר, פחות דיוק שעשוי לגרום לנמק בלתי מכוון בעקבות חום.

על אף המודיפיקציות והטכנולוגיות החדשות שקיימות להליך של פרנקטומי, הפרוצדורה שנותרה בשימוש הכי נפוץ היא הפרוצדורה הקלאסית. בהליך הקלאסי מבוצע חתך אורכי שאחר כך מצטלק, ועשוי לגרום לבעיה אסתטית או לבעיות פריודונטליות ולכן הוצעו מודיפיקציות להליך זה.

באלקטרו-כירורגיה היתרונות הם: משך הליך קצר, צמצום הדימום בשדה הניתוחי והיעדר צורך בתפירה.

ניתן להסיר פרנום לקוי בכל שיטה, ניתן להשיג תוצאה אסתטית ופונקציונלית באמצעות בחירת השיטה המתאימה במקרה המתאים כתלות בסוג ומיקום החיבור של הפרנום. למרות שיש יתרונות בהחלפת השיטה המסורתית של סקאלפל באלקטרו-כירורגיה ולייזרים, עדיין יהיו ניסיונות לשפר את השיטות בעתיד.


התאוששות לאחר התרת לשון קשורה

לרוב התאוששות והחלמה מפרוצדורה של פרנקטומי היא דיי פשוטה. יש לשמור על האזור נקי, במבוגרים מומלץ להימנע ממאכלים מסוימים בימים הראשונים לאחר ההליך כגון מאכלים חמים או חריפים כדי לא לגרות את האזור. כמו כן, אם מזון נלכד באזור הוא עשוי לגרום לזיהום. לעיתים הרופא ירשום לכם אנטיביוטיקה לאחר התהליך כדי למנוע זיהומים או סיבוכים.

תוך יום-יומיים האזור מתחיל להחלים ולאחר כשבוע כבר נוצרת רקמת צלקת ותהיו מסוגלים לחזור לפעילות רגילה. פרנקטומי היא פרוצדורה דיי פשוטה המבוצעת במרפאת השיניים. פרוצדורה זו נעשתה נפוצה יותר בשנים האחרונות כיוון שישנה קהילה רפואית התומכת בגישה כי זה מקל על הזנה והתפתחות תקינה של דיבור ומאפשר הקפדה נאותה יותר על היגיינה אורלית אצל מבוגרים הסובלים מפרנום קצר. הפרוצדורה של פרנקטומי כרוכה בסיכון קטן לזיהום או סיבוכים. אם אתם חושדים שאתם או שילדכם סובלים משפה קשורה או לשון קשורה או מפרנום לקוי הרשמו לבדיקה אצל רופא שיניים.