לחצו כאן להשוואת מחירים
banner
prescription

טיפול שורש

prescription

אין ספק כי תרומתה הגדולה של רפואת השיניים לשפה העברית היא טיפול שורש (Root Canal). שם נרדף לטיפול יסודי, מעמיק וחסר פשרות. לצערנו תרומה זו אינה משפרת את תדמיתו של טיפול שורש, כטיפול כואב שעדיין מעביר חלחלה בגופם של מטופלים רבים. כולנו יודעים כי לכל ספינה או קרחון יש חלק גדול מוסתר מהעין, הנמצא מתחת לפני המים.

אנדודונטיה היא אחת מ- 9 התמחויות ברפואת שיניים שעוסקת במניעה ובטיפול במחלות במוך השן שלעתים עלולות להוביל לטיפול שורש. רצוי שטיפולים מורכבים יבצע אנדודונט תחת מיקרוסקופ מיוחד ובכך למנוע מצבים של טיפול שורש חוזר אולם ב - 90% מהמקרים מי שמבצע טיפולי שורש הוא רופא השיניים הכללי.

גם לכל שן הנראית בפה יש המשך בתוך עצם הלסת: שורש או שורשים הנמצאים בתוך העצם שמעגנים את השן למקומה. בתוך החלק הנראה לעין של כל שן, הכותרת, ישנו חלל וממנו יוצאות תעלות אל תוך שורשי השן. בתוך החלל והתעלה/ות נמצאים כלי דם, כלי לימפה זעירים, רקמת חיבור, תאים יוצרי דנטין וכמובן עצבים המעבירים את תחושת הכאב. מכלול רקמה רכה זו נקרא: ״מוך השן״. לעיתים מכנים אותו בציבור ״העצב״ או ״תעלות השן״ או ״השורש״.

כאשר מסיבה כלשהי נפגע מוך השן פגיעה שאינה ניתנת לריפוי, יש צורך להגיע אל תוך החלל שבכותרת השן, הנקרא: ״לשכת המוך״ משם אל התעלה או התעלות שבתוך השורש/ים, צריך לסלק את הרקמה הנגועה ואת כל הרקמות הרכות הנמצאות שם, לנקות ולנקז את התעלות ולמלא את חלל המוך בחומר שאינו מזיק ואינו מגרה את הרקמות הסמוכות. מכלול פעולות זה נקרא טיפול שורש או טיפול אנדודונטי. לעיתים הפגיעה ב- ״שורש״ הינה כה קשה עד שמתפתחת דלקת גם מעבר לשן עצמה, בתוך העצם הסובבת את השן, ובמקרה כזה מטרתו של ההליך תהיה גם לרפא את הרקמות הסובבות את השן.

חשוב שתדעו

כאשר מתהווה פגיעה שגורמת לזיהום או דלקת במוך השן כנראה שצריך לעבור טיפול שורש. מדובר בטיפול חשוב במיוחד המצריך ניקיון יסודי של הרקמה הדלקתית, ניקיון התעלה וסתימתה בחומר שימנע חדירת חיידקים. אם מפספסים בדרך הטיפול נכשל והשן קרוב לוודאי אבודה ולכן הבחירה ברופא שיניים מתאים היא קריטית.


הגורמים לביצוע טיפול שורש

 • עששת עמוקה שחדרה לתוך מוך השן או נמצאת קרוב מאד אליו.
 • דלקת של מוך השן הגורמת לכאב חזק.
 • שבר של השן שבה נחשף המוך או קרוב מאוד למוך.
 • הכנה של השן לכתר או גשר שיניים שחושף את מוך השן, וגורם לכאב שיניים שאינו חולף.
 • סתימה עמוקה, קרובה למוך השן שהכאב ממנה חזק ואינו חולף בזמן סביר.
 • סתימה ישנה עמוקה, שלמה, יציבה ואוטמת, שהחלה פתאום להציק והכאב בשן מתגבר.
 • טראומה לשן כתוצאה ממכה או נשיכה חזקה של עצם קשה.
 • דלקת וכאבים במוך השן עקב חשיפת השורשים בגלל נסיגת חניכיים.
 • נמק במוך השן שמתבטא בכאב שיניים חזק, נפיחות בלסת, בפנים, שן שחורה וספיגת עצם מעבר לשורש השן.
 • חבלה בשן בין אם חיצונית ובין כתוצאה מבעיות סגר, עלולים להביא לנמק במוך השן.
 • תזוזת שן מהירה בטיפול אורתודונטי.
 • כטיפול מקדים שמאפשר שחזור טוב ונכון בשן.
 • בגלל פיחות הנגרם כתוצאה ממורסה (מוגלה בשן) שאף עלולה להגיעה לכדי עקירה כירורגית.

חשוב שתדעו

כאשר מתהווה פגיעה שגורמת לזיהום או דלקת במוך השן כנראה שצריך לעבור טיפול שורש. מדובר בטיפול חשוב במיוחד המצריך ניקיון יסודי של הרקמה הדלקתית, ניקיון התעלה וסתימתה בחומר שימנע חדירת חיידקים. אם מפספסים בדרך הטיפול נכשל והשן קרוב לוודאי אבודה ולכן הבחירה ברופא שיניים מתאים היא קריטית.


אבחון טיפול שורש

לעיתים לא ניתן לקבוע רק על סמך הצילום סיבה לביצוע ההליך ורק המצב הקליני, כמו המצב הנגלה לעין הרופא, האינפורמציה שמספר המתרפא וסוג הכאב, מביאים להחלטה שיש לבצע טיפול שורש כגון: כאב ״ספונטני״, שאינו נגרם ע״י גירוי חיצוני כמו אכילת קר או מתוק, כאב שיניים חזק שנגרם ע״י קור או חום ושאינו חולף מיידית, שן שרגישה מאוד לניקוש, כאב שיניים המקרין לכוון הרקה או האוזן, העין או אף ללסת השנייה, תחושה של ״דופק״ בשן, הרגשה שהשן ״גבוהה״ או ניידות של השן.

כל המצבים שתוארו לעיל מספקים אינפורמציה המסייעת לרופא השיניים לאבחן מצב המחייב לבצע טיפול אנדודונטי, גם אם לא רואים פגיעה קלינית או רנטגנית במוך השן. ישנם מקרים בהם רופא השיניים אינו מתעתד לבצע טיפול אנדודונטי אלא סתימה או טיפול אחר, ורק במהלך הטיפול, ועל סמך סימנים קליניים, הוא מחליט בכל זאת לבצע טיפול בשורשי השן.

 

 


כמה תעלות יש בכל שן?

יש שיניים עם תעלה אחת, עם שתי תעלות וגם יש לצערם של רופאי שיניים ומתרפאים, שיניים עם שלוש תעלות ויותר. ככל שיש יותר תעלות לנקות ולסתום הטיפול בשורש יהיה מסובך יותר, ממושך יותר וגם יקר יותר. בדרך כלל ידוע כמה תעלות יש בכל שן אולם לעיתים קיימת האפשרות לחריגה באנטומית השן, לרבות כזו שלא נצפתה קודם לכם בצילום השן.

ישנם מצבים בהם רופא השיניים יגלה תעלה או תעלות נוספות רק במהלך הטיפול בשורש עצמו. יש תעלות ישרות ורחבות ואי לכך קלות לטיפול, ויש תעלות מכופפות וצרות שהטיפול בהן קשה מאוד ולעיתים אף בלתי אפשרי. שיניים עם אנטומיה חריגה מציבות בפני רופאי שיניים אתגר גדול. כדי להקשות עוד יותר על הרופא נמצא בדרך כלל תעלה אחת ישרה בשיניים הקדמיות, ואילו בטוחנות האחוריות, במקום שהגישה קשה ולא נוחה, נמצא בדרך כלל שלוש תעלות מכופפות ולעיתים יותר.


עד כמה הטיפול כואב?

טיפול שורש חדל מלהיות שם נרדף לכאב. ההפך הוא הנכון! הטיפול בשורש דווקא מפחית כאבים ולמרות הכל ובחלק מהמקרים לעיתים לאחר הטיפול בשורש יש כאבים. לרוב הכאב אינו קשה אולם הוא עלול להתחזק בעת נשיכה על השן או ניקוש עליה. הכאב חולף בדרך כלל תוך יום ורק לעיתים נדירות יש להוציא את המילוי מהתעלות. בכל אופן לא מומלץ בכל מקרה של כאב לרוץ מיד לרופא שיניים אחר.


כיצד מבוצע טיפול שורש?

אחד הטיפולים הנפוצים ושעלינו להימנע מהם ככל האפשר הוא טיפול שורש, כיצד מתבצע ההליך? מאמר זה יפרט כיצד מתחילים בטיפול החל בסילוק הרקמה, דרך ניקוי התעלות ועד לביצוע ״סתימת שורש״ כפי שהיא מכונה בידי רבים.

לקריאת המאמר כיצד מבוצעים ההליך הלכה למעשה


חידוש טיפול שורש

חידוש טיפול שורש הוא הליך המצריך טיפול חוזר לשן שעברה טיפול שורש ואשר לא נתן את התוצאה הרצויה. לפני שמחליטים על טיפול שורש חוזר יש להעריך תחילה באמצעות בדיקה קלינית וצילומי רנטגן האם השן מתאימה לחידוש או שמא היא זקוקה לניתוח המכונה אפיסקטומי. אם יש תסמינים לזיהום או דלקת ו/או כאב קבוע ומתמשך בשן שעברה טיפול שורש צריך להעריך את הצורך בחידוש טיפול שורש, במידה ואין תסמינים צריך לעקוב אחר השן אחת לכמה חודשים.

קראו בהרחבה על חידוש טיפול שורש


המיסקציה

המיסקציה הינו מצב של הפרדת שורשים, מצב שבו חותכים את השן ומפרידים לשורשים וכל שורש עם חלק הכותרת. קראו מתי יש לבצע תהליך המכונה הפרה-מולריזציה אשר משולב טיפול שורש ועל מצבים כגון רסקציה וספרציה.

קראו הכל אודות המיסקציה


פולפוטומי

פולפוטומי הוא חיתוך (קיטוע) של המוך. בפועל המושג פולפוטומי מתאר פעולנ שלמה הכוללת מלבד חיתוך המוך גם מילוי של החלל שנוצר בחומר בסיס וחומרי חבישה כולל תרופות מיוחדת. פולפוטומי לרוב מבוצע בשיניים נשירות.

קראו הכל אודות פולפוטומי