לחצו כאן להשוואת מחירים
banner
prescription

טיפולי שיניים בהרדמה כללית

prescription

טיפול שיניים בהרדמה הוא אמצעי חשוב ובעל ערך כאשר צריך לבצע טיפול אצל ״פציינטים מיוחדים״. יש לבחור בקפידה את המטופל ולמלא אחר כל הדרישות הרלוונטיות.

יהיו מקרים אשר יחייבו בדיקות מעבדה מקדימות, ותמיד יהיה מגע ישיר ומקדים עם הרופא המרדים אשר יבצע גם הערכה של המטופל ויבהיר אחד לאחד את הספקות והנושאים המטרידים בנוגע להרדמה כמו כן הרופא ייתן הנחיות ליום בו יתבצע התהליך. בבוא היום, תתבצע ההרדמה עד שהמטופל יורדם וייצא מההכרה ויישאר במצב הזה במשך כל הזמן בו הרופאים יבצעו את הטיפול הדנטלי. לאחר מכן המטופל ישוב להכרה, יתעורר ותוך דקות מספר הוא יהיה בתנאים נורמאליים, אך עם פה בריא.

חשוב שתדעו

צריכים לעבור טיפול מורכב ומעוניינים לסיים איתו מהר? אפשר לעבור טיפולים בהרדמה כללית ולסיים כמעט עם הכל במפגש אחד אולם חשוב שתעברו את ההליך במרפאה מסודרת שיש לה רשיונות לבצע ניתוחי שיניים בהרדמה. התייעצו עם המומחים שלנו שמחזיקים את כל האישורים והרשיונות בהתאם להוראות משרד הביראות.


מהי הרדמה כללית?

הרדמה כללית מוגדרת כמו מצב הפיך של חוסר הכרה אשר נעשה על ידי מרכיבים של חומרי הרדמה, עם איבוד התחושה של כאב בכל הגוף. מרכיבים אלו של חומרי ההרדמה, או תרופות, הם בעלי אפיון בסיסי שהוא מצבם ההפיך, כלומר, כאשר המולקולות הללו נוטשות את התאים, הן חוזרות למצבן הרגיל וההתחלתי.

טיפולי שיניים בהרדמה כללית מלווים באיבוד הרפלקסים של ההגנה של דרכי הנשימה, ועשוים גם להיות מלווים באובדן יכולת הנשימה באופן פתאומי, כאשר היא תלויה בעומק ההרדמה. כל רופא אשר מבצע כל סוג של הרדמה כללית חייב שיהיה לו את כל המידע המתאים והערכה הטרומית של ההרדמה, הטכניקה, התרופות והטיפולים שהולך ליישם הרופא המרדים, בצורה זו הוא יוכל להשתלב בתהליך במלואו ולבצע את טיפול השיניים עם המהירות והדיוק אשר נדרשים בתנאים הללו בו נמצא המטופל.

חומרי ההרדמה או התרופות אשר יכולים לגרום להרדמה כללית או סדציה (סוג של הרדמה כללית), יכולים להינתן בצורה של שאיפה, באופן בין וורידי, באופן תוך שרירי, בבליעה או דרך הרקטום. השימוש באחת מהדרכים הללו אינו מוציא מן הכלל שימוש בדרכים אחרות. התרופות אשר עומדות בפני הרופא המרדים הן רבות ושונות ואפשר להשתמש בתרופות לשאיפה עם או ביחד חומרי הרדמה בין וורידי או תוך שרירי. הצוות הרפואי שמבצע טיפולי שיניים בהרדמה מורכב מרופא מנתח, רופא עוזר או משנה למנתח. רופא מרדים, מגישת כלים ואסיסטנטית, אחות מתאמת ועוזר טכני.

חשוב שתדעו

צריכים לעבור טיפול מורכב ומעוניינים לסיים איתו מהר? אפשר לעבור טיפולים בהרדמה כללית ולסיים כמעט עם הכל במפגש אחד אולם חשוב שתעברו את ההליך במרפאה מסודרת שיש לה רשיונות לבצע ניתוחי שיניים בהרדמה. התייעצו עם המומחים שלנו שמחזיקים את כל האישורים והרשיונות בהתאם להוראות משרד הביראות.


מי מתאים לטיפולי שיניים בהרדמה כללית?

טיפול שיניים בהרדמה כללית או טיפולי שיניים בהרדמה מלאה יכולים להתאים למבוגרים ולילדים עם פחדים, פוביה, חמי מזג או עם חרדות יתר, ילדים קטנים עם צורך בטיפול כוללני ואשר אינם מגיבים לטיפול הרגיל. טיפול שיניים בהרדמה מתאים ל:

 • מטופלים להם תנאים וסינדרומים אשר אינם מאפשרים תקשורת מתאימה והתנהגות הולמת כמו אוטיזם, שיתוק מוחי, דיספאזיה (ליקויים בדיבור כתוצאה מנזק מוחי) וכד’.
 • מטופלים עם בעיות מערכתיות ושזקוקים לטיפול כוללני כמו מחלות לב, ריאה וכד’.
 • מטופלים הסובלים מנכות פיזית ורגשית או טראומה.
 • מטופלים עם דלקת פה ופנים.
 • מטופלים בעלי רפלקס הקאה מוגבר.
 • מטופלים להם מוגבלות בתנועות של הלסתות.
 • מטופלים שיש להם אלרגיה להרדמה מקומית.
 • מטופלים בעלי נטייה קבועה לדחות ולבטל טיפולים.
 • מטופלים המעוניינים לעבור את ההליך לפי בקשתם או בקשת הוריהם.

אילו הכנות נדרשות לפני טיפול בהרדמה מלאה?

בשלב ראשון, יש לערוך בדיקה מקיפה ומסודרת – קלינית ורנטגנית. בנוסף, צריך לקבוע תוכנית הכוללת את כל הצרכים הדנטלים עבור המטופל.

בשלב השני, יש לעבור מספר בדיקות כגון בדיקת דם כללית + א.ק.ג, וכן בדיקות ואישורים נוספים, בהתאם למצבו הרפואי. בשלב זה בוחן הרופא המרדים את האנמנזה הרפואית והבדיקות הרפואיות הדרושות וקובע הנחיות בתאום עם הרופא המטפל. לעיתים, שלב זה כרוך בשינוי מינוני תרופות, אנטיביוטיקה מונעת, הקפדה על מנגנוני שליטה בדימום, וכן הערכות נקודתית. הכול כמובן נעשה בתאום מלא (אם צריך) עם קרדיולוג, אונקולוג ורופא מרדים.


תהליך ההרדמה

טיפול שיניים בהרדמה מלאה מתבצע על ידי שני צוותים במקביל: צוות הרדמה המורכב מאחיות חדר ניתוח ורופא מרדים וצוות נוסף של רופאי שיניים וסייעות, שהתמחו בטיפול שיניים בהרדמה כללית / מלאה. אליהם רצוי לצרף, על פי צורך ספציפי של כל מטופל, רופאים מומחים בתחומים הנדרשים – לכל מטופל על פי צרכיו הרפואיים האישיים. (חניכיים, כירורגיה ועוד).

ההשראה (אִינְדּוּקְצְיָה) היא אחת הצורות שנמצאת בשימוש לטיפול שיניים בהרדמה שבה המטופל יוצא מכלל הכרה כדי שבמצב זה יתבצע טיפול השיניים. ההשראה מבוצעת תוך כדי שימוש במסכה המכילה גז מרדים (לעיתים משתמשים בגז צחוק או בגז נייטרוס) ואשר השאיפה שלו תעשה דרך דרכי הנשימה לאחריו המטופל יאבד את הכרתו במהירות. עד לרגע זה, במידה והמטופל הוא ילד, האב או האם יכולים ללוות אותו.

המטופל מחובר לצינורות, לחיישנים ולמכשירי ניטור (מוֹנִיטוֹר) לתפקודים החיוניים, לאחר כל זה המטופל מוכן לקבל את טיפול השיניים הרפואי. המטופל אמור להימצא תמיד ברמה האופטימאלית של ההרדמה ומנוטר באופן קבוע על ידי הרופא מרדים.

משך הטיפול נמצא ביחס ישר לסוג הטיפול שנעשה, והחשוב מכל הוא לקבל טיפול איכותי. זמנים ממושכים של הטיפול לא ישפיעו על הרווחה של המטופל. הרופא המנתח יודיע לאחות המתאמת מעט לפני סיום ההליך, כך שהיא יכולה להתחיל בפעולות הקשורות לאינדוקציה שתחזיר את המטופל להכרה.

 

 


לאחר ההרדמה מלאה

המטופל יתעורר בחדר התאוששות בנוכחות קרובי משפחה או חבר. הוא לא יזכור דבר ויהיה אף עצבני. אך לאחר מספר דקות הוא יכיר את מלווהו, את הרופא ועוגמת הנפש תיעלם והוא ימשיך בשינה מתוקה. המטופל או הוריו יקבלו הנחיות כתובות בנוגע להרדמה והטיפול בשיניים.

בחילות והקאות הן תופעה חריגה אך במידה והן אכן קורות הן אינן מהוות אירוע של דאגה רפואית. המטופל יעזוב את המרפאה כאשר הוא במצב נורמאלי ומלווה על ידי ההורים או קרוב משפחה. ישנה חשיבות עליונה לערוך בדיקה לאחר 10 ימים, הבדיקה תהיה כמובן של הטיפול שעבר, והחשוב ביותר הוא לבנות יחסים חדשים עם רפואת השיניים ובכך להעלים את הפחדים והחרדות שהמטופל אחוז בהם.


סיבוכים עקב הרדמה כללית

הביצוע של טיפולי שיניים תחת הרדמה כללית היא בעלת סיכון נמוך והסיכון אף הופך להיות מינימאלי כאשר נוכח במקום רופא מרדים מנוסה וצוות רפואי המורכב היטב עם ניסיון עשיר, בחדר ניתוח שמצויד במיטב המכשור והציוד ומשתמש באופן נכון בטכניקות ההרדמה ועם הקפדה של מילוי כל הנורמות של הניטור הדרושות.

במשך תכנון הטיפול, המטופל או הוריו יכולים לשטח את ספקותיהם ואי הוודאות שלהם ישירות בפני הרופא המרדים אשר יענה לשאלות וייתן הוראות מדויקות ליום הטיפול. הרבה מן הסיבוכים הם כתוצאה של חוסר איזון בין המערכות הסימפטיה והפרה-סימפטיה, האבחון של השליטה תיעשה על ידי מוניטור קרדיווסקולארי וסימנים קליניים ספציפיים ואשר ירפאו על ידי התרופה המתאימה.

ישנם עוד סיכונים אשר עלולים להתרחש במשך או אחרי ההרדמה והם יהיו בעלי אופי קל או חמור, חולף או קבוע ואפשר למנות ביניהם:

 • סיבוכי נשימה – בעיקר היפוקסיה, מאופיין בחוסר אספקה של חמצן לתאים, סיבוך זה אשר לא יאובחן בזמן עלול לגרום לתוצאות שליליות חמורות. חוסר יכולת זמנית לנשום (Apnea) נוצרת ממינון יתר של חומרי הרדמה. קשיים זמניים בנשימה (disnea) בגלל חסימה חלקית של דרכי נשימת האוויר. בארוטראומה (Barotrauma) שהיא נזק בדרכי הנשימה בגלל גידול בלחץ המכאני הפנימי, כתוצאה מתת לחץ על דרכי הנשימה, ושאיבה של נוזלים, דם או תכולת קיבה למערכת הנשימה.
 • סיבוכים סביבתיים – כמו טכיקרדיה (taquicardia או בעברית – אוץ לב) בגלל איבוד רב של דם או בגלל כאבים. ברדיקרדיה (Bradycardia)) או חסימת מערכת בקרת הלב בגלל גירוי העצב התועֶה. הפרעה בקצב הלב (arrhythmia) בגלל משקעי נשימה חמורים עקב פעילות של חומרי ההרדמה או אינטראקציה של חומרי הרדמה עם תרופות אחרות כמו קטקולמינים, אקסוגנים או אנדוגנים ובגלל גורמים של חומרי הרדמה עמוקים מאוד או שטפי דם.
 • סיבוכי הרדמה במערכת העיכול – הקאות של המתרפא.
 • סיבוכים מטבוליים – בהם נזק לכבד או לכליות בגלל תרופות הרדמה, היפוקסיה (חוסר בחמצן שמועבר לרקמות הגוף) או התייבשות.
 • עצבים – בגלל נזק עצבי כתוצאה מלחץ של מוח עצם עקב תנועות חדות של הראש במשך התהליך. ניוון מוחי עקב אספקת חמצן לקויה.

יתרונות בביצוע טיפול שיניים בהרדמה כללית

 1. אין השלכות או גידול בפחדים והחרדות של המטופל.
 2. נפתחת האפשרות לפתור באופן סופי את הפחד והחרדה היות והמצב החדש של הפה יצריך רק טיפולי מניעה ותחזוקה בלבד.
 3. טיפולי שיניים בהרדמה כללית מאפשרים טיפול איכותי ביותר.
 4. ישנה שליטה מלאה ובטוחה וירידה באפשרויות הסיכון.
 5. ביצוע כל הטיפול בפעם אחת וחיסכון משמעותי בזמני טיפולים מתמשכים.