לחצו כאן לתאום תור
banner

משך ההליך- בהתאם לשיטה
מספר טיפולים- לרוב מספר מפגשים
זמן החלמה- מהיר עד שבוע
תוצאות- קבועות או זמניות

חניכיים בולטות רצוי לאבחן ולטפל (אם צריך) בגיל צעיר ככל שניתן (סביב גיל 7) שכן טיפול מאוחר יגרום בהכרח להליך אגרסיבי ויקר הרבה יותר.

חניכיים בולטות

משך ההליך- בהתאם לשיטה
מספר טיפולים- לרוב מספר מפגשים
זמן החלמה- מהיר עד שבוע
תוצאות- קבועות או זמניות

חניכיים בולטות רצוי לאבחן ולטפל (אם צריך) בגיל צעיר ככל שניתן (סביב גיל 7) שכן טיפול מאוחר יגרום בהכרח להליך אגרסיבי ויקר הרבה יותר.

כאשר אתם מחייכים, האם יש תחושה שהשיניים העליונות בולטות? ובמיוחד כאשר אתם חושפים חניכיים? אולי שמתם לב שהשיניים העליונות נראות קצרות מידי בהשוואה לחניכיים שנחשפות כשאתם מחייכים? אם התשובה לאחת מהשאלות הללו היא חיובית, אז יכול להיות שיש לכם “חיוך חושף חניכיים” או בשפה המקצועית חניכיים בולטות (Gummy Smile). תופעה שפוגעת יותר בנשים (כפליים בנשים מבגברים).

אחד מהנושאים שללא ספק מדאיג לא מעט אנשים הוא השגת חיוך בריא ואסתטי ולכן תיקון חניכיים בולטות הפך לטיפול נפוץ מאוד בישראל כאשר היום, יותר מתמיד, לא מספיק לדאוג רק למצב השיניים והחיוך האסתטי ע״י טיפולים בשיניים עצמן (יישור שיניים או ציפוי שיניים לדוגמא) אלא משלבים (אם צריך) טיפול בחניכיים ובקונטור של הפה, כיוון שלחניכיים בולטות יש השפעה על אסתטיקת החיוך שלנו. בדיקה ואבחון נכון של החניכיים של כל מועמד לטיפול היא חלק בלתי נפרד מהפתרון המוצע כאשר החדשות הטובות הן שיש כמה דרכים בהן ניתן להבריא ולתקן חיוך חושף חניכיים.

שימו לב

זקוקים לתיקון בחניכיים בגלל חניכיים בולטות? חשוב שאת ההליך תעברו אצל פריודונט ולא אצל רופא שיניים כללי, התייעצו עם מומחי החניכיים שלנו ע״י מילוי טופס צור קשר קצר. יש מגוון טכניקות לפתרון הליקוי אולם רצוי שאת האבחנה תקבלו או ע״י אורטודנט (רופא מומחה ליישור שיניים ולסתות) או מפריודונט (מומחה לבעיות בחניכיים) או ממומחה פה ולסת.


גורמים לתופעת חניכיים בולטות

שפה עליונה קצרה מידי - השפה העליונה קצרה מידי ולא מכסה את החניכיים העליונות גורמת לחיוך חושף חניכיים גם כשמחייכים וגם במצב מנוחה.

גדילת יתר של הלסת - סיטואציה שבה החניכיים נחשפות גם במנוחה וגם בחיוך. השפתיים בחלק מהמקרים לא נסגרות היטב מאחר ומתקיימת התאמה לקויה בין אורכן של השפתיים לשתי הלסתות.

נסיגה לא תקינה של החניכיים - החניכיים אינן נסוגות כפי שהן אמורות בדרך כלל לסגת כאשר מגיעים לגיל בגרות.

שרירי הבעה וחיוך פעילים במיוחד - כאשר שרירי החיוך וההבעה פעילים באופן לא רגיל, החניכיים עשויות לבלוט. גם כשהשפתיים פעילות יתר על המידה הן עלולות לחשוף את החניכיים.

התנפחות חניכיים - התנפחות חניכיים או חניכיים נפוחות הוא מצב שעשוי להופיע על רקע גנטי, כתוצאה מדלקת, עקב טיפול תרופתי או בגלל חשיפה ארוכה עד כמה שזה ישמע מופרך לאוויר. גם במהלך טיפול ליישור שיניים החניכיים עשויות להתנפח ולבלוט כתוצאה מצחצוח לקוי שגורם להופעת פלאק מסביב לסמכים (אם היישור מבוצע בשיטות שאינן מצריכות סמכים כגון טכניקת אינויזליין או איירוק אזי אין נפיחות בחניכיים).

עודפי חניכיים - העודף בחניכיים בא לידי ביטוי בשיניים קצרות בגיל הילדות, מצב שעשוי להשתפר כאשר השיניים בוקעות. אם המצב לא משתפר, מטפלים בעודפי החניכיים ע״י חיתוך הרקמה העודפת (לרוב מי שמבצע את ההליך הוא פריודונט).

בליטת שיניים - מצב בו השיניים בולטות במיוחד מהחניכיים.

שימו לב

זקוקים לתיקון בחניכיים בגלל חניכיים בולטות? חשוב שאת ההליך תעברו אצל פריודונט ולא אצל רופא שיניים כללי, התייעצו עם מומחי החניכיים שלנו ע״י מילוי טופס צור קשר קצר. יש מגוון טכניקות לפתרון הליקוי אולם רצוי שאת האבחנה תקבלו או ע״י אורטודנט (רופא מומחה ליישור שיניים ולסתות) או מפריודונט (מומחה לבעיות בחניכיים) או ממומחה פה ולסת.


האם זאת רק בעיה אסתטית?

יש כמה פרמטרים שצריך לקחת בחשבון: הצורה וגודל השפתיים, שרירי הפנים, גודל וצורת השיניים וכמובן רקמת החניכיים. קו החיוך הרצוי צריך לחשוף כמות מינימלית של רקמת חניכיים ככל הניתן.

חניכיים שנראות לעין בזמן חיוך צריכות להיות בפרופורציה, ומתאר קו החיוך צריך להימצא בפרופורציה לשפה העליונה. זאת הסיבה מדוע יש הרבה אנשים עם חניכיים בולטות שמרגישים שהחיוך שלהם לא מושך, ובדרך כלל אותם אנשים גם נמנעים מלחייך בגלל התחושה הזאת, מה שיכול לגרום לבעיות בדימוי עצמי.

למרות זאת, יש מצבים רפואיים יותר קשים מאשר רק פגיעה במראה אסתטי. לדוגמא, אם יש לכם חיוך חושף חניכיים שנגרם כתוצאה מהצורה שבה השיניים גדלו, והאופן שבה הלסת התפתחה, יכול להיות שאתם חווים חוסר נוחות בזמן אכילה, ובמקרים כאלו, אכילה יכולה לפעמים להכאיב. מצבים אלו משפיעים על בריאות השן באופן כללי ולכן חשוב לאבחן ולטפל בתופעה. רצוי להתחיל ולברר כבר בגיל צעיר (החל מגיל 7) שכן חשיפת החניכיים עשוייה להחמיר ככל שמתבגרים. מומלץ לטפל בזמן ובגיל צעיר כאשר ההליך שידרש הוא מינורי יחסית לעומת טיפול אגרסיבי בגיל מבוגר יותר המצריך למשל פעולה כירורגית פולשנית.

 

 


טיפול בחניכיים בולטות

ניתוח קיצור חניכיים הניתוח שהמונח המקצועי שלו הוא ניתוח הארכת כותרת מתבצע לרוב כאשר סובלים משיניים קצרות. קיצור החניכיים מבוצע על ידי ניתוח להרחבת הכתר. ה”כתר” מתייחס לרקמת החניכיים מעל לכל שן. אם השיניים לא יצאו לגמרי מהחניכיים, ניתוח להארכת כותרת, חושף יותר שן ומאפשר לחניכיים לסגת למצב פרופורציונלי. בתהליך זה, מעצבים את כותרת השן מחדש כדי לגרום לשיניים להראות ארוכות ויותר אסטטיות. הרופא המנתח - פריודונט או כירורג פה ולסת, מסיר רקמת חניכיים מיותרת כדי לחשוף את השן, מה שנותן מראה פרופורציונלי ובריא ביחס של שן – חניכיים. ניתוח שכזה יכול להיות מבוצע על שן אחת או יותר כדי ליצור קו חניכיים סימטרי. כתוצאה מכך, אנשים הסובלים מחיוך חושף חניכיים מראים יותר שיניים ופחות חניכיים בזמן החיוך לקבלת מראה טבעי ובריא.

הקטנת חניכיים - יישור שיניים מחזיר את השיניים למיקום תקין ומונע Gummy Smile, היישור כולל תיקון של זווית לא נכונה של צמיחת השיניים, והקטנת החניכיים.

שיקום חניכיים באמצעות טיפול אורתודונטי - במצבים בהם החניכיים בולטות באופן מינורי, בגלל הלסת או השיניים, ניתן לתקן את הליקוי באמצעות טיפול אורתודונטי, וכן לתקן את המנשך כדי שהחניכיים לא יבלטו. במצבים בעיתיים יותר הרופא יצטרך להחדיר התקן זמני, שיוצר נקודת עיגון בחניכיים, העשוי משתלי טיטניום המותקנים על העצם מעל השיניים. נקודות העיגון הללו יוצרות נקודות עגינה חזקות, ומהן ניתן לעגן את הגשר כדי לתקן את מבנה החניכיים. אולי התהליך נשמע מאיים, אך הוא פשוט, וזמני בלבד. ניתן גם לעקב את גדילת הלסת העלינה באמצעות שימוש ברסן שיניים שהוא מתקן זמני וחיצוני לפה שמחברים אליו רצועות שמעוגנות לשיניים הטוחנות.

שיקום חניכיים באמצעות ניתוח לסת משולב בטיפול אורתו - במצבים קשים בהם הלסת מובלטת, הפתרון יבוא לידי ביטוי בניתוח חניכיים, או ניתוח לסת, משולב בטיפול אורתודונטי. בניתוח כזה, המנתח משנה את מבנה הלסת העליונה כך שזו חוזרת למבנה תקין, ומחזיר אותה למבנה אידיאלי לפני שהוא מאבטח אותה באמצעות פלטינות. הניתוח מבוצע תחת הרדמה מלאה, ודורש אשפוז. בדרך כלל אחרי ניתוח לסת נדרש טיפול אורתודונטי במהלכו מתקינים גשר שיניים לפרקי זמן של שנה כדי ליצור מנשך תקין. ניתוח לסת כזה מצריך זמן החלמה יחסית ארוך, מחירו גבוהה, אך הוא מביא לתוצאות מעולות וקבועות.


שיקום חניכיים בולטות כשמקור הליקוי הוא בשפתיים

ניתוח לשינוי מבנה השפתיים - במקרים בהם השיניים באורך אידיאלי ולא מתאפשר להרחיב את הכתר בחניכיים (על מנת שהשיניים יראו ארוכות מדי), נותר רק לבצע שינוי במבנה השפתיים. בתהליך זה, מנמיכים את השפה העליונה (מכונה גם ניתוח פרנולום), כך שבזמן חיוך, השפה לא נמשכת כלפי מעלה בצורה בולטת וחושפת את החניכיים.

הזרקת בוטוקס, דיספורט או קסיאומין (בוטולינום טוקסין) - בהזרקת בוטולינום טוקסין (רעלן) לשרירים של השפה העליונה ניתן לקבל תוצאות אפקטיביות. כתוצאה מההזרקה לאזור השפה העליונה, היא הופכת לפחות פעילה (השריר אליו מוזרק הבוטולינום טוקסין משותק), מה שמונע את החשיפה של החניכיים שכן השפתיים אינן מתרוממות בזמן החיוך. הזרקת בוטולינום טוקסין היא פעולה זולה יחסית (כ - 1,200 ש״ח) לתיקון חניכיים בולטות המבוצעת בתוך דקות ספורות במרפאה אולם תוצאותיה הן זמניות ונמשכות לפרקי זמן של בין שלושה לארבעה חודשים. כמו כן התוצאה אפקטיבית רק בשפה העליונה.

הזרקת חומצה היאלורונית לשפתיים - הזרקת חומצה היאלורונית לשפתיים (מגוון חברות יצרניות מייצרות חומרים שונים כאשר לחומרים הבולטים שבהם קוראים רסטילן, סטילאג וג׳ובידרם) תעבה את השפתיים ותסתיר חיוך חושף חניכיים שנגרם כתוצאה מליקוי בשפתיים. החסרון בהליך הוא פרק הזמן הקצר יחסית (עד שנה) שהחומצה מחזיקה בשפתיים לפני שהיא נספגת בגוף ומחירו של מזרק שמכיל 1 סמ״ק שעולה בין 1,000 ש״ח ל- 1,600 ש״ח כתלות ביצרן החומר (רסטילן, סטילאג, ג׳ובידרם ועוד) ובמוניטין של הרופא המטפל.