לחצו כאן להשוואת מחירים
banner

משך ההליך- בהתאם לשיטה ולכמות
מספר ניתוחים- לרוב השתלה אחת
זמן החלמה- כשבוע
תוצאות- לפרקי זמן ארוכים

השתלת חניכיים יכולה להתאים לאנשים הסובלים מנסיגת חניכיים ולאנשים להם חניכיים פחוסות.

השתלת חניכיים

משך ההליך- בהתאם לשיטה ולכמות
מספר ניתוחים- לרוב השתלה אחת
זמן החלמה- כשבוע
תוצאות- לפרקי זמן ארוכים

השתלת חניכיים יכולה להתאים לאנשים הסובלים מנסיגת חניכיים ולאנשים להם חניכיים פחוסות.

המושג השתלת חניכיים או ניתוח חניכיים הוכנס לספרות הרפואית עוד בשנת 1950 והוגדר כתהליך כירורגי הבא לעצב ולשמור על החניכיים, לתקן פגמים מורפולוגיים, מיקום וכמות של חניכיים אשר מקיפים את השן. בשנת 1993 הוא הוסף למושג של כירורגיה פלסטית למֵסַב השֵן ואפשר היה להגדיר אותו כמו ניתוח כירורגי ותיקון והעלמה של ליקויים אנטומיים, עיוותים טראומטיים של החניכיים וקרום המכתש.

השתלת חניכיים היא תהליך כירורגי שבו מניחים כמות מספקת של רקמות חניכיים מסביב לשן או קבוצת שיניים, זהו תהליך הדורש תנאים שונים המתבצעים תחת הערכה קפדנית ובמידה והמטופל מתאים אפשר לשקם עד 3 מ״מ של רקמות חניכיים לכל שן שבטיפול ולאחר השבוע החמישי יתקבלו חניכיים בריאות. רקמות החניכיים והחיך שומרים על אפיון מקור לאחר השתלה על קרום המכתש, ולכן השימוש של השתלה זו נותנת אפשרות לצפות את התוצאה שלאחר הניתוח.

שימו לב

זקוקים להליך מורכב כמו השתלת חניכיים בשל מחלת חניכיים קשה? חשוב שאת הטיפול תעברו אצל פריודונט ולא אצל רופא שיניים כללי, התייעצו עם מומחי החניכיים שלנו ע״י מילוי טופס צור קשר קצר.


מהי השתלת חניכיים?

כאשר החניכיים נסוגות, הגוף מאבד את אחת מההגנות הטבעיות שלו גם כנגד חדירה של בקטריות וגם כנגד פצעים או נזקים. כאשר הנסיגה של החניכיים נגרמת בגלל בעיה, השיקום שלהן באמצעות השתלה היא אחת האפשרויות. בנוסף, נסיגה של חניכיים גורמת לרוב לרגישות של שורש השן למוצרי מזון חמים או קרים וכן היא מקנה גם מראה מכוער לשיניים ולחניכיים ולכלל הפה. מצד שני, נסיגת חניכיים במצב מתקדם ומשמעותי, מחמירה את ההתכנסות וחושפת את פני השורש, השתלת חניכיים פותרת בעיה זו. בעבר היה נלקח חלק דק של רקמות החיך או שהועבר מן האזורים הסמוכים והושם במקום אשר הוכן במקום הנסיגה של החניכיים, לאחר תקופה של ריפוי המקום והגלדתו, השתל הופך להיות לחלק בלתי נפרד של החניכיים ומכסה את האזור אשר היה קודם בנסיגה.

ישנן טכניקות חדשות עם חומרים המעוצבים להוסיף רקמות חניכיים מבלי שיהיה צורך להוציא רקמות מחלקים אחרים בפה כמו למשל שתלים מתאי עור אשר מופעלים בשיטת גידול (PRFG - Plasma Rich in Growth Factors) אשר מבוסס על חומר בעל תאימות ביולוגית שמשמש כתחליף לרקמה עצמית וכמו תורם שתל אשר מייתר את הצורך בעוד אזור מנותח כמו החיך. תהליכים אלו הם סוג של טכניקה לכיסוי משטחי שורש השן, הבלתי מקרין, הרגיש והחשוף וכדי למנוע נסיגה נוספת. כל מי שאינו מתפשר עם המראה הזה של שיניו, יוכל לשפר בהרבה את אסתטיקת הפה ע״י השתלת חניכיים.

שימו לב

זקוקים להליך מורכב כמו השתלת חניכיים בשל מחלת חניכיים קשה? חשוב שאת הטיפול תעברו אצל פריודונט ולא אצל רופא שיניים כללי, התייעצו עם מומחי החניכיים שלנו ע״י מילוי טופס צור קשר קצר.


מהי נסיגת חניכיים?

נסיגת חניכיים היא תהליך שבו הרקמות אשר אופפות את השן נוטשות אותה וחושפות יותר את השן ואת שורש השן כל שעלול להיגרם נזק לתמיכה של העצם. נסיגת החניכיים היא בעיה דנטאלית נפוצה ומחלת חניכיים מתקדמת נמצאת אצל 4% עד 12% מהאוכלוסייה שלעיתים רוב רובה אינו מודע לכך עד שהיא מחמירה עוד יותר.

הרבה מאוד אנשים אפילו לא מבחינים שהחניכיים שלהם נסוגו בגלל שהתהליך הוא הדרגתי ומתמשך, אך בחלוף הזמן השן החשופה לא רק שתיראה מכוערת, עלול לגרום לה גם רגישות יתר עם שינויי טמפרטורה. מכל מקום, נסיגה, גם במידה ואינה מהווה איום רפואי היא עלולה לגרום לאובדן שיניים, וכדי למזער נזקים, לתקן את הנעשה ולמנוע בעיות בעתיד הפתרון יהיה השתלת חניכיים. קראו עוד על נסיגת חניכיים והרחבה

 

 


תהליכים להשתלת חניכיים

ישנם 4 סוגים של השתלות חניכיים ובחירה באחד מהתהליכים תלויה בצרכים הייחודיים של כל מקרה.

  1. השתלת רקמות חיבור – זוהי השיטה הנפוצה יותר בטיפול כאשר שורש השן נחשף, במשך הטיפול מבצעים חתך בגג הפה (חיך) ויוצרים מין צוהר או דש שמוסת הצידה ומוציאים רצועה של רקמות מתחתיו, אשר נקראות רקמות חיבור תת אפיתל ותופרים אותן לרקמות החניכיים אשר מקיפות את שורש השן החשופה. לאחר שרקמות החיבור הוסרו מהחיך, סוגרים גם את דש הצוהר שנוצר על החיך בעזרת תפרים.
  2. השתלת חניכיים חופשית – בדומה להשתלת רקמות חיבור, השתלת חניכיים חופשית כוללת שימוש של רקמות מגג הפה, אך במקום להסיר רצועה של עור ולהסיר רקמות מתחתיה, מוציאים כמות קטנה של רקמות ישירות מהחיך ומצמידים אותה לאזור החניכיים שנמצא בטיפול. טכניקת טיפול זאת מיושמת לרוב אצל אנשים עם חניכיים דקות אשר זקוקים לרקמות נוספות כדי להרחיב את החניכיים.
  3. השתלת חניכיים סביבתית – בתהליך זה במקום לקחת רקמות מהחיך הן נלקחות מסביבת החניכיים הסמוכה לשן שאותו רוצים לכסות, עושים חתך חלקי הנקרא דש שהוא חתך בלתי גמור כך שהקצהו השני נשאר מחובר. החניכיים אשר הוצאו מהרקמות הסמוכות, מוכנסות למעלה ולמטה בתוך הדש כדי לכסות את השן החשופה ולאחר מכן הדש נתפר למקומו. תהליך זה יכול להיות מיושם רק אצל אנשים עם כמות מבורכת של חניכיים ליד השיניים.
  4. אלודרם – שיקום מַשְׁתִּית רקמות החל להיות בשימוש נרחב ביישום השתלות ברקמות רכות. האלודרם תומך רקמות שיקום על ידי האצה של בנייה מהירה של כלי דם, נדידה של כדוריות לבנות ואכלוס תאים ולאחרונה הוא נהפך לרקמה מארחת לשיקום טבעי וחזק. החומר שהוא חיצוני, מיועד להחליף רקמות של המטופל עצמו במקרים ובנסיבות מיוחדות. היתרון הוא בכך שאין צורך באזור התורם של החיך והוא עם שיעור הצלחה דומה להשתלת רקמות חיבור.

לאחר השתלת חניכיים

בדרך כלל אפשר ללכת הביתה מיד לאחר התהליך, והרופא ייתן הוראות ספציפיות לטיפול בבית כמו, תזונה, פעילות פיזית ותרופות. אין לצחצח או להעביר חוט דנטאלי על קו החניכיים עד שהוא לא יירפא לחלוטין. הפעולה שתיעשה תהיה שטיפה של הפה עם חומר מיוחד לכך אשר ישלוט על הרובד הבקטריאלי במשך תהליך ההחלמה, ותינתן גם אנטיביוטיקה בכדי להפחית סיכון של דלקות. במשך השבועיים הראשונים, יש לאכול מזון רך, אוכל קר כמו ביצים, פסטה, יוגורט, גבינת קוטג’ וירקות מבושלים.

רמת הכאב לאחר הניתוח תיהיה תלויה בעומק השתלת החניכיים שבוצע ובסוג השתלת החניכיים. במידה והרקמות לא הוסרו מהחיך אי הנוחות תהיה מזערית, אם בכלל. אך במידה והרקמות אכן הוצאו מן החיך תהיה אי נוחות די קשה למשך מספר ימים לאחר ההשתלה. הפצע בגג הפה מתואר בפי מטופלים אחדים כמו צריבה עזה של פיצה רותחת, אך הבשורה הטובה היא כי הכאב אינו לנצח ומתפוגג לאחר זמן קצר. תרופות נגד דלקות שלא במרשם או תרופות נגד כאבים יכולים לעזור בשמירת הנוחות במשך הימים הבאים. כאשר זמן ההחלמה הכללי של הפה יהיה בן שבוע לשבועיים אין הדבר מפריע לשוב לעבודה ולחיי שגרה יום לאחר ההשתלה.


האם החור שנוצר בחיך ייסגר?

אכן החור ייסגר וזה רק עניין של זמן, הכאב אשר נוצר נובע כאשר רקמות החיבור התחתונות נחשפות לחלל הפה ומגורות על השפשוף של הלשון והמזון. בערך 14 ימים לאחר הניתוח, החלק החיצוני של העור באזור התורם יעשה עבה יותר, והמקום התורם יתחיל להגיש טוב הרבה יותר בזמן שזה מתרחש וייקח בערך 6 עד 8 שבועות עד שהשקע ממנו נלקחו הרקמות יתמלא לחלוטין.


מתי אפשר לדעת שההשתלה נקלטה?

התוצאות של התהליך מוערכות בדרך כלל לאחר 4 עד 6 שבועות לאחר ההשתלה. ויש לחכות עד לאחר 8 שבועות לערך כדי שהרקמות יבשילו ולקבוע איזו כמות של רקמות אכן נקלט. במידה וההשתלה תהיה עבה מידי בהתחלה, השכבות העליונות ינשרו אך השכבות העמוקות ישרדו. (החלקים העליונים של ההשתלה לא ישרדו בגלל חוסר אספקה של דם ויהפכו לנמק לבן ויפלו). מה שנשאר יהפוך להיות לאדמדם וישרוד. הרופא יצטרך לבצע הערכה מחדש של האזור ולקבוע איזו כמות נקלטה. יהיו מקרים בהם יהיה צורך בניתוח משלים.


מהם הסיבוכים האפשריים בעקבות ניתוח השתלת חניכיים?

לניתוח השתלת חניכיים יש בדרך כלל שיעור הצלחה גבוה, לרוב, הרקמות משתקמות ואין צורך לעשות דבר. אך גם סוג תהליך זה אינו פטור מסיבוכים, אם כי נדירים ואפשר למנות ביניהם את:

נפיחות חמורה ושחרור התפרים – הרקמות אשר הושתלו ואשר הושגו בדרך כלל מן החיך, תלויות במידה רבה באספקה של דם אשר מגיע מהעצמות הסמוכות שמסביב (בגלל שאין כל דם על פני השן). היציבות של הרקמות המושתלות חשובה ביותר לכלי הדם החדשים. במשך תקופת ההחלמה, בגלל נפיחות חמורה, משתחררים התפרים, הרקמות המושתלות עשויות לנוע והניתוח נידון לכישלון. במקרים כאלו צריך לחכות עד להחלמה ולהתחיל מחדש. כאמור זוהי תופעה נדירה, וכל מקרה הוא שונה, ישנם מקומות בהם הניתוח הוא קשה לביצוע ותלוי בחומרה של חשיפת השן ומה שנשאר ברקמות החניכיים התומכות.

נשל של רקמות מהקשת העליונה - זהו סיבוך לא תכוף אשר מתרחש כאשר הרקמה נושרת מהקשת העליונה של הפה והיא קשורה לגודל של השתל שלוקחים. לכל אחד דפוס של החלמה שונה ואותו הדבר לגבי הכאב. מכל מקום, העצה היא להשתמש בפלסטיק וואקום לקשת העליונה שהוא שקוף, דק וניתן להרכבה במהירות ומותאם לשיניים ואפשר לכוון אותו כדי להיות בטוחים שהחיך מכוסה לגמרי. הדבר יספק לחץ על האזור התורם וימנע גירויים מהמזון והלשון, ומידה ויהיו מספר השתלות זאת אפשרות טובה שבוודאי תהיה לה השפעה חיובית.

זיהום – בדומה לכל תהליך כירורגי אחר, הזיהום יעכב את ההחלמה של הפצע, וזה במיוחד נכון לפצעים בפה אשר חשופים לאתגרים של בקטריה תמידית. תקבלו תרופה אנטי בקטריילית של שטיפות פה אנטיספטי השומרת מעומס בקטריאלי למשך 10 ימי ההחלמה הראשונים.

החלמה לא אחידה – לאחר שהושלמה ההחלמה של הפצע, במידה ויש בעיה בולטת עם הסימטריה, יתכן כי יהיה צורך לשוב ולעשות מה שנקרא ״ג’נג’יבופלסטיה״ זהו תהליך פשוט המבצע הקטנה של הרקמות הרכות העודפות.