לחצו כאן להשוואת מחירים
banner

משך ההליך- בהתאם לשיטת ההשלמה
מספר טיפולים- לרוב שניים
זמן החלמה- בדרך כלל אין
תוצאות- זמניות / קבועות

אם השן שלך סדוקה, שבורה, זזה ממקומה או נפלה, קרוב לוודאי שהשלמת שיניים היא בשבילך.

השלמת שיניים

משך ההליך- בהתאם לשיטת ההשלמה
מספר טיפולים- לרוב שניים
זמן החלמה- בדרך כלל אין
תוצאות- זמניות / קבועות

אם השן שלך סדוקה, שבורה, זזה ממקומה או נפלה, קרוב לוודאי שהשלמת שיניים היא בשבילך.

שן היא אבר חזק במיוחד, אך תחת תנאים מסוימים היא עלולה להישבר, להינתז או להיסדק וגם להכאיב ולגרום לאי נוחות וחרדה. כאשר נשברת ״חתיכה״ גדולה מהשן, העצב בשן עשוי לגרום לכאב רציני כאשר הוא חשוף לרוק, לאוויר ולגירויים של חום וקור. לעומת זאת, כאשר השן נסדקת, ברוב המקרים לא תרגישו כאבים או סימפטומים אחרים. כאשר השיניים נשברות או נסדקות, השברים גדלים עם הזמן והכאב יופיע כאשר הנזק יפגע בעצב, יתכן כי אף יורגש כאב גם בלעיסת המזון בגלל הלחץ אשר מופעל על הסדק.

שבירת שן או סדקים בשיניים הם דבר שבשגרה אשר נגרמים לאחר מכה בפנים או אפילו לאחר אכילה של דבר קשה. סובלים משבר או סדק? קבעו פגישה בהקדם, יש מה לעשות ועדיף שעה אחת קודם! נשברה השן בצורה חמורה? פנו עכשיו לרופא ללא כל דיחוי.

חשוב שתדעו

ישנן מספר שיטות מקובלות להשלמת שיניים בהן - למינייט, לומינירס קומפוזיט ומילואה. חשוב מאוד להתייעץ עם רופא שיניים שיודע לבצע כל אחת מהשיטות ולכן, אם הרופא אינו מנוסה בכולן, יתכן כי הייעוץ שתקבלו לא יהיה אובייקטיבי! אנחנו מקשרים לרופאי שיניים שיודעים להשלים שיניים בכל השיטות, התייעצו איתם עכשיו ע״י מילוי טופס צור קשר קצר.


שן סדוקה

מלבד פגיעה בשיניים, הרגלים נלוזים כמו טחינה, נקישות ולעיסת עצמים קשים, עלולים לגרום לסדקים בשן. סימפטומים של שן סדוקה כוללים כאבים פתאומיים בזמן לעיסה ובטמפרטורות קיצוניות. סדק גדול עלול להוביל לזיהום רקמות מוך השן שעשוי להתפשט לעצם ולרקמות החניכיים מסביב לשן. בגלל שנזק למוך הוא שגרתי, כמעט בוודאות תצטרכו לעבור טיפול שורש, ולאחר מכן הרופא ישקם את השן עם כתר כדי לשמור את החלקים יחד ולהגן על השן הסדוקה. במידה והסדק מתפשט מתחת לקו החניכיים, או שהסדק בלתי ניתן לתיקון, תאלצו לעבור עקירה על כל המשמעויות שלה!

חשוב שתדעו

ישנן מספר שיטות מקובלות להשלמת שיניים בהן - למינייט, לומינירס קומפוזיט ומילואה. חשוב מאוד להתייעץ עם רופא שיניים שיודע לבצע כל אחת מהשיטות ולכן, אם הרופא אינו מנוסה בכולן, יתכן כי הייעוץ שתקבלו לא יהיה אובייקטיבי! אנחנו מקשרים לרופאי שיניים שיודעים להשלים שיניים בכל השיטות, התייעצו איתם עכשיו ע״י מילוי טופס צור קשר קצר.


שן שבורה

סובלים משברים קטנים על השיניים? יש לטפל בהם בהקדם בכדי למנוע מהקצוות החדים לחתוך רקמות פה רכות (לשון ושפתיים) ובמיוחד מסיבות אסתטיות. אם השן נשברה ואין פגיעה במוך, הרופא יחליק רק את הקצוות החדים או יחליף את החלק החסר עם קומפוזיט בצבע דמוי שן. במידת האפשר, ניתן להדביק בחזרה את השן השבורה. כאשר נשבר חלק גדול יותר מהשן והמוך לא ניזוק אנושות, יתכן כי הרופא ישקם ויגן על השן עם ציפוי מסוג ויניר פורצלן או כתר.

במידה והמוך ניזוק קשות, יש לעבור קודם כל טיפול שורש לפני שמרכיבים כתר. שן שנשברה אנכית או מתחת לקו החניכיים תזדקק לטיפול שורש ולשיקום הגנתי. ובמידה ואין מספיק מבנה שן שנישאר כדי לאחוז בכתר תאלצו להיפרד מהשן בעקירה. קראו עוד ובהרחבה על שיניים שבורות במאמר המקיף ברשת.

 

 


שן שזזה ממקומה

כאשר נפצעים השן עלולה גם לזוז הצידה מתוך השקע שלה או פנימה. שן ״נקועה״ צריכה להיות ממוקמת חזרה ולהתייצב במהירות האפשרית. ככל שמקדימים לטפל, כך הסיכוי להציל את השן גבוה יותר. שן נקועה קבועה מצריכה ראשית טיפול שורש אותו יש לבצע כשבוע לאחר הפציעה.


שן שנפלה

במידה והשן נפלה במלואה, יש לגשת לרופא באופן דחוף כדי להחזיר את השן למקומה במידת האפשר ולכן אין לנגוע, לגרד או לנקות את השן. יש להחזיק אותה בכתר ולהחזיר אותה למקומה במהירות האפשרית. ניתן להציל שן שנפלה אם פונים לטיפול מיידי ומחזירים אותה למקומה עד שעתיים מרגע הנפילה. אם אין אפשרות להחזיר את השן למקומה חשוב לשמור על לחות השן ולהניח אותה בכוס חלב קר או מים עם חומצת מלח או תמיסת עזרה ראשונה כמו ״הצל את השן״ שמוצעת למכירה בבתי המרקחת. במידה ומגיעים לרופא תוך חצי שעה והשן נשמרה נכון יש סיכוי טוב להצלת השן ע״י השתלתה מחדש.


סוגי הטיפול בהשלמת שיניים

הטיפול תלוי בסוג, במיקום ובחומרה של השן שניזוקה, כל נזק לשן ולא משנה כמה הוא קטן, מצריך בדיקה אצל רופא שיניים אשר יוכל לגלות ולטפל ביעילות בכל פגיעה שגם לא נראית לעין אם היא בשן, בשיניים הסמוכות, בחניכיים ובעצמות. רוב השיניים הסדוקות ניתנות לתיקון והשלמה בין אם על ידי חיבור של החלק שנשבר או על ידי מילוי מסוג אחר בדמוי צבע השן. במידה וחלק גדול של השן נשבר תזדקקו לכתר או כיפה כדי לשקם את השן. שן שהתרופפה או יצאה ממקומה הרופא יבדוק תחילה אם יש לשן תכונות של השתלה מחדש ובמידה ולא ותלוי בחומרה של הפגיעה הרופא ינסה להשתילה מחדש.

  1. השלמת שיניים ע״י שימוש בסד - לעיתים הרופא ישתמש בסד כדי להצמיד את השן לשיניים הסמוכות כדי שיתמכו בה עד שתחלים. לשם כך יש סוגים שונים של סדים, שהנפוץ ביותר עשוי מפלסטיק שקוף. סוגים אחרים עשויים מפח או מחוט מתכת שיחבר את השן הרופפת לשיניים יציבות סמוכות. פרק הזמן שיחלוף עד להסרת הסד תלוי כמובן בחומרת הפציעה. הרופא יערוך גם צילום רנטגן שיאבחן את חומרת הפגיעה ויאתר האם ״תקוע״ שבב של שן באזור (שפתיים, חניכיים או בלשון).
  2. החלקת הקצוות והשלמה במילוי - הטיפול בשן שנשברה חלקית תלוי במיקום בו השן נשברה. לשן יש ליבה של כלי דם ועצבים במרכז הנקרא מוך השן, פציעה של השן עלולה לגרום גם לנזק במוך וכלי הדם עשויים למות. במקרה של פגיעה קלה בשן, הרופא יחליק את הקצוות השבורים וישלים את הפינה השבורה עם מילוי (ציפוי קומפוזיט) שיתאים לצבע של השיניים.
  3. כתרי חרסינה וכתרים מסוגים שונים - כתרים הם השיטה הטובה ביותר להשלמת שיניים והדרך הטובה ביותר לשכך כאבים תוך כדי חזרה לתפקוד מלא. הכתר יכול להיות עשוי מחרסינה (מפורצלן), מחרסינה מותכת על מתכת או מזהב.
  4. השלמת שיניים באמצעות סתימת אינליי או אונליי - במקרים של שיניים שנשארות במקומות מסוימים ללא פגע אפשר לבצע מילוי או סתימת שן בשיטת אינליי או אונליי שהיא הדרך הטובה ביותר להשלמת שיניים שניזוקו בצורה מזערית, הסתימות או מילוי השן עשויים משרף קומפוזיט, פורצלן או זהב. שיניים עם רכס שבור מטופלות ע״י מילוי עבה, למרות שהמילוי לא מחזק את השן או מגן עליה מפני פגיעות נוספות והוא טיפול לזמן לא ארוך.
  5. השלמת שיניים עם ויניר פורצלן - משתמשים בויניר פורצלן במצבים בהם שליש מהשן חסרה. ציפוי שיניים מסוג ויניר פורצלן ישמור על מבנה השן ויודבק לדנטין. השיקום בציפוי אינו רק אסתטי ביותר אלא גם מחזיק מעמד זמן רב, ההדבקה יכולה להיות בחלקה לאמייל ורובה לדנטין, שאינו חזק במיוחד אך הוא מותאם ביותר לרוב הלחצים של סגר הפה.