לחצו כאן להשוואת מחירים
banner

משך ההליך- כחצי שעה עד שעה
מספר טיפולים- לרוב שניים
כמה עולה?- בין 500 ל- 700 ש״ח
זמן החלמה- קצר יחסית

המיסקציה תתאים בעיקר לאנשים הסובלים משברים בשורשי השיניים.

המיסקציה ופרה-מולריזציה

משך ההליך- כחצי שעה עד שעה
מספר טיפולים- לרוב שניים
כמה עולה?- בין 500 ל- 700 ש״ח
זמן החלמה- קצר יחסית

המיסקציה תתאים בעיקר לאנשים הסובלים משברים בשורשי השיניים.

ההתקדמות והטכנולוגיות הקיימות ברפואת השיניים המודרנית מאפשרות למטופלים לשמור על משנן פונקציונלי למשך כל חייהם. כיום מבוצעים טיפולים מורכבים כדי לשמר שיניים בעלות מגוון בעיות וסיבוכים. פעמים רבות כדי לשמר ולשחזר שיניים נדרשת מעורבות של מגוון תחומים ברפואת שיניים ומעורבות של מספר התמחויות כגון: אנדודונטיה (טיפולי שורש), אורתודונטיה (יישור שיניים), פריודונטיה (מחלות חניכיים) ועוד.

מעורבות פורקציה (פורקציה משמע - אזור התפצלות השורשים) היא מצב שבו ישנו אובדן אחיזה ועצם באזור שבו השורשים מתפצלים בשיניים בעלות מספר שורשים, משמע מחלה פריודונטלית מערבת את אזור הפורקציה. רמת מעורבות הפורקציה יכולה להיות קלה ועד חמורה. מעורבות קלה של פורקציה כוללת הימצאות כיס רדוד, ואילו מעורבות חמורה של פורקציה כוללת כיסים עמוקים מאוד ואובדן עצם מתקדם ואף חשיפה של אזור הפורקציה (הפורקציה כבר אינה מכוסה בחניכיים, כיוון שכאשר יש אובדן עצם גם החניכיים נסוגות).

חשוב שתדעו

סובלים משבר בשורש או אובדן עצם נרחב בשורש אחד או יותר שאינו ניתן לטיפול ע״י פרוצדורות רגנרטיביות? התיעצו עם המומחים שלנו שידעו להתאים את הטיפול המתאים, עשו זאת באמצעות מילוי טופס צור קשר קצר.


דרגות חומרה

מסווגים את חומרת מעורבות הפורקציות לפי דרגות. כאשר מעורבות פורקציה דרגה I היא הדרגה הקלה ביותר ודרגה IV היא החמורה ביותר (ישנן שיטות סיווג שונות בחלקן דרגה IV היא הדרגה הכי חמורה ואילו בשיטות אחרות הסיווג מעט שונה והדרגה הכי חמורה שקיימת היא III, אנו נתייחס לסיווג שבו הדרגה החמורה ביותר היא IV). בשיניים טוחנות מנדיבולריות (תחתונות) מעורבות פורקציה בשן דרגה III יכולה להיות מטופלת באמצעות ניקוי עמוק והקצעת שורשים, הרמת מתלה לצורך ניקוי עמוק והמיסקציה של השן, יצירת תעלה (Tunneling), ולעיתים נדירות טיפולים רגנרטיביים. לרוב מעורבות פורקציה דרגה III מטופלת באמצעות יצירת תעלה או המיסקציה (פרה-מולריזציה) של שיניים בשילוב עם הרמת מתלה וניקוי עמוק.

חשוב שתדעו

סובלים משבר בשורש או אובדן עצם נרחב בשורש אחד או יותר שאינו ניתן לטיפול ע״י פרוצדורות רגנרטיביות? התיעצו עם המומחים שלנו שידעו להתאים את הטיפול המתאים, עשו זאת באמצעות מילוי טופס צור קשר קצר.


המיסקציה

ספרציה (המיסקציה) - המיסקציה הינו מצב של הפרדת שורשים, מצב שבו חותכים את השן ומפרידים לשורשים וכל שורש עם חלק הכותרת. שומרים את כל החלקים המופרדים. בטוחנות מנדיבולריות כאשר שומרים את שני החלקים ומשקמים אותם התהליך נקרא גם פרה-מולריזציה - למעשה בתהליך זה מפרידים את השורש המזיאלי והדיסטלי, כל שורש מקבל חלק מהכותרת, לאחר מכן מכתירים כל חצי כותרת בכתר משל עצמו - בעצם שומרים את שני החלקים.

השם פרה-מולריזציה- מכיוון שהמצב מדמה הפיכה של שן טוחנת למעין שתי שיניים דמויות מלתעות. המטרה העיקרית היא שימור כמה שיותר חומר שן שניתן לצורך שיקום עתידי. פרה מולריזציה הוא תהליך המבוצע רק בטוחנות מנדיבולריות. תהליך זה מעלים את הפורקציה ומקל על המטופל להקפיד על היגיינה אורלית ותחזוקה נכונה.

רסקציה - היא מצב שבו לא שומרים את כל החלקים ומסירים שורש אחד או יותר. ספרציה או רסקציה משמשות פעמים רבות במקרים של מעורבות פורקציה החל מדרגה II חמורה. לרוב תבוצע פרה-מולריזציה במקרים של שן טוחנת מנדיבולרית בעלת מעורבות פורקציה דרגה 3, שבה בוצעה יצירת תעלה (Tunneling) אך זה לא השפיע על השליטה ברובד ואין שיפור, כאשר נותרה כמות עצם מספקת סביב שני השורשים. השלב הראשון בטיפול במעורבות פורקציות הינו אבחון של מעורבות פורקציות. בשיניים מנדיבולריות מעורבות פורקציה דרגה 3 משמעותה שהפרוב (כלי מדידה עם שנתות- משמש כמעין סרגל) עובר מצד לצד, אך הפורקציה אינה חשופה לעין (מכוסה בחניכיים).

תהליך הפרה-מולריזציה כולל ביצוע טיפול שורש, לאחר מכן הרמת מתלה וביצוע ניקוי עמוק, ולאחריו פיצול השן, לבסוף מבצעים שיקום של כל חלק (הכתרה של כל חלק), תוך תכנון השיקום בצורה כזו שתאפשר בקרה ושליטה מקסימלית על רובד בייחוד בין החלקים שהופרדו. פעמים רבות המרחק בין השורשים אינו מאפשר לשקם את שני החלקים בצורה שתאפשר שליטה טובה על היגיינה ויש צורך להיעזר בטיפול אורתודנטי על מנת להפריד ולהגדיל את המרחק בין השורשים כדי לספק מקום לשיקום בצורה טובה שתאפשר שליטה על רובד.


מתי יש לעבור המיסקציה?

שבר שורש או אובדן עצם נרחב של שורש אחד או יותר שאינו ניתן לטיפול באמצעות פרוצדורות רגנרטיביות.

מעורבות פורקציה דרגה 2 או 3 בטוחנות מנדיבולריות - מעורבות פורקציה הוריזונטלית משמעותית או מעורבות בעלת מרכיב ורטיקלי עמוק המהווה קושי לטיפול בחלופות השמרניות יותר. טיפול שאינו כירורגי לרוב אינו יעיל במקרים אלו כיוון שלא ניתן לנקות ביעילות את כל המשטחים. ניתוח פריודונטלי, טיפול שורש ושיחזור של השיניים עשוי להיות הכרחי כדי לשמר שיניים אלו.

חוסר יכולת לטפל בתעלת שורש.

שבר של גזע השורשים או עששת החודרת למרווח הביולוגי.

לא ניתן לבצע המיסקציה כאשר: ההיגיינה האוראלית היא לקויה, במצב בו יש שורשים מאוחים וגם כאשר יש שורשים שלא ניתן לטפל בתעלת השורש שלהם.


סיכום המיסקציה

מעורבות פורקציות מדרגה 3 ומעלה מהווה קושי טיפולי. כיוון שהטיפולים שאינם כירורגים אינם יעילים בשל הקושי לגשת לכל אזורי הפורקציה. במקרים אלו פיצול השן מאפשר גישה לניקוי ושליטה על רובד. פיצול שן מנדיבולרית תחתונה ושמירה על שני החלקים מכונה גם פרה מולריזציה. הצלחת הפרה-מולריזציה תלויה במספר גורמים: יציבות החלקים – כתלות בתמיכת העצם הקיימת. היעדר שקערוריות ושקעים בחלקים המופרדים. הפרדה מספקת בין החלקים שתאפשר שיקום נכון שניתן יהיה לנקות כדי שלא יצטבר רובד. החסרון של שיטה זו הוא הצורך לבצע טיפול שורש - כך שהשן מאבדת את חיותה, אך פעמים רבות שיניים אלו גם ככה מאבדות את חיותן בשל עששת שורשים שמתרחשת באחוזים גבוהים יותר בשיניים עם מחלה פריודונטלית משמעותית.

המיסקציה מאפשרת לשמר שיניים עם פרוגנוזה (אבחנה) מוטלת בספק לתקופה ארוכה בהינתן והמטופל מקפיד על היגיינה אוראלית ותחזוקה נאותה. ניתן אף להרחיק בין השורשים המופרדים, להשתמש בהם כשיניים מאחזות ולבצע גשר בתנאים מסוימים.

ישנם מספר חסרונות לתהליך של פרה-מולריזציה, ראשית כמו כל תהליך ניתוחי זה עשוי לגרום לכאבים וחרדה. כישלון של טיפול השורש עשוי להכשיל את הפרוצדורה. כמו כן שיקום בעל התאמה לקויה בשוליים עשוי להחמיר את המחלה הפריודונטלית ולהוביל להרס. הפרוגנוזה של פרה-מולריזציה היא דומה לטיפולי שורש, בהינתן שהמקרה מתאים לטיפול בשיטה זו, השיקום בוצע בצורה נכונה, בוצע איזון סגרי בהתאם לצרכים הפריודנטלים והמטופל מקפיד על היגיינה נאותה.

פרה-מולריזציה היא חלופה אפשרית לעקירה ושתל. בגלל השיפורים בשנים האחרונות בתחום האנדודונטיה, פריודונטיה ושיקום, ספרציה של שורשים היא אופציה שמרנית מקובלת לטיפול בשיניים בעלות פרוגנוזה ירודה, המובילה לשיפור הפרוגנוזה והשרידות שלהם.