לחצו כאן להשוואת מחירים
banner
prescription

אנדודונט

prescription

שיניים הן הרבה מעבר לכותרות הלבנות שאנו חושפים בעת חיוך. השיניים שלנו בנויות ממספר שכבות. השיניים שלנו מורכבות מכותרות (אשר נמצאות מעל החניכיים) ושורשים (במצב תקין אינם חשופים ונמצאים מתחת לחניכיים בתוך עצם הלסת). כותרת השן מורכבת משכבה חיצונית של אמייל, שכבה פנימית יותר של דנטין, שורשי השיניים מכילים שכבה חיצונית דקה של צמנטום ושכבה פנימית של דנטין. הן בכותרת והן בשורש השכבה הפנימית ביותר הינה מוך השן שהיא רקמה רכה המכילה כלי דם ועצבים. מוך השן הנמצא בכותרת השן מכונה לשכת המוך, ואילו מוך השן בשורש נמצא בתעלות השורש.

אנדודונטיה היא תחום שהדגש בו הוא טיפול ברקמה הרכה של השן המכונה מוך השן. אנדודונטיה עוסקת בתעלות השורש ובנושאים שנוגעים לתעלות השורש והשורשים של שיניים. רופא שיניים כללי יכול לבצע טיפולי שורש, אולם אנדודונט עבר הכשרה מיוחדת נוספת להכשרה של רופא שיניים כללי. ביום יום אנחנו לא מודעים למוך השן הקיים בלשכת המוך ותעלות השורש. אולם כאשר משהו משתבש במוך השן, סביר שנדע זאת מייד כיוון שדלקת וכאבים במוך השן עשויים להיות דיי חמורים. כדי להקל על הכאב ולשלוט בדלקת במרבית המקרים יש לבצע טיפול שורש.

אנדודונטים מתמקדים בטיפול בתעלות השורש. באופן מעשי, אנדודונטים מתמקדים בהצלת שיניים שלולא טיפול אנדודונטי היו אובדות. בעת פעולה אנדודונטית, הרופא מנקה ומסיר את העששת והזיהום כדי להציל את השן וכדי למנוע נזק נוסף לשן ולסביבתה (העצם התומכת ועוד) במקום לעקור את השן. אנו נסקור את סוגי הטיפולים האנדודונטיים, ולמה לצפות כאשר עוברים פרוצדורה אנדודונטית. אנדודונטים מבצעים טיפולי שורש ופרוצדורות נוספות כולל פרוצדורות כירורגיות כמו אפיסקטומי. המונח טיפול שורש עלול להלחיץ מטופלים רבים אך אנדודונטים מתמחים בטיפול בכאבים הנובעים מבעיות דנטליות של מוך השן, הטכניקות החדשות מאפשרות לאנדודונטים לבצע טיפולים ללא כאבים.

חשוב שתדעו

כאשר מתהווה פגיעה שגורמת לזיהום או דלקת במוך השן כנראה שצריך לעבור טיפול אנדודונטי. מדובר בטיפול חשוב במיוחד המצריך ניקוי יסודי של הרקמה הדלקתית, ניקוי התעלה וסתימתה בחומר שימנע חדירת חיידקים. אם מפספסים בדרך הטיפול נכשל והשן קרוב לוודאי אבודה ולכן הבחירה ברופא שיניים מתאים (רצוי אנדודונט) היא מאוד חשובה.


הכשרה של אנדודונט

אנדודונטיה היא אחת מתשע התמחויות ברפואת שיניים. כדי להיות אנדודונט יש לסיים את לימודי רפואת השיניים ולעבור בהצלחה את מבחני הרישוי על מנת לקבל תואר של רופא שיניים (6 שנים), לאחר מכן יש לעבור התמחות של שלוש שנים נוספות ולעבור בהצלחה את מבחני הרישוי. ההתמחות כוללת לימודים בתחום הביולוגיה של השן והמוך והסיבות הגורמות לפגיעה או מחלה במוך.

בנוסף, לומדים כיצד לאבחן ולטפל בבעיות האנדודונטיות השונות. כמו כן במהלך ההתמחות מבצעים מאות מקרים של טיפולי שורש וטיפולים אנדודונטים נוספים.אנדודונטים אינם הרופאים היחידים שיכולים לבצע טיפולי שורש. אולם, כיוון שעיקר התמחותם מוגבלת למוך השן הם מבצעים זאת בתדירות גבוהה יותר לעומת רופאי שיניים אחרים. לפי איגוד האנדודונטים האמריקאים מומחה לטיפולי שורש מבצע בממוצע 25 טיפולי שורש בשבוע לעומת פחות משניים בשבוע שמבצע רופא שיניים כללי. משמע לאנדודונטים יש ניסיון נרחב בהרבה בטיפולי שורש שמעניק להם יתרון. מרבית המרפאות של המומחים לטיפולי שורש מצויידות במכשור טכנולוגי מתקדם המסייע להם בטיפול כגון מיקרוסקופ, מכשור אולטראסוני ועוד אשר מייעלים את עבודתם.

חשוב שתדעו

כאשר מתהווה פגיעה שגורמת לזיהום או דלקת במוך השן כנראה שצריך לעבור טיפול אנדודונטי. מדובר בטיפול חשוב במיוחד המצריך ניקוי יסודי של הרקמה הדלקתית, ניקוי התעלה וסתימתה בחומר שימנע חדירת חיידקים. אם מפספסים בדרך הטיפול נכשל והשן קרוב לוודאי אבודה ולכן הבחירה ברופא שיניים מתאים (רצוי אנדודונט) היא מאוד חשובה.


במה אנדודונט מטפל?

טיפול שורש - טיפול שורש היא הפרוצדורה הכי נפוצה המבוצעת על ידי אנדודונט. ההליך נדרש במקרים שבהם מוך השן מזוהם בשל עששת עמוקה או בשל פגיעה טראומטית כגון חבלה. בטיפול שורש יוצרים חלל גישה דרכו מגיעים אל מוך השן, מסירים את מוך השן, מנקים ונותנים צורה לתעלות השורש ולבסוף אוטמים עם חומרי סתימת שורש. פעמים רבות לאחר טיפול שורש יש להכתיר את השן כדי להגן עליה מפני נזק נוסף (כיוון שבמרבית הפעמים שן המגיעה לטיפול שורש איבדה חומר שן כותרתי רב והיא חלשה יותר). טיפול שורש מתבצע לרוב תחת הרדמה מקומית ושימוש בכלים דנטליים קטנים, לעיתים בסיוע מיקרוסקופ שמאפשר למומחה לטיפולי שורש לראות היטב את תעלות השורש. על אף האמונה הרווחת, במרבית המקרים טיפולי שורש אינם גורמים ליותר מאי נוחות זמנית, והם דווקא מקלים את הכאב האקוטי של דלקת במוך השן. אחוזי ההצלחה של טיפולי שורש עומדים על כ95 אחוזים, משמע מצילים שן שלולא הטיפול שורש הייתה אובדת. הצלה של שיניים טבעיות היא אחת המטרות הכי חשובות ברפואת שיניים המודרנית.

פולפוטומי - פולפוטומי הוא תהליך דומה לטיפול שורש, אשר מבוצע בעיקר בשיניים נשירות (או בשיניים קבועות צעירות) כאשר אין סימפטומים המצביעים על דלקת בלתי הפיכה או נמק של השן. בפולפוטומי מסירים את לשכת המוך המודלקת בלבד (אך משאירים את המוך בתעלות השורש), לעומת זאת בטיפול שורש מסירים את כל המוך.

חידוש טיפול שורש - לעיתים יש צורך בביצוע טיפול שורש חוזר, במרבית המקרים בשל עששת משנית או תעלות שפוספסו בטיפול השורש הראשוני, או שטיפול השורש הראשוני לא היה מוצלח בשל כל מיני סיבות.

אפקסיפיקציה - אפקסיפיקציה או חיוד השורש הוא תהליך שאותו מומחה לטיפולי שורש מבצע כדי לסייע לשורש השן לסיים את התפתחותו ולחוד השורש להיסגר, על מנת שאפשר יהיה לבצע סתימת שורש. אפקסיפיקציה מתבצעת כאשר נדרש טיפול שורש כתוצאה מזיהום של מוך השן בשן קבועה צעירה שבה השורשים טרם סיימו להתפתח.

אפיסקטומי - אפיסקטומי היא פעולה מיקרוכירורגית שבה מבצעים חתך ברקמת החניכיים ולעיתים יש צורך להסיר גם עצם כדי להגיע לקצה השורש (לעתים יש ספיגת עצם בשל דלקת ואין צורך להסיר עצם), קוטעים את קצה השורש ומבצעים סתימת שורש מכיוון קצה השורש.

 

 


השוני בין אנדודונט לרופא שיניים כללי

הן רופא שיניים כללי והן אנדודונט יכולים לבצע טיפול שורש. אולם אנדודונט מבצע בממוצע הרבה יותר טיפולי שורש ופרוצדורות אנדודונטיות נוספות לעומת רופא שיניים כללי. נסיון זה הופך אותם ליעילים, ופנויים לבצע טיפולי שורש כיוון שהם אינם מבצעים פעולות דנטליות רוטיניות. רופאי שיניים רבים יפנו מטופלים לטיפול שורש אצל אנדודונט בייחוד אם המטופל חווה כאב קיצוני או שישנה נפיחות. רופאי שיניים כלליים מפנים אל אנדודונטים טיפולי שורש שבהם יש גורמים אשר הופכים את הטיפול למסובך יותר. כמו כן, אנדודונטים מבצעים פרוצדורות נוספות כגון אפיסקטומי, מסירים רקמה מזוהמת מקצה השורש באמצעות פרוצדורה מיקרו-כירורגית, וחידושי טיפול שורש- כאשר בוצע בשן טיפול שורש אשר נכשל. בנוסף פעמים רבות מתייעצים עם אנדודונט כאשר מנסים להחליט האם ניתן להציל את השן.


מתי כדאי להגיע לאנדודונט?

איגוד האנדודונטים האמריקאים מעריך כי יותר ממחצית ממקרי החירום הדנטליים הם מקרים אנדודונטים. אנדודונטים הם הרופא הראשון שמרבית האנשים מגיעים אליהם לאחר טראומה דנטלית. אם אתם חווים כאב שיניים או רגישות, מומלץ שתגיעו אל רופא השיניים הכללי שלכם, ייתכן והבעיה שלכם היא פשוטה ומדובר בעששת הדורשת סתימה (שחזור) וכדומה שיכולה להיות מטופלת אצל רופא השיניים הכללי. אולם אם נחבלתם והשן יצאה ממקומה או במקרים של שבר בשן או כאבים עזים ונפיחות, אתם תופנו אל אנדודונט. אנדודונטים הם המומחים שאחראים על טיפול בבעיות שמקורן במוך השן והצלת שיניים שאחרת היו אובדות בשל עששת או חבלה. מקרים נוספים אשר מופנים אל אנדודונטים הם מקרים של טיפולי שורש מסובכים, או קושי להגיע לאבחנה ועוד. אם אתם חווים אחד מהסימפטומים הבאים שאלו את רופא השיניים שלכם אם אתם צריכים להגיע לאנדודונט:

כאב דנטלי, או פגיעה בשן; רגישות לאוכל או שתייה קרים או חמים; נפיחות בחניכיים או בפנים; רגישות; שינויי צבע של שן או הפרשת מוגלה סביב שן.

אנדודונטים מיומנים בהצלת שיניים, אולם יש מקרים שבהם לא ניתן להציל שיניים. אנדודונטים מיומנים באבחון ובעלי כלים ומכשור מתקדם שמאפשרים לקבוע את הטיפול הכי טוב בשבילך. במקרים בהם לא ניתן להציל את השן ככל הנראה תופנו לעקירת השן ולאחר מכן להשלמתה בדרכים שונות.