לחצו כאן להשוואת מחירים
banner

מטרה- רגנרציה של רקמות שאבדו
מתי? בהרס של הפריודונטיום - כמה עולה? כ- 1,200 ש״ח
מניעה- בדיקת רופא כל 6 חודשים

אנשים הסובלים מנסיגת חניכיים, ריח רע מהפה, דימום מהחניכיים צריכים לראות רופא שיניים.

אמדוגיין

מטרה- רגנרציה של רקמות שאבדו
מתי? בהרס של הפריודונטיום - כמה עולה? כ- 1,200 ש״ח
מניעה- בדיקת רופא כל 6 חודשים

אנשים הסובלים מנסיגת חניכיים, ריח רע מהפה, דימום מהחניכיים צריכים לראות רופא שיניים.

המטרה בטיפול בפגמים גרמיים ורטיקליים (אובדן עצם) היא יצירת רגנרציה (יצירה מחדש) בשילוב עם היצמדות ואחיזה מחדש של הפריודונטיום בשיניים. רגנרציה של הפריודונטיום כוללת מספר רקמות שונות: צמנטום, ליגמנט פריודונטלי ועצם. אמדוגיין (Emdogain) הוא ג’ל המשמש לטיפול בפגמים גרמיים שנוצר בעקבות פריודונטיטיס שהינה מחלת חניכיים חמורה. אמדוגיין מסייע לרגנרציה של הרקמות התומכות בשיניים, שאבדו בעקבות פריודונטיטיס. פריודונטיטיס הינה דלקת הנוצרת בעקבות חיידקים, זוהי מחלה כרונית שבה יש הרס של הפריודונטיום – הרקמות התומכות את השיניים (חניכיים, ליגמנט פריודונטלי, צמנטום ועצם) אם המצב לא מטופל ניתן אף להגיע לאובדן שיניים בעקבות אובדן הרקמות התומכות המעגנות את השיניים בלסת.

ישנם טיפולים שונים לטיפול בפריודנטיטיס כתלות בנסיבות המקרה, ההחלטה על שיטת הטיפול באובדן גרמי תלויה בגודל וצורת הפגם. טיפולים אלו כוללים טכניקות כירורגיות שמטרתן רגנרציה של הרקמות שאבדו. טיפולים אלו כוללים בין היתר: השתלת עצם, שיטות GBR או GTR - רגנרציה מודרכת ומכוונת של עצם או של רקמות ושימוש באמדוגיין, פעמים רבות משלבים מספר טיפולים יחדיו.

שימו לב

מאחר ודלקת חניכיים נחשבת למחלה הנפוצה ביותר בעולם, חשוב להיבדק אחת לשישה חודשים כדי למנוע התפתחות של מחלה קשה יותר בחניכיים. את הבדיקה אפשר לעשות אצל כל רופא שיניים ולאו דווקא אצל פריודונט. מומלץ גם לצחצח שיניים לפחות פעמיים ביום כדי למנוע פלאק ואבנית שגורמים למחלת חניכיים ודלקות.


מהו אמדוגיין?

חלבוני משתית האמייל - בעיקר חלבון בשם אמלוגנין נלקחים מנבטי שיניים מתפתחות. על ידי החדרת חלבונים אלו מתניעים מפל תהליכים ביולוגיים של הגוף שהיה קיים באופן טבעי כאשר השיניים התפתחו. חלבונים אלו קיימים רק בעת התפתחות השיניים, בעת ההתפתחות, הפרשת חלבונים אלו לפני שטח השורש מעודדת את יצירת הרקמות התומכות של השן ועיגונן אל השיניים. פעילות דומה מתרחשת כאשר מניחים את ג’ל האמדוגיין על פני שטח שורש שן שאיבדה את התמיכה בעקבות מחלה פריודונטלית. לאחר הנחת האמדוגיין החלבונים הללו מתארגנים ויוצרים על פני השורש משתית לא מסיסה שמעודדת הגעה של תאים גזע מזנכימליים, בנוסף חלבונים אלו גורמים ליצירה של משתית חדשה וגורמי גדילה הלוקחים חלק בתהליך הרגנרציה. בנוסף לאמדוגיין יש פעילות שמעכבת תאים אפיתליאלים שעשויים להפריע לרגנרציה.

חלבוני משתית האמייל גורמים להתמיינות של תאים גזע בוגרים הנקראים תאי אב מנזכימליים לכיוון צמנטובלסטים, תאים המייצרים צמנטום. צמנטום מהווה עיגון לסיבי קולגן – סיבי הליגמנט הפריודנטלי ואליהם מתחברת העצם, בעקבות כך ניתן לשחזר את הרקמות שאבדו בעקבות המחלה. ג’ל האמדוגיין משמש לטיפול בפריודנטיטיס כיוון שהוא מקדם יצירה מחדש של הפריודונטיום - עצם PDL - ליגמנט פריודונטלי, צמנטום וחניכיים, וחוסך את הצורך בטיפול ניתוחי בשני שלבים (שנדרש בפרוצדורות כירורגיות אחרות). בעת ניתוח פריודונטלי מניחים ג׳ל אמדוגיין על שורשים חשופים.

אמדוגיין (Emdogain) משפר את התוצאות של ניתוח פריודונטלי, כיוון שהוא מאוד יעיל בייצוב שיניים באמצעות רגנרציה של המבנים אשר מעגנים את השיניים. אמדוגיין נכנס לשימוש לפני כשני עשורים ומאז שימש לטיפול במיליוני מטופלים עם פריודונטיטיס ברחבי העולם. מחקרים קליניים רבים הדגימו את היעילות של אמדוגיין ברגנרציה פריודנטלית.

שימו לב

מאחר ודלקת חניכיים נחשבת למחלה הנפוצה ביותר בעולם, חשוב להיבדק אחת לשישה חודשים כדי למנוע התפתחות של מחלה קשה יותר בחניכיים. את הבדיקה אפשר לעשות אצל כל רופא שיניים ולאו דווקא אצל פריודונט. מומלץ גם לצחצח שיניים לפחות פעמיים ביום כדי למנוע פלאק ואבנית שגורמים למחלת חניכיים ודלקות.


יתרונות של אמדוגיין

אמדוגיין ג׳ל Emdogain מאפשר לשמר שיניים ורקמות ובעצם מאפשר למטופלים להמשיך לחייך בביטחון. בנוסף, מטופלים אשר עוברים ניתוח פריודונטלי וטיפול באמדוגיין סובלים פחות חוסר נוחות בהשוואה לשיטות כירורגיות אחרות כמו השתלת עצם ו/או ניתוח רגרנטיבי לחניכיים. בנוסף לכך ישנם מחקרים המראים כי אמדוגיין מסייע לתהליך הריפוי. הנחת אמדוגיין מסייעת ליצור עצם וחיבור מחדש של השיניים אל הפריודונטיום, השראת יצירה מחדש של הפריודנטיום בעקבות אמדוגיין ממשיכה גם שנה לאחר הטיפול. ברגע שהאזור מחלים התוצאות המתקבלות הן טבעיות.

 

 


איך אמדוגיין עובד?

הכנת פני שטח השורש, לאחר מכן הנחת ג’ל האמדוגיין, הג’ל נספג אל פני שטח השורש, לאחר מכן נוצר קריש דם שדרכו מגיעים תאי גזע בוגרים- תאים מזנכימליים מהליגמנט הפריודנטלי - PDL אשר מתרבים ונצמדים לפני שטח השורש, חלבוני משתית האמייל גורמים לתאים אלו להתמיין לתאים אשר יוצרים את הרקמות שאבדו - צמנטום, ליגמנט פריודונטלי ועצם. יצירת הצמנטום מהווה עיגון לסיבי הליגמנט הפריודנטלי שמשרים יצירת עצם. אפליקציה אחת של הג’ל גורמת למפל אירועים ביולוגיים שיכול לגרום ליצירה מחדש של רקמות שאבדו בעקבות מחלה פריודונטלית. תוך מספר שבועות יש יצירה של צמנטום וליגמנט פריודונטלי מחדש. תוך מספר חודשים רוב העצם נוצרת ומתחברת אל השיניים באמצעות הליגמנט הפריודנטלי.

אמלוגנין הוא החלבון העיקרי באמדוגיין. אמלוגנין הוא החלבון האחראי להתפתחות השן, ולכן הגוף אינו רואה בו חומר זר אלא חלק ממנו, ואין סכנה של אלרגיות או תגובה של מערכת החיסון. אמדוגיין יכול לשמש לטיפול בנסיגת חניכיים, מעורבות פורקציה (אובדן עצם באזור התפצלות השורשים - יכול להיות בעל דרגות שונות) ולטיפול באובדן גרמי (כאשר הפגם הוא בתוך עצם ובעל 1-3 קירות עצם נותרים, או שילוב של קירות עצם ושן).

יצירה מחדש של עצם היא מורכבת ותלויה בהשראה של רקמות אחרות ולכן עצם היא האחרונה להיווצר. יצירה מחדש של עצם ניתנת לבדיקה מבחינה רנטגנית. מחקרים מראים כי יצירת עצם וצפיפות עצם ממשיכה לעלות עם הזמן אפילו 3 שנים לאחר הטיפול.


אמדוגיין מחיר, הצלחה ותחזוקה

נשאלת השאלה כמה עולה טיפול אמדוגיין, ובכן בדומה לכל הליך רפואי פרטי גם לטיפול אמדוגיין ישנן עלויות, אך רוב המטופלים מוכנים לספוג את העלות כדי לשמר את השיניים וחיוכם. לא נתחמק כמובן מתשובה ונענה כי מחיר אמדוגיין ממוצע למטופל הוא סביב ה - 1,000 עד 1,400 ש״ח ע״פ סקר מחירים אותו ערכנו לאחרונה בין 5 מרפאות שיניים שעובדות במחירי השוק (לא מרפאות בוטיק וגם לא מרפאות נחותות שלצערנו יש הרבה מהן בישראל). בנוסף, מטופלים שמחים לגלות שהטיפול עם אמדוגיין הוא פולשני בצורה זעירה יחסית, ושמחים על ייצוב התמיכה של השיניים. כמו כן כמו בפרוצדורות נוספות, הצלחת הטיפול באמדוגיין תלויה גם בהתנהגות המטופל, הקפדה על היגיינה ותחזוקה נאותה של האזור לאחר ההחלמה יעשו לכם טוב.