לחצו כאן להשוואת מחירים
banner

משך ההליך- עד חצי שעה למפגש
מספר טיפולים- בהתאם לליקוי בסגר
מחיר- 4,500 עד 18,000 ש״ח
הסתגלות למתקן- ימים ספורים

טיפולי אורתו מתאימים למגוון בעיות סגר, רק לאחר בדיקה מקיפה הכוללת צילומים ייעודיים יקבעו את התאמת הטיפול הנכון למטופל.

מאלאוקלוזיה

משך ההליך- עד חצי שעה למפגש
מספר טיפולים- בהתאם לליקוי בסגר
מחיר- 4,500 עד 18,000 ש״ח
הסתגלות למתקן- ימים ספורים

טיפולי אורתו מתאימים למגוון בעיות סגר, רק לאחר בדיקה מקיפה הכוללת צילומים ייעודיים יקבעו את התאמת הטיפול הנכון למטופל.

מאלאוקלוזיה (סגר פגום או ליקוי סגר) ובאנגלית Malocclusion הוא מונח בו רופאי שיניים ואורתודנטים משתמשים כאשר הם מתייחסים לסגר (מנשך) שאינו מיושר. במילים אחרות הפירוש של מאלאוקלוזיה הוא כאשר שן אחת או יותר אינה ישרה דבר המונע מהשיניים התחתונות והעליונות להיסגר בעמדה נורמלית. עקמומיות בשיניים עשויה להוביל ל: מודעות עצמית מוגברת למראה השיניים, קשיים בלעיסה ובאכילה, קושי לשמור על היגיינה אוראלית טובה, לחץ מוגבר על שיניים מסוימות והשרירים.

למרבה המזל, ישנן מגוון אפשרויות לטיפול במאלאוקלוזיה ויישור שיניים ולסתות, אשר נועדו לתקן את עמדת השיניים ולהביאה לעמדה בריאה יותר. במאמר הבא נסקור את סוגי המאלאוקלוזיה הקיימים, איך ניתן לטפל בהם ועוד.

חשוב שתדעו

ליקוי סגר (מאלאוקלוזיה) היא תופעה אורתודנטית נפוצה שאפשר לטפל בה היטב כאשר ״תופסים״ אותה בזמן ולכן מומלץ להגיע לייעוץ עם אורטודנט מומחה כבר בגיל צעיר מאוד (מגיל שש ולעיתים מוקדם יותר) על מנת לאבחן מאיזה ליקוי סגר סובלים וגם איך לטפל בה בזמן ועוד לפני שהתופעה מחריפה וקשה לטיפול.


מה גורם לעקמומיות בשיניים?

מאלאוקלוזיה של שיניים מתרחשת ממגוון סיבות. לעיתים ליקוי הסגר נגרם בשל גנטיקה, אך הרגלים מסוימים עשויים גם כן לגרום לליקויי סגר. גורמים אפשריים לעקמומיות השיניים: שפה או חיך שסועים, בעיות בהתפתחות הלסת, שיניים כלואות (כולל שיני בינה), היפודונטיה או היפרדונטיה (עודף או חסר שיניים מולד), מחלת חניכיים, שימוש ממושך בבקבוק בילדות, מציצת אצבע או שימוש במוצץ מעבר לגיל 4, דחיפת לשון ואובדן מוקדם של שיני חלב.

חשוב שתדעו

ליקוי סגר (מאלאוקלוזיה) היא תופעה אורתודנטית נפוצה שאפשר לטפל בה היטב כאשר ״תופסים״ אותה בזמן ולכן מומלץ להגיע לייעוץ עם אורטודנט מומחה כבר בגיל צעיר מאוד (מגיל שש ולעיתים מוקדם יותר) על מנת לאבחן מאיזה ליקוי סגר סובלים וגם איך לטפל בה בזמן ועוד לפני שהתופעה מחריפה וקשה לטיפול.


סוגי מאלאוקלוזיה

אורתודנטים מגדירים ומפרידים סוגים שונים של מאלאוקלוזיות לקבוצות:

סגר (אוקלוזיה) נורמלי - השיניים הטוחנות העליונות והתחתונות נסגרות באופן נורמלי.

מאלאוקלוזיה class 1 - השיניים הטוחנות העליונות והתחתונות נסגרות באופן נורמלי, אך שיניים אחרות חוות צפיפות, רוטציות או אירגולריות אחרות.

מאלאוקלוזיה class 2 - הטוחנת הראשונה העליונה ממוקמת קדימה מידי לעומת הטוחנת הראשונה התחתונה, וכתוצאה עשוי להיווצר מנשך עמוק.

מאלאוקלוזיה class 3 - הטוחנת הראשונה העליונה ממוקמת אחורנית מידי לעומת הטוחנת הראשונה התחתונה, וכתוצאה עשוי להיווצר סגר הפוך.

מנשך עמוק - הוא מצב שבו השיניים העליונות הקדמיות חופפות יותר מידי את השיניים התחתונות מבחינה אנכית (Overbite) או כאשר השיניים העליונות בולטות (לסת עליונה בולטת) יותר מדי החוצה ומתקבל מנשך אופקי מוגדל (Overjet). זוהי אחת המאלאוקלוזיות הנפוצות ביותר שמטפלים בה ע״י טיפול אורתודונטי.

סגר הפוך - זהו מצב בו השיניים התחתונות הקדמיות בולטות קדימה (לסת תחתונה בולטת) יותר לעומת השיניים הקדמיות העליונות. בין 5-10% מהאוכלוסייה הם בעלי מנשך הפוך, בדרך כלל מומלץ לתקן סגר הפוך.

מנשך צלבי - מנשך צלבי הוא מצב שבו השיניים העליונות נמצאות פנימית ביחס לשיניים התחתונות. מצב זה עשוי להשפיע על שן אחת או על שורה של שיניים בכל אזור בפה. אם הלסתות אינן מיושרות (לסת לא סימטרית) ייתכן שתצטרך לעבור ניתוח יישור לסת (ניתוח אורתוגנטי לתיקון עיוותים בלסת או ניתוח הזזת לסת) לתיקון המאלאוקלוזיה.

מנשך פתוח - סוג זה של מאלאוקלוזיה מתייחס למצב שבו קיים מרווח בין השיניים העליונות לתחתונות הקדמיות, כאשר השיניים האחוריות נותרות במגע בעת לעיסה. מצב זה נוצר בדרך כלל כתוצאה מהרגלים כגון מציצת אצבעת ודחיפת לשון.

צפיפות יתר - צפיפות יתר היא סיבה נפוצה לשיניים עקומות. אם אין מספיק מקום בלסת לשיניים לבקוע בעמדתן התקינה, הן בוקעות בצורה חופפת או עם רוטציות. צפיפות יתר יכולה להתרחש בכל אחת מהלסתות והיא איננה חייבת להתרחש בשתי הלסתות יחדיו. לעיתים נדרש לעקור שן אחת או יותר כדי לייצר מקום מספק בלסת.

רווחים בין השיניים - גם אם השיניים ישרות בצורה מושלמת, ייתכנו מרווחים נראים לעין בין השיניים. המונח הרפואי לרווח בין שתי שיניים הוא דיאסטמה, והוא מתרחש בצורה הנפוצה ביותר בין שתי החותכות המרכזיות העליונות. רווחים בין השיניים יכולים להשפיע על אסתטיקת החיוך, וגם מקלים על שאריות המזון להיתקע בין השיניים.

 

 


ליקוי סגר שאלות ותשובות

ש. האם צריך לחשוש מעקמומיות של שיני חלב (שיניים נשירות)?

ת. עקמומיות בשיני חלב לא בהכרח מצביעה על כך שתהיה עקמומיות בשיניים הקבועות. עקמומיות של שיני חלב לא צריכה להיות סיבה לדאגה באופן מיידי. ישנם מגוון גורמים אשר עשויים לגרום לשיני חלב לבקוע בצורה שאינה ישרה, וזה לא בהכרח מצביעה על כך שהשיניים הקבועות יבקעו באופן זהה. אולם אם שיני החלב אינן מיושרות כיוון שהילד ירש לסת קטנה מאחד ההורים ושיניים גדולות מההורה השני התוצאה תהיה צפיפות יתר, שעשויה להוביל לצורך בטיפול אורתודנטי בהמשך הדרך.

אם לילד יש רווחים בין שיני החלב, זוהי בד”כ אינדיקציה טובה אשר מצביעה על כך שהוא לא יסבול מצפיפות של השיניים הקבועות. ילדים עם עקמומיות בשיניים מתקשים יותר לנקות אותן לעומת ילדים עם שיניים ישרות. כך שתצטרכו לתת דגש מיוחד על בריאות הפה של הילדים ובמיוחד כאשר השיניים אינן ישרות. מומלץ לקחת את הילד אל רופא השיניים ברגע שהשן הראשונה בוקעת. דבר זה מאפשר לרופא השיניים לעקוב אחר בקיעת וגדילת השיניים וגם מאפשר לילד להתרגל לביקורות רגילות אצל רופא השיניים.

ש. מה ניתן לעשות אם השיניים הקבועות אינן ישרות?

ת. ראשית אין מה להילחץ אם השיניים הקבועות של ילדך מתחילות להתעקם, הן עשויות להתיישר מעצמן ברגע שימצאו מקום לגדול אליו. אולם זה בדיוק הזמן לקחת את הילד לביקורות קבועות אצל רופא השיניים. בחלק מהמקרים ההמלצה תהיה הפנייה לייעוץ ובדיקה אצל אורתודנט ומעבר טיפול אורתודונטי בחלק מהמקרים בהם ליקוי הסגר מהותי ו/או כאשר ישנה שאיפה לשלמות אסתטית מצד ההורים.

ש. האם מוצצים גורמים לעקמומיות שיניים?

ת. אם יש לכם ילדים קטנים אתם בטח תוהים אם מציצת אצבע או מוצץ עשוי לעקם את שיניהם. לפי ה- ADA מציצת אצבע היא אינסטינקט טבעי של תינוקות וילדים קטנים שנועד להרגיע. אולם, אם מציצת אצבע או המוצץ היא ממושכת, שיניים נשירות ואף שיניים קבועות עשויות להתעקם ונוצר מצב המכונה “שיני מוצץ”. אם ילדכם עדיין מוצץ אצבע או מוצץ אחרי גיל 4 זה הזמן לגמול אותם. אפשר לגמול את הילד באמצעות מוצץ אורתודנטי המותאם לצורה של הפה והלסת. אין לאפשר לילד למצוץ אצבע בשום שלב!

ש. איך לטפל בעקמומיות בשיניים, ביישור הלסת ובבעיות סגר?

ת. הטיפול הכי נפוץ ליישור שיניים, תיקון ליקויי סגר ועקמומיות בשיניים הוא באמצעות סמכים אורתודנטים, סמכים אלו מגיעים במגוון סגנונות אך כולם פועלים ע”י הזזה הדרגתית של שינייך לעמדה תקינה. הטיפול בסמכים ליישור שיניים אורך כ 12-18 חודשים אך במקרים חמורים (בעיקר במצב של קלאס 3) עשוי לארוך זמן רב יותר. לעיתים יש צורך להסיר מעט חומר מהשן בחלק מהשיניים לצורך יצירת מקום או כדי לאזן את קצוות השיניים. אם שינייך בעלות עקמומיות קלה או שהעקמומיות היא רק בשיניים הקדמיות הטיפול שתזדקק לו יהיה קצר וזול יותר. נוסף על כך ייתכן ותצטרכו סמכים בלסת אחת בלבד. לעומת זאת אם יש לכם מאלאוקלוזיה חמורה בשל עמדה לא תקינה של הלסתות האחת ביחס לשנייה יתכן ותזדקקו לניתוח יישור לסת (ניתוח אורתוגנטי) בנוסף לסמכים כדי ליישר את השיניים.

ש. האם התיקון ביישור הלסת ובבעיות סגר מוגבל אך ורק לסמכים או שיש שיטות טיפול נוספות?

ת. אם אתם מעוניינים ביישור שיניים ללא סמכים, כדאי לכם לשקול טיפול מתקדם ואיכותי באמצעות קשתיות שקופות (מיישרים). ישנם מספר חברות שמייצרות קשתיות שקופות ליישור שיניים, למוכרת ביותר קוראים Invisalign. יישור שיניים שקוף ונשלף מיישר את השיניים מבלי לבלוט לעין. מטופלים רבים, בייחוד מבוגרים מעריכים את העובדה שניתן להסיר את הקשתיות למספר שעות ביום. כאשר הליקוי בסגר קל גם פלטות קיבוע יכולות לעשות את העבודה. הפלטות לקיבוע אינן מפעילות את אותה העוצמה של הסמכים או הקשתיות ולכן הן יכולות לסייע רק במקרים קלים. לא תמיד גם צריך ליישר שיניים והטיפול במקרים מסוימים (לדוגמא שיני בינה בעמדה עקומה) מצריך עקירה או ציפוי שיניים.