טיפול שורש - Root Canal

מהו טיפול שורש?

אין ספק כי תרומתה הגדולה של רפואת השיניים לשפה העברית היא טיפול שורש. שם נרדף לטיפול יסודי, מעמיק וחסר פשרות. לצערנו תרומה זו אינה משפרת את תדמיתו של טיפול שורש, כטיפול כואב שעדיין מעביר חלחלה בגופם של מטופלים רבים. כולנו יודעים כי לכל ספינה או קרחון יש חלק גדול מוסתר מהעין, הנמצא מתחת לפני המים. גם לכל שן הנראית בפה יש המשך בתוך עצם הלסת: שורש או שורשים הנמצאים בתוך העצם ומאחזים - מעגנים את השן למקומה. בתוך החלק הנראה לעין של כל שן, הכותרת, ישנו חלל וממנו יוצאות תעלות אל תוך שורשי השן. בתוך החלל והתעלה/ות נמצאים כלי דם, כלי לימפה זעירים, רקמת חיבור, תאים יוצרי דנטין וכמובן עצבים המעבירים את תחושת הכאב. מכלול רקמה רכה זו נקרא: "מוך השן". לעיתים מכנים אותו בציבור "העצב" או "תעלות השן" או "השורש". כאשר מסיבה כלשהי נפגע מוך השן פגיעה שאינה ניתנת לריפוי, יש צורך להגיע אל תוך החלל שבכותרת השן, הנקרא: "לשכת המוך" משם אל התעלה או התעלות שבתוך השורש/ים, לסלק את הרקמה הנגועה ואת כל הרקמות הרכות הנמצאות שם, לנקות ולנקז את התעלות ולמלא את חלל המוך בחומר שאינו מזיק ואינו מגרה את הרקמות הסמוכות. מכלול פעולות זה נקרא טיפול שורש. לעיתים הפגיעה ב "שורש" הינה כה קשה עד שמתפתחת דלקת גם מעבר לשן עצמה, בתוך העצם הסובבת את השן, ובמקרה כזה מטרתו של טיפול שורש תהיה גם לרפא את הרקמות הסובבות את השן.

 

הגורמים לביצוע טיפול שורש

  • עששת עמוקה שחדרה לתוך מוך השן או נמצאת קרוב מאד אליו.
  • דלקת של מוך השן הגורמת לכאב חזק.טיפול שורש
  • שבר של השן שבה נחשף המוך או קרוב מאוד למוך.
  • הכנה של השן לכתר או גשר בשיניים החושפת את מוך השן, או קרובה מאוד אליו או גורמת לכאב שיניים שאינו חולף.
  • סתימה עמוקה, קרובה למוך השן שהכאב ממנה חזק ואינו חולף בזמן סביר.
  • סתימה ישנה עמוקה, שלמה, יציבה ואוטמת, שהחלה פתאום להציק והכאב בשן מתגבר.
  • טראומה לשן עקב מכה או בעיית סגר או נשיכה פתאומית חזקה ולא מכוונת על דבר מה קשה, כמו חרצן של זית, של דובדבן, גופים זרים במזון כמו אבן או זכוכית וכד'.
  • דלקת וכאבים במוך השן עקב חשיפת השורשים בגלל נסיגת חניכיים.
  • נמק במוך השן שמתבטא בסימנים אלה או בחלקם: כאב שיניים חזק , נפיחות בלסת, בפנים, השחרת השן, ספיגה של עצם מעבר לשורש השן.

אבחון טיפול שורש

לעיתים לא ניתן לקבוע רק על סמך הצילום סיבה לביצוע טיפול שורש ורק המצב הקליני, כמו המצב הנגלה לעין הרופא, האינפורמציה שמספר המתרפא וסוג הכאב, מביאים להחלטה שיש לבצע טיפול שורש: כאב "ספונטני", שאינו נגרם ע"י גירוי חיצוני כמו אכילת קר או מתוק, כאב שיניים חזק שנגרם ע"י קור או חום ואינו חולף מיידית, שן שרגישה מאד לניקוש, כאב שיניים המקרין לכוון הרקה או האוזן, העין או אף ללסת השנייה, תחושה של "דופק" בשן, הרגשה שהשן "גבוהה" או ניידות של השן. כל אלו מספקים אינפורמציה המסייעת לרופא השיניים לאבחן מצב המחייב לבצע טיפול שורש, גם אם אין רואים קלינית או רנטגנית, פגיעה פיזית במוך השן. על כן ישנם גם מקרים בהם רופא השיניים אינו מתעתד לבצע טיפול שורש בשן אלא סתימה או טיפול אחר (כגון השחזה), ורק במהלך הטיפול, על סמך סימנים קליניים, יחליט שהשן חייבת לעבור טיפול שורש.

 

כיצד מבוצע טיפול שורש?

אחד הטיפולים הנפוצים ושעלינו להימנע מהם ככל האפשר הוא טיפול שורש, כיצד מתבצע טיפול שורש? מאמר זה יפרט כיצד מתחילים בטיפול שורש החל בסילוק הרקמה, דרך ניקוי התעלות ועד לביצוע "סתימת שורש" כפי  שהיא מכונה בידי רבים.

לכניסה למאמר הדן בשאלה כיצד מבוצעים טיפולי שורש הלכה למעשה

 

משך הטיפול וכאבים

מפגש עם רופא שיניים הוא כמעט תמיד חוויה לא נעימה, לפני שאתם הולכים לפגישה עם רופא השיניים שלכם וודאי תרצו לדעת כמה זמן יארך טיפול שורש, מהי רמת הסבל בטיפול ועוד נתונים אחרים הקשורים לטיפול שורש ובכן על כך ועוד תוכלו לקרוא בהמשך המאמר.

לכניסה למאמר בנושא כאבים מטיפול שורש ומשך הטיפול

 

מקרים נוספים בהם מבצעים טיפול שורש

האם יתכן שיש צורך בטיפול שורש בשן שאינה כואבת? בהחלט כן, לעיתים יש לבצע טיפול שורש בהכנת השן לכתר או לגשר. קראו באיזה מקרים נוספים מבצעים טיפולי שורש וגם כמה תעלות יש בכל שן?

לקריאת המאמר מצבים נוספים בהם מבצעים טיפול שורש

 

כמה עולה טיפול שורש?

אחת השאלות הכואבות בכל הליך הקשור לטיפולי שיניים היא שאלת המחיר. לפניכם מחירון טיפולי שורש מעודכן לפי מספר התעלות בשן וגם מחירים של חידוש טיפול שורש.

לכניסה למחירון טיפול שורש